Hajókkal, Pekingig

A szerk.

A hét végén megint volt miért örülni, bár egyszer már végre kipróbálhatnánk, hogy milyen is ez (az örülés) akkor, ha éppen nem rendeznek nemzetközi kajakversenyt. Elég az hozzá, hogy a duisburgi (ejtsd: düjszburgi, khm) világbajnokságon a magyar válogatott "nagy harcban a vendéglátókkal" nyilvánvalóvá tette, hol is állunk mi a nemzetközi porondon.
Közvetlenül a spiccen: 9 arany, 3 ezüst, 6 bronz; a németek ugyanennyi arany mellett fordított számú ezüstöt és bronzot szereztek. Summa summarum, ez egy idegenben elért döntetlen, de emlékezhetünk, hogy tavaly a szegedi, fesztiválszámba menő vb-n milyen biztosan győztünk a magunk 12 aranyával.

Mindenek előtt gratulálunk! Szép volt fiúk, lányok!

Ugyanakkor a pekingi érmeket nem az előző két vb összesített eredményei alapján osztják. S a kajak-kenu tipikusan azon sportágak közé tartozik, amelyeknek igazi, hiteles mércéje az olimpia. És arról se feledkezzünk meg, hogy az átlag magyar szurkolónak (tehát nekünk) mennyire fontos az elégséges számú olimpiai arany a napi lelki egyensúlyhoz (még akkor is, ha annál többet elvárni, hogy hőseink a szívüket tegyék ki a vízre, amúgy eszünk ágában sincs). És ezen a téren kajakosaink, kenusaink a legfőbb és legmegbízhatóbb szállítónak bizonyultak - eddig. S miért ne lenne így eztán is?

Lelkünknek ez ugyan merőben költői kérdés, de a női szakág tavaszi purparléi kétségkívül adnak neki valami nagyon is gyakorlati színezetet. Nos, a nők olimpiai számaiban (500 egyes, páros, négyes) kettő-egyre győztek a németek (Kovács Katalin hozta az egyest, a másik két számban azonban az első méterektől végig vitathatatlan volt a német fölény), ám az eddigi eredmények és az egyes sportolók ismeretében nem tűnik istentől elrugaszkodott vágyálomnak, hogy az olimpián ebből három-null legyen - a javunkra.

Az a helyzet, hogy: vissza Janics Natasát a csapatba! Pontosabban a kettes és a négyes hajóba, az egyesért nem aggódunk különösebben, a tavaszi válogató majd eldönti, hogy Janics vagy Kovács indul, mindkettejükkel elég biztosra mehetünk.

Ám ez a "vissza a csapatba!" nem úgy megy, hogy gyere, cipó, hamm, bekaplak! A (sport)csillagok oly szerencsés együttállása szükséges ehhez, ami nem minden korban adatik meg. Edzőknek, versenyzőknek, szövetségnek (de legfőként a két "haragosnak", Janicsnak s a nők edzőjének, Fábiánné Rozsnyói Katalinnak) kell ehhez túllépnie saját árnyékán. Egy páros nem készülhet ki-ki alapon, egy négyes nem készülhet hármasban az olimpiára, de még a kacsaúsztató-kerülő kupára sem. S mert a körülmények adottak, sem versenyzőnek, sem edzőnek nincsen választása, melózni kell - együtt. Hogy ezért kinek kéne többet, kinek kevesebbet tenni, azt nem dolgunk eldönteni; bízunk bennük, mit tehetnénk. Ahogy érmekben, úgy ilyen dolgokban is méretik a sportemberi nagyság. Egy edző nem mondhat le a versenyzőről, mert az "nehéz ember", egy versenyző nem mondhat le a válogatottságról, mert az edző "nehéz ember", hiszen mindketten felelősséggel tartoznak a közönségnek, hazájuknak - ha másért nem, hát a feléjük irányuló szeretetért.

Mindezek ellenére legtöbbet talán mégis maga a szövetség tehet, hisz hétfőtől megszűnt a "csak a vébét várjuk ki!" című hivatkozási alap. Még az is lehet, hogy igazuk volt abban, hogy csak mérsékelten kavartak bele eddig a dolgokba. De mostantól nincs is más dolguk, mint minden érintett, így a közönség számára is világos helyzetet teremteni. Mi a sportoló, az edző, a szövetségi kapitány és a hajósinas dolga, ki állítja össze a válogatottat, milyen kritériumok alapján, ki a főnök, s meddig terjed a főnöksége, ki kinek tartozik elszámolással, adott esetben engedelmességgel. Csupa ilyen, tisztán strukturális tennivaló. Meg persze a lelkek ápolása. De világos, tiszta helyzetben a lelkek is könnyebben megbékélnek.

Szerintünk simán menni fog. Mint a szél! Mint a hajóink Pekingben!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.

Sámson és a bibliás szavazók

Négyötödük a jobboldali elnökre szavazott, sokuk elutasítja a krisztusi szegénységet, újabban pedig az empátiát is. A második ciklusban a Republikánus Párt után az evangéliumi közösségeket is maga alá gyűri Donald Trump karizmája.

Orbán a román spájzban

Az államfő ideiglenesen tölti be posztját, a kormányfő ugyancsak. A költségvetés rendezését felfüggesztették, a nemzeti valuta értéke csökken, az euróval szemben átlépte az 5 lejes pszichológiai határt. A bukaresti tőzsde lejtmenetben, a bankok nem adnak kölcsönt az államnak, az IMF be-bekukucskál, a jegybank mozgósítja valutatartalékait. Az országra ki­helyezték a táblát: „Welcome to Romania – Under (re)construction”.