A szerk.

Futott két kört

A szerk.

A békemisszió a béke ügyét sajnos, és reméljük egyelőre, nem vitte mérhetően előre utolsó, múlt heti bejelentkezésünk óta, pedig azóta Kijiv, Moszkva és Hszi Csin-ping után Washingtont és az akkor még ép fülű Trump elnökjelölt urat is megjárta Orbán Viktor.

A szélhámoskodás lendülete már Kínában megtört, amikor az egyébként feltűnően rövid, s a kormány vendégházában (vö. panzió) tartott csúcstalálkozót követően a semmiről számoltak be a felek az entretien tartalmát illetően; még közös sajtótájékoztató sem volt. Úgyhogy a béke barátainak legfeljebb Orbán Viktor ama bizalmas közlésével kell beérniük, hogy meglátása szerint Trump elnökjelöltnek kész tervei vannak. Ebben lehet valami, sokan tartanak is tőle, jelesül attól, hogy ha Trump győz, az új kormányzat ellép Ukrajna mellől, vagy azért, mert Oroszországot így gondolnák leválaszthatónak az Amerika fő ellenségének tekintett Kínáról, vagy a jó öreg amerikai izolacionizmus visszatérése okán. De ennek az ellenkezője is bekövetkezhet, végül is Trump elnökként derekabbul viselkedett a világpolitikában, mint az elődje; és hát Trump győzelmére se vennénk így július közepén mérget.

Azt tehát le is szögezhetjük, hogy a „békét” a misszió semmilyen értelemben nem hozta közelebb. Sem a szó valódi értelmében, sem úgy, ahogy Orbán használja, Ukrajna kapitulációjának szinonimájaként. Putyin Orbán látogatásának másnapján gyerekkórházat bombázott Kijivben, a kínai vezetés érdektelenséget nyilvánított, a NATO pedig a washingtoni csúcson újfent erőteljesen elkötelezte magát Ukrajna hosszú távú támogatása mellett.

De azért azt sem állíthatjuk, hogy ne maradt volna a küldetés következmények nélkül. Nem akadt ugyanis olyan instanciája az Európai Uniónak, amelyik a moszkvai vizitről értesülvén ne dobta volna el az agyát. Azon, hogy az Európai Tanács soros elnökségét betöltő ország miniszterelnöke váratlanul beköszön Putyinnál, a látogatással szinte egy időben háborodott fel Josep Borrell, az unió külügyi képviselője, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára, az unió teljes külügyminiszteri értekezlete (mínusz a szlovák kormány), és még sokan mások. „Orbán miniszterelnök semmiféle mandátumot nem kapott az Európai Uniótól arra, hogy Moszkvába látogasson” – szögezte le Borrell.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk