A szerk.

Itt vagyok én, a világ közepén

A szerk.

Orbán Viktor levelet küldött az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek, amelyben kijelentette, hogy nem hajlandó tárgyalni az Oroszországgal szembeni olajembargóról a jövő heti uniós csúcson. A magyar kormányfő nem kertel: amíg az EU tételesen fel nem sorolja a Magyarországnak juttatandó anyagi támogatást – amely úgymond az orosz olajimportról leválás költségeit fedezné –, addig nincs miről beszélni. Nemrég előbb Szijjártó külügyminiszter, majd Orbán is megpendítette a beleegyezés általa kalkulált árát: 18-19 milliárd euró.

Mielőtt tovább lamentálnánk a miniszterelnök újabb szabadságharcos húzásán, ugorjunk vissza az időben néhány évet, hátha közelebb kerülünk a kormányfői homlok mögötti gomolygás megértéséhez.

Az Európai Néppártnak (EPP) 2019 elejére kezdett igencsak elege lenni a Fidesz – azaz Orbán – szemétkedéseiből, a közös elvek és politika sorozatos magyar fölrúgásából meg az EU szidalmazásából. Egyre erősebbé vált a késztetés, hogy a magyar „testvérpártot” vágják ki az Európai Parlament legerősebb frakciójából. Igaz, pro forma nem ezek miatt, még csak nem is a német, holland, belga, osztrák stb. adófizetők pénzéből származó uniós támogatások szemérmetlen, üzemszerű és rendszerszintű magyarországi lenyúlása miatt telt be a pohár. A casus belli az a hazai plakátkampány lett, amellyel Soros Györgyöt és az Európai Bizottság akkori elnökét, Jean-Claude Junckert szidalmazta a maga szokásos intellektuális színvonalán a kormánypárti agitprop. Sőt a Fidesz afféle falu bikája módjára tovább hergelt, a Néppárt frakcióvezetőjét náci-kommunista tempóval, a párt elnökének felmenőjét pedig náci kollaborációval vádolta. Utóbbi vegytiszta hazugság volt (és évek óta tudott volt, hogy az), az előbbi sima prosztóság. De ezek után a Fidesz duzzoghatott, hogy ebből a vircsaftból ő ugyan nem kér! Még hogy Orbán Viktort bárhonnan is kizárni? Nagy felhajtás közepette a Fidesz ekkor felfüggesztette tagságát az EPP-ben – amely felfüggesztésről a Néppárt már korábban döntött. Két évig még elvoltak egymással, mígnem 2021 elején a Fidesz a látszat védelmében – mielőtt tényleg kitették volna – otthagyta az EPP-t.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.