A szerk.

Ha

A szerk.

Az LMP-t nem azért éri el hamarosan eddigi legsúlyosabb, akár pártszakadáshoz is vezető válsága, mert hétvégi kongresszusán a Bajnai-projekt elutasítása mellett döntött. Az LMP orvosolhatatlan megosztottsága sokkal bonyolultabbnak tűnik annál, mint hogy a párt egyik fele mást gondol a szövetségi politikáról, mint a másik fele - de ennek az írásnak a tárgya nem az LMP belső problémája.

Ezt csupán azért idéztük föl, mert úgy véljük: a feltételezett ellenzéki összefogás szempontjából a kisebbik rossz történt az LMP-kongresszuson. Mi lett volna, ha? - és ezúttal nem értelmetlen föltenni e kérdést. Ha a Jávor Benedek-Karácsony Gergely-féle elképzelés győz a hétvégén, amögött is minimális kongresszusi többség állna, éppúgy, mint a Schiffer-szárny győzelme mögött. Schifferék azt sulykolnák, hogy Jávorék feladják "eredeti eszméiket", a párt függetlenségét, és az LMP-t akarva-akaratlanul Bajnai, valamint a szocialisták rehabilitálására használják. Ilyen körülmények között az sem biztos, hogy az LMP egyáltalán eljutna az Együtt 2014-gyel folytatandó tárgyalásokig - jó eséllyel már előtte szétesne. (Ez persze most is megtörténhet, legfeljebb lassabb tempóban.) De ha az LMP el is vergődne az egyeztetések megkezdéséig: csak idő kérdése lenne, hogy az MSZP-fájl megnyitása után meddig ülnek az asztalnál Jávorék.

Ha az LMP delegáltjai másként döntenek, akkor a párt és az Együtt 2014 néhány héttel-hónappal később kerül abba a helyzetbe, amelyben most van - hogy ti. az LMP inkább önállóan képezne pólust.

Schiffer és követői a hétvégén újfent kinyilvánították: az MSZP-ellenesség mindent felülír. Ez az álláspont bár ostoba (hiszen kormányváltást hirdetni és az MSZP-t feketeseggűnek tekinteni egyszerre nem lehet az orbáni-áderi választójogi törvény miatt), de legalább egyértelmű.

Az Együtt 2014 viszont nem beszél világosan. Az okát pontosan tudjuk. Azt még csak-csak kimondják, hogy az MSZP nélkül nincs választási győzelem, de annak deklarálására még senkinek nem volt bátorsága, hogy az MSZP csatlakozása nélkül belekezdeni is fölösleges bármiféle kooperációba.

Bajnaiék a mozgalom meghirdetésekor a látszatát is el akarták kerülni, hogy diktálni akarnának az LMP-nek vagy az MSZP-nek, továbbá hallatlan empátiával kezelték a szocifóbiás elempés lelkeket. A jelek szerint sok értelme nem volt, mivel Jávor Benedekék álláspontja a közhiedelemmel ellentétben alig valamivel megengedőbb, mint a Schifferéké. Előzetes nyilatkozataik alapján az elképzelt tárgyalási stratégiájuk körülbelül így összegezhető: itt van a 17 pontunk, ezt kellene elfogadnotok, hogy együttműködhessetek velünk. A szocik? Esetleg ők is bekúszhatnak a küszöb alatt.

Schiffer András azért mondhatott nemet az összefogásra (maradjunk jóhiszeműek), mert a "fogjunk össze!" vágyvezérelte "korparancsán" kívül az Együtt 2014 semmit nem állított. (Hogy a tárgyalások végére kell eljutni a konkrétumokig? A naivitásnak is van határa.) Ne feledjük, nemcsak az LMP, de az MSZP is gyanakodva méregeti Bajnai Gordon színrelépését. Az LMP úgy tartja, hogy Bajnainak igazából csak a brandjükre van szüksége, meg arra, hogy a bevonásukkal demonstrálhassa függetlenségét a szocialistáktól (ezért is az LMP-t kérte föl elsőként a csatlakozásra az Együtt 2014); az MSZP meg úgy véli, hogy rá a plakátragasztás, a szavazók mozgósítása maradna, pártként inkább hallgatnia kellene. Bajnaiék szempontjai is akceptálhatók: ha az MSZP-vel indítanak, egy jól sikerült hype-on kívül mást nemigen tudnak fölmutatni: a szocialisták pillanatok alatt partvonalra szorítják őket.

Világos beszéd híján a jelenlegi állapotot a kölcsönös gyanakvás jellemzi. Pedig - éppen Karácsony Gergely szájából - hangzott már el olyan ötlet, ami reális alapja lehetne egy választási koalíciónak. Mondjuk az, hogy az összefogás célja a jogállami restaurációhoz szükséges kétharmados parlamenti többség megszerzése. Az Orbán-rezsim intézményrendszerének a szétzúzása, kiszolgálóinak - Polt Pétertől Szalai Annamárián (és ha tényleg jegybankelnök lesz: Matolcsy Györgyön) át a jelenlegi Alkotmánybíróság legalább feléig - tegnapi hatályú menesztése. Ha közös kormányprogramban a szövetség nem tud megállapodni (aminek az esélye igen nagy), új választás lesz, ami természetesen a visszaállított demokratikus választási szabályok szerint zajlana. (Amelyek nem kényszerítenek szövetségre össze nem illő politikai erőket.) Hiszen még egy újabb, immár kétfordulós voksolás is ezerszer olcsóbb megoldás, mint ha Orbán akár csak egyetlen nappal is tovább marad a kelleténél.

Ez világos beszéd volna; erre nem lehetne nemet mondani arra hivatkozva, hogy de hát a komcsik is benne vannak! Erre nemet mondani egy ellenzéki erőnek valóban politikai öngyilkosság lenne.

Összefogás elképzelhetetlen kölcsönös bizalom nélkül. A bizalom alapja a tiszta beszéd.

Van még idő újra nekifutni.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.