A szerk.

Egészségügyi főparancsnokság

A szerk.

A válság idején is nyakló nélkül átcsoportosított, osztogatott költségvetési tíz- és százmilliárdok mellett is föltűnő hír volt, hogy a Magyar Orvosi Kamara Pintér Sándor felkérésére jelentést írt a hálapénzről, és szempontokat adott az egészségügy lehetséges átalakításához.

Pintér Sándor jelen állás szerint Magyarország belügyminisztere, és korábban a leghalványabb jelét sem mutatta az egészségügy problémái iránti vonzalmának. Persze, föllépése aligha kívánságműsor: Orbán Viktor jelölte ki őt az egészségügy átvilágítására.

A rend kedvéért: Kásler Miklóst, a területért felelős Emmi miniszterét is Orbán kérte föl 2018-ban, ám az elmúlt két évben bebizonyosodott, hogy választottja teljességgel alkalmatlan e feladatra. Még annál is alkalmatlanabb, mint amennyire ezt Orbán föltételezhette. Hiszen a magyarságkutatás ezoterikus ágai iránt lelkesedő Káslert alighanem éppen azért választotta a miniszterelnök, hogy még véletlenül se legyen semmiféle gondolata az alá tartozó területekről, az egészségügyről, a felső- és közoktatásról vagy a kultúráról. Fölösleges is lett volna, hiszen elképzelése nyilván van Orbánnak is. Minek ide annyi elképzelés? A járvány idején mutatott feltűnő inkompetencia (az első vírustájékoztatón előadott szerencsétlenkedése után gyorsan le is vették a színről) a jelek szerint már a miniszterelnöknek is sok volt. A rapid, kegyetlen ágyfelszabadítást még vele vezényeltették le (tapadjon ez csak az ő nevéhez), de több lapot nem osztanak neki, függetlenül attól, hogy valóban leváltják-e, vagy mégis megtartják a miniszteriá­lis elfekvőben.

Pintér szerepe viszont meghatározó volt a járványhelyzetre hivatkozva kivezényelt katonai kórházparancsnokok kiválasztásában. Ezek képbe hozását a fertőzés elleni védekezéshez szükséges koordinációval, a források racionális felhasználásával indokolták; most úgy tűnik, azért jöttek, hogy maradjanak. Egyszerű orbáni nyelven ez annyit tesz, hogy most már tényleg legyen rend az egészségügyben, mert 30 éve mást sem hallani onnan, mint a folyamatos nyavalygást a pénz-, ember- és eszközhiány miatt. A kormányfő legutóbb tavaly karácsony előtt jött dühbe, midőn kiderült, hogy a kórházak adósságállománya hogy, hogy nem, tavaly is „újratermelődött”. Az év elején fel is bukkant egy titokzatos tervezet, amely az egészségügy belső intézményi-hatalmi viszonyainak átrajzolásával s a kórházak durva központi felügyeletével vette volna elejét a „túlköltekezésnek”. Ez a „reformcsomag” február közepére úgy tűnt el, ahogy jött: észrevétlenül és nyom nélkül.

Aztán jött a járvány, és a járvány kínálta váratlan alkalom: ahogy beköszöntek a kórházparancsnokok és az egészségügy rendőri-katonai irányítása, úgy miért ne maradhatnának is? Vágjon a belügyminiszter rendet az egészségügyben! Fölveszi például a harcot a hálapénz ellen. Ez nagyszerű, ki vitatná szükségességét! A „forrásokkal való észszerű” gazdálkodás deklarált igénye azt sejteti, hogy a cél valamiféle központosított beszerzés és elosztás lenne. Őrködjön Pintér és az ezredesek potens csapata megannyi Vesta-szűzként minden kórházi gyógyszerrendelés és laborszámla tisztasága fölött! Éljen! De megy-e valamit előrébb az egészségügy világa azzal, ha a jövőben rendőrök, katonák, katasztrófavédelmisek intézik az ügyeit, ha a kórházparancsnokokon keresztül, egyetlen centrumból, központi parancsra születik döntés az egészségügy hihetetlenül bonyolult világáról, minden, a belső, informális és formális hierarchiájával, az ellátás igazságosságával és eloszlásával, a kórházak beszerzéseivel, alvállalkozói szerződéseivel és költségvetésével összefüggő kérdéséről? Tudjuk jól, Orbán nem intézményekben, hanem az általa kontrollált személyi irányításban hisz. A járvány kiváló ürügyet szolgáltat arra, hogy ezt megpróbálja érvényesíteni az egészségügyben is. Remek. Öntsünk tiszta vizet a kacsába! Legyen Pintér Sándor ezentúl a bel- és egészségügyi miniszter! Ilyen még úgyse volt sehol.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”