A szerk.

Két tüntetés Magyarországon

A szerk.

Internetes tartalomgyártók egy csoportja szervezett tüntetést két héttel ezelőtt pénteken a Hősök terére. A rendezvényen nagyszámú érdeklődő, úgymond tüntető jelent meg, egyes becslések szerint 50 ezren voltak, mások 150 ezresre saccolták a tömeget, nem tudjuk pontosan, a számláló a mai napig pörög, s nem is fogja abbahagyni, míg egy új követőt, feliratkozót is fial. Tény viszont, ami tény, az utóbbi évek legnépesebb tiltakozó megmozdulásáról van szó.

Ezzel szemben a mögöttünk lévő vasárnap délutánra az ellenzéki pártok egy csoportja (a DK, a Momentum, az MSZP és Párbeszéd, mínusz LMP és Jobbik, ha van még ilyen) trombitált össze tüntetést a Parlament elé, leg­inkább azért, hogy kifejezésre juttassák szándékukat, mely szerint döntsön a nép, tudniillik a köztársasági elnök személyéről.

A demonstráción pár ezer ember jelent meg, látványosan kevesebben voltak, mint a tartalomgyártók gyermekvédő összejövetelén. A független sajtó még azt is megfigyelte, hogy a villamosforgalmat sem kellett korlátozni miattuk. Meg is lett a következménye a kiscsoportos megjelenésnek, az állampárt már hétfőn választott is magának az alsó polcról egy minden tekintetben ígéretes elnököt. Ahogy meglett a következménye a széles néptömegeket megmozdító influenszerhappeningnek is: máig sem tudunk semmit a pedofilbotrány valódi bűnöseinek kilétéről, mára sem körvonalazódik semmilyen terv arra nézvést, hogyan is lehetne elejét venni az intézményi szintű gyermekbántalmazásnak. Hacsak… Védjék meg a gyerekeket! – követelték a felszólalók, és Orbán már jelentkezett is – ő sem akar mást, még az Alaptörvényt is módosítja, úgy megvédi őket! És az új elnök is megígérte, hogy a kegyelmi ügyek eztán olyan transzparensek lesznek, mint még soha. Mintha ez nem csupán egy mellékszál lenne az évtizedes hazudozás és az örökös kiszolgáltatottság történetében. Mintha az elődjének ez lett volna a legnagyobb baja. Ígéretes rajt, semmi kétség, majdnem olyan jó, mint amikor Schmitt Pál felírta a falra, hogy „álamfő”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.