A szerk.

Felkészül Gorbacsov

A szerk.

Lélegzet-visszafojtva várjuk az új kormány megalakulását. Vajon mit jelent az, hogy Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke divatos szakkifejezéssel élve beszól a rezsicsökkentés miatt - kinek is? ("A rezsicsökkentéssel már elmentünk a falig.") Talán a főnökének? De melyiknek?

Aki a dolgot állítólag kitalálta, nevezett Habony Árpádnak, aki mellesleg annak a think tanknak - amelyik alkalmazásában Heim áll - a... mije is? Vagy... még annál is feljebb lett célozva a kis nyilacska? A rezsicsöki tényleg nem fenntartható, az az üzlet ugyanis előbb-utóbb befuccsol, ha drágábban vesznek valamit, mint amennyiért adják. Legfeljebb annyi történik, hogy ha az állam tényleg megvásárolja a teljes energiaszektort, a központi költségvetésnek kell majd finanszíroznia a veszteségeket. De mit akarhatott Heim? Az EP-választások miatt lett benoszogatva, hogy hőbörögjön egy pöttyet piacpártin, nehogy a Fidesz kapitalizmusbarát szavazói elárvultan érezzék magukat? Lehet. Vagy komolyan gondolta? De miért most kezdett neki fájni? És mit jelent az, hogy valakik felnyomták Rogánt a négyzetméterei miatt, és ezek a valakik frankón nem az ellenzék voltak (hisz ők, sajnos, hülyék ehhez), hanem a pártos társai közül valaki? Van-e összefüggés Rogán múló négyzetméter-kellemetlenségei és aközött, hogy Németh Lászlóné posztjával hozták hírbe, márpedig arra a posztra, a fejlesztési miniszterére, a hózentrógeres ember küldi a jelöltjeit. És miért Navracsicsot akolbólítják ki Brüsszelbe, uniós biztosnak? Mert annak idején neki lett volna egy komplett államigazgatási cserecsapata? Ki állt Orbán mellett a választási győzelem éjszakáján a pódiumon? És a díszpáholyba ki lett meghívva a stadionavatóra? A sportbarátok: Kubatov az FTC-ből, Kósa a Debreceni Vasutasból, a Munkás Testgyakorlók Körének képviseletében Deutsch, a Mezőkövesd üdvöskéje, Tállai, a CBA versenyzője, Lázár. De a másik Lázárnak miért nincs futballcsapata? (És ez a Lázár miért volt olyan szomorú?)

'szintén sajnáljuk, de ez pont az, aminek látszik. A választás most, két héttel az esemény után alig tűnik egyébnek, mint alkalomnak arra, hogy Orbán újraossza a kártyákat a kormányon és pártján belül. És ezt mindenki így is értette, ezért kezdődött nagy teperés a főnök figyelméért és jóindulatáért, az ő gondolatainak a kitalálásáért, a versengés a kedvére tevésért. Szembetűnő, hogy mennyire nincs e mögött semmiféle politikai tartalom, csak a legfőbb hatalom körül sertepertélő segéderők nyomakodása. Miből is adódik a gyanú, hogy - a klasszikussal szólva - lófasz fog itt folyni, nem "konszolidáció". Az Orbán-rezsim önnyomatéka, meg a névadó személyisége az elmúlt négy évben befutott pálya folytatását jósolja: a megbicsaklott programok újranyitását, az újabb, az eddiginél is agresszívabb próbálkozásokat a valami maradék szabadságot megőrző intézmények - például a bíróságok, az egyetemek, a független civil szervezetek - és a magántulajdonú gazdaság leigázására.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.