A szerk.

Jönnek a bérletesek

A szerk.

Az Építési és Közlekedési Minisztérium közvetlenül karácsony előtt az Index.hu-n szivárogtatta ki, hogy nem hosszabbítják meg azt a szerződést, amelyik biztosítja, hogy a főváros közigazgatási határain belül a BKK Budapest-bérletével igénybe lehet venni a MÁV és a Volán járatait is.

A portál azt is tudni vélte, hogy a döntés hátterében a minisztérium és a fővárosi önkormányzat közötti elszámolási vita áll. Mindebből már sejteni lehetett, hogy a minisztérium nem holmi közszolgálatiság okán lépett, hanem azért, hogy megzsarolja Budapest vezetését. Ha nem fizetsz, a budapesti utasok nagyon ráfáznak – üzente Lázár János Karácsony Gergelynek.

A Budapest-bérlet érvénytelenítése igencsak abszurd helyzeteket idézhetett volna elő, például az elejétől a végéig csak Budapesten közlekedő csepeli HÉV-en csak vonatjeggyel vagy a Pest megyei vasúti bérlettel lehetett volna utazni. Noha a minisztériumból mást sem lehetett hallani, mint azt, hogy ők tárgyalnának, az egész komédia inkább ultimátumnak tűnt: ha a főváros nem fizet, akkor a Budapest-bérlet csak március 1-ig lesz érvényes a MÁV- és Volán-járatokon.

Ezek után az is kifejezetten cinikus gesztusnak tűnt, hogy január 9-én Lázár János az önkormányzat vitatott tartozásáról azt mondta, hogy „a pár milliárdos elszámolás a budapesti önkormányzatnak, akik állítólag térdig járnak a pénzben, valószínű, már nem volt érdekes”, s szerinte a bérletügy nem egyéb, mint Karácsony Gergely kampányhúzása. Lázár ezután azzal állt elő, hogy ha már nem fizet a fővárosi önkormányzat, de változatlan formában akarja megtartani a Budapest-bérletet, akkor tegye lehetővé, hogy a BKK járatain is érvényesek legyenek az ország- és megyebérletek. Csakhogy a megyebérlet ára nagyjából megegyezik a Budapest-bérlet árával, így Lázár elképzelése nyilvánvalóan a BKK termékének ellehetetlenítését célozta: ki venne csak Budapestre érvényes bérletet 9500 forintért, ha a Pest megyére és Budapestre is érvényes megyebérlet még 50 forinttal olcsóbb is?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.