A szerk.

Itt vagyok én, a világ közepén

A szerk.

Orbán Viktor levelet küldött az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek, amelyben kijelentette, hogy nem hajlandó tárgyalni az Oroszországgal szembeni olajembargóról a jövő heti uniós csúcson. A magyar kormányfő nem kertel: amíg az EU tételesen fel nem sorolja a Magyarországnak juttatandó anyagi támogatást – amely úgymond az orosz olajimportról leválás költségeit fedezné –, addig nincs miről beszélni. Nemrég előbb Szijjártó külügyminiszter, majd Orbán is megpendítette a beleegyezés általa kalkulált árát: 18-19 milliárd euró.

Mielőtt tovább lamentálnánk a miniszterelnök újabb szabadságharcos húzásán, ugorjunk vissza az időben néhány évet, hátha közelebb kerülünk a kormányfői homlok mögötti gomolygás megértéséhez.

Az Európai Néppártnak (EPP) 2019 elejére kezdett igencsak elege lenni a Fidesz – azaz Orbán – szemétkedéseiből, a közös elvek és politika sorozatos magyar fölrúgásából meg az EU szidalmazásából. Egyre erősebbé vált a késztetés, hogy a magyar „testvérpártot” vágják ki az Európai Parlament legerősebb frakciójából. Igaz, pro forma nem ezek miatt, még csak nem is a német, holland, belga, osztrák stb. adófizetők pénzéből származó uniós támogatások szemérmetlen, üzemszerű és rendszerszintű magyarországi lenyúlása miatt telt be a pohár. A casus belli az a hazai plakátkampány lett, amellyel Soros Györgyöt és az Európai Bizottság akkori elnökét, Jean-Claude Junckert szidalmazta a maga szokásos intellektuális színvonalán a kormánypárti agitprop. Sőt a Fidesz afféle falu bikája módjára tovább hergelt, a Néppárt frakcióvezetőjét náci-kommunista tempóval, a párt elnökének felmenőjét pedig náci kollaborációval vádolta. Utóbbi vegytiszta hazugság volt (és évek óta tudott volt, hogy az), az előbbi sima prosztóság. De ezek után a Fidesz duzzoghatott, hogy ebből a vircsaftból ő ugyan nem kér! Még hogy Orbán Viktort bárhonnan is kizárni? Nagy felhajtás közepette a Fidesz ekkor felfüggesztette tagságát az EPP-ben – amely felfüggesztésről a Néppárt már korábban döntött. Két évig még elvoltak egymással, mígnem 2021 elején a Fidesz a látszat védelmében – mielőtt tényleg kitették volna – otthagyta az EPP-t.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.