A szerk.

Kicsöng, senki nem veszi fel

A szerk.

A lapunk beltestében részletezett pénzügyi megszorító csomagból egy valami ordít: az, hogy Orbán a 2010-es választások előtt koncipiált politikája, nagy stratégiája, amely újrakaserolta volna Magyarországot, megbukott. Ez a csomag nemcsak valóságos katasztrófa, de intellektuális teljesítményként is mérhetetlenül szánalmas, amint azt a telefonhívásokra kivetett, megkezdett percenkénti kétforintos adó mutatja.

Hiszen telefonálni jó, hasznos és kellemes, ha valaki telefonon ügyintéz, avval időt, pénzt és benzint spórol, a telefonálás tehát megtakarítás a vállalatoknak, növeli a hatékonyságukat, és környezetkímélő is. A telefontársaságok versenye az elmúlt húsz évben alacsony percdíjakat, sőt, másodpercdíjakat eredményezett, például a flottatelefonok esetén a flottán belüli 0 forintos percdíjat. Lehet, hogy ez a piac nem volt eléggé versengő, biztos lehetett volna versengőbbé is tenni, ami egyébként markánsan állami feladat, de a 0 forint az 0 forint. A piac ezt elég jól megoldotta.

Erre jön az állam, a kormány, Orbán Viktor, és kínjában, mely kínokat a saját beszűkültsége, dilettantizmusa és a mérhetetlen nagy arca okozza, ezért az egyébként már megadóztatott (vö: áfa) üzleti tranzakcióért újabb pénzt szed be. Nehogy már lefele menjenek az árak! Még a végén a szabad versenyes kapitalizmusnak lenne igaza! Az adó, amit így szed - és ez csak egy az ún. kisadók közül, amelyek teljes eltörlését ígérte épp ez a kormány - annyi kulcsos, ahány percdíj van az országban, minél fogva az a kérdés, hogy méltányos vagy igazságtalan-e, értelmezhetetlenné válik. Tényleg, legyen tízmillió adókulcs az országban, és mindegyiket szabja testre Orbán Viktor! Ezenkívül a telefonadó gazdasági ösztönzőként sem szar, feltéve, ha azt akarjuk ösztönözni, hogy a vállalkozások, valamint a telefontársaságok lefeküdjenek. Nincs jobb eszköz a kétforintos percadónál arra, hogy kinyírjuk azt a piacot, amely a telefonálást mindeddig nagyjából elfogadható áron tette elérhetővé.

Vizsgáljuk meg most a telefonadót a maga történetiségében. Azért kell most bevezetni, mert a telefontársaságok különadóját ki kell vezetni. A különadót azért kell kivezetni, mert különben Brüsszel meg az IMF nem adna kölcsön pénzt, amint az mostanra nagyjából még a kormányfőnek is, talán utolsóként az országban, leesett. Bevezetni meg azért kellett 2010 nyarán, mert különben az uniótól meg IMF-től kellett volna pénzt kölcsönkérni. Az pedig tűrhetetlen lett volna!

A kígyó ezzel a saját farkába is harapott. Orbán 2010 nyarán azzal rúgta ki az IMF-et (és az uniót), hogy ha feladat a gazdaság rendbetétele, a 4, 5, 7 százalékos növekedés és az államadósság csökkentése, akkor a) őnáluk jobban tudja, hogy ehhez mit kell csinálni b) ez az ő dolga, mert ő ennek az országnak a demokratikusan megválasztott vezetője; c) majd szerez pénzt is hozzá; és végül d) ha drágábban is szerzi, az a végelszámoláskor mégis olcsóbb lesz, mert lásd a). Ez még rendben is lett volna - ha bejön. Az viszont már egyáltalán nincs rendben, hogy Orbán az a) és b) pontokat kissé kiterjesztőn értelmezvén, és ama felkiáltással, hogy ne zavarja őt senki az ország megmentésében, lényegében szétverte a magyar államot. A minisztériumokat és az államgépezet egyéb alkatrészeit, az önkormányzatokat, a közigazgatást, azokat az intézményeket, választottakat és nem választottakat, amelyek vagy a döntések meghozatala előtt bírták volna korlátozni az akaratát, vagy az utólagos korrekcióra lehetőséget adtak volna, vagy egyszerűen nem őtőle függtek; részben legalább az igazságszolgáltatást és az alkotmánybíráskodást. Ezek helyett nem épített semmit, a romokon csak a káosz tenyész; ennek a derék munkának a szimbóluma Schmitt Pál.

Most ott tartunk, hogy a gazdaság pang, az államadósság nő, és a telefonadó az utolsó reményünk az államcsőddel szemben. A helyzet annak a belátását követelné meg Orbántól, hogy mindent, de mindent az elejétől másképp kellett volna csinálni. Ő ehelyett mind képtelenebb fantazmagóriákba menekül, ezek közül kétségkívül a legviccesebb az, hogy az Európai Uniót is neki kéne megmentenie. Bukása elkerülhetetlen: és minden perc, amit a hatalomban tölt, napokkal, hetekkel, hónapokkal hosszabbítja meg annak a dolgát, aki ezt a munkát, az ország újra összerakását egyszer úgyis el fogja kezdeni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.