A szerk.

Futott két kört

A szerk.

A békemisszió a béke ügyét sajnos, és reméljük egyelőre, nem vitte mérhetően előre utolsó, múlt heti bejelentkezésünk óta, pedig azóta Kijiv, Moszkva és Hszi Csin-ping után Washingtont és az akkor még ép fülű Trump elnökjelölt urat is megjárta Orbán Viktor.

A szélhámoskodás lendülete már Kínában megtört, amikor az egyébként feltűnően rövid, s a kormány vendégházában (vö. panzió) tartott csúcstalálkozót követően a semmiről számoltak be a felek az entretien tartalmát illetően; még közös sajtótájékoztató sem volt. Úgyhogy a béke barátainak legfeljebb Orbán Viktor ama bizalmas közlésével kell beérniük, hogy meglátása szerint Trump elnökjelöltnek kész tervei vannak. Ebben lehet valami, sokan tartanak is tőle, jelesül attól, hogy ha Trump győz, az új kormányzat ellép Ukrajna mellől, vagy azért, mert Oroszországot így gondolnák leválaszthatónak az Amerika fő ellenségének tekintett Kínáról, vagy a jó öreg amerikai izolacionizmus visszatérése okán. De ennek az ellenkezője is bekövetkezhet, végül is Trump elnökként derekabbul viselkedett a világpolitikában, mint az elődje; és hát Trump győzelmére se vennénk így július közepén mérget.

Azt tehát le is szögezhetjük, hogy a „békét” a misszió semmilyen értelemben nem hozta közelebb. Sem a szó valódi értelmében, sem úgy, ahogy Orbán használja, Ukrajna kapitulációjának szinonimájaként. Putyin Orbán látogatásának másnapján gyerekkórházat bombázott Kijivben, a kínai vezetés érdektelenséget nyilvánított, a NATO pedig a washingtoni csúcson újfent erőteljesen elkötelezte magát Ukrajna hosszú távú támogatása mellett.

De azért azt sem állíthatjuk, hogy ne maradt volna a küldetés következmények nélkül. Nem akadt ugyanis olyan instanciája az Európai Uniónak, amelyik a moszkvai vizitről értesülvén ne dobta volna el az agyát. Azon, hogy az Európai Tanács soros elnökségét betöltő ország miniszterelnöke váratlanul beköszön Putyinnál, a látogatással szinte egy időben háborodott fel Josep Borrell, az unió külügyi képviselője, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára, az unió teljes külügyminiszteri értekezlete (mínusz a szlovák kormány), és még sokan mások. „Orbán miniszterelnök semmiféle mandátumot nem kapott az Európai Uniótól arra, hogy Moszkvába látogasson” – szögezte le Borrell.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Post mortem

Az egész világot megrázó szörnyűségeknél gyakran előkerül a tettes ízlése – nem akarjuk elhinni, hogy egy átlagos ember is követhet el borzalmas dolgokat, keressük a furcsaságokat, az előjeleket, amelyeknek gyanúsnak kellett volna lenniük.

A szellemek ereje

  • - turcsányi -

Johnny Lobónak nehéz élete volt. Már a háború korai szakaszában megjárta Vietnamot, s hazatérve polgárjogi harcosnak állt; az indiánok jogaiért küzdött. 

A messzi káosz

„Mi ez az utazás nevű dolog? Miért nem hagyjuk abba idővel? Hát sosem nő be a fejünk lágya?” – tette fel ezt a három költői kérdést a szerző 2014-ben, utazós blogjának utolsó bejegyzésében.

Egy macska, egy lótusz

Egyiptommal és a fáraókkal krimitől a sorsjegyen át egészen a bútordarabokig bármit el lehetett adni már 100–150 évvel ezelőtt is. Az egyiptománia kutatása viszonylag fiatal terület, általában egyiptológusok vagy régészek, történészek foglalkoznak a témával, mellékprojektként. A fogalomba bármely egyiptomi motívum felhasználása beletartozik úgy is, hogy a kontextus teljesen független az egyiptomi kultúrától.

Kapupánik

A mai fiatalok már nem tudják mi az élet, se háborújuk, se békéjük, kapálni se tudnak, csak ülnek a számítógép előtt. Gyenge, menekülő generációt szült a korábbiak feszített, izzadságos munkája, elkényeztették őket. Az ilyenekből nem lesznek ’56-os hősök.

„Mit írtál, szakácskönyvet?”

Bár már négy kötetet jegyez – egy beszélgetőkönyvet és több színpadi adaptációt –, még mindig zavarba ejti, ha írónak nevezik. Az Örkény Színház színészével a legújabb novelláskötete, a Kevert kapcsán így elsősorban az írásról beszélgettünk.

Zsákban futás a pálya mellett

Csák János helyét vette át az európai parlamenti és önkormányzati választás másnapján. Nem a lehengerlő víziók embere, inkább igyekvő háttérmunkás. Kérdés, hogy ez mennyi ideig lesz elég az életben maradáshoz.

„Egy dobásunk van”

Még a legpesszimistább várakozásokat is alulmúlta a 2017-ben nagy lendülettel indult párt szereplése az idei júniusi választásokon. Tompos Márton 3,7 százalékos pártot vesz át, ígérete szerint valami teljesen újat fognak kipróbálni.

Sarkadi utca, Berlin

Egy egész utcát uralt Berlinben az a prostituáltakat dolgoztató Békés megyei banda, amelynek tagjait emberkereskedelem miatt ítélte súlyos fegyházbüntetésre és vagyonelkobzásra a Gyulai Törvényszék.

Van az a pénz

Mészáros Lőrinc az idén annyi pénzt vehetett ki osztalékként a cégeiből, hogy az már a magyar állami költségvetésben is szemmel jól látható tétel lenne. A közbeszerzések csupán ebben az évben is sokmilliárdos osztalékokat fialtak más NER-közeli vállalkozóknak is.