Kis türelmet kérek

A szerk.

Kedd délutánra hivatalossá vált az, amit régóta sejthettünk: Orbán Viktor lehasadt az előre hozott választások ötletéről. Október 23-i beszédének kulcsmondata az volt, hogy a háromkérdéses, ún. szociális népszavazásuk lesz az első lépés.

Kedd délutánra hivatalossá vált az, amit régóta sejthettünk: Orbán Viktor lehasadt az előre hozott választások ötletéről. Október 23-i beszédének kulcsmondata az volt, hogy a háromkérdéses, ún. szociális népszavazásuk lesz az első lépés. A többit már nem fogalmazta meg ennyire világosan, de célozgatása a következetes építkezésre, a türelmetlenekre meg a kishitűekre kijelölte az új utat. (E mostani kishitűek azok lehetnek, akik annak idején elhitték, hogy a Fidesz a győztes önkormányzati választás vagy egy sikeres referendum következtében kormányra kerülhet.) Ezen az úton a keddi elnöki iránymutatás szerint 2010-ig kell haladni, mert csakis a 2010-es választásokon abszolválható a remélt kormányváltás. Előbb nem.

A mindent eldöntő, kormánybuktató referendum most tehát első lépéssé szelídült. A Fideszből származó információink szerint - és beloldalainkon kimerítő elemzést olvashatnak erről - az alírásgyűjtés tapasztalatai azt mutatják, korántsem egységes a három (a vizit-, a tan- és a kórházi napidíj eltörlésére vonatkozó) kérdés támogatottsága. Valami hasonlóra maga Tarlós István, a népszavazási kampány vezetője is utalt némileg konfúz ünnepi szónoklatában (vannak, akiknek csak a vizitdíj fontos, a többi meg nem, és fordítva, ami nagyon nem jó - már ha jól értettük).

Arra már korábban is mutattak jelek, hogy a Fidesz elnöke próbál szabadulni a maga állította csapdából; mivel a népszavazás eredményes kimenetele (valamivel több, mint kétmillió-egyszázezer választópolgár egyirányú szavazata) erősen kérdéses, célszerűbb minél kisebb tétet pakolni rá. Orbán bőven ráér akkor triumfálni, ha eredményes lesz. Ha viszont bukik akár az egyik, akár a másik, akár mindhárom kérdés, így kevésbé lesz kínos előállni a "sokan voltunk, de nem elegen" típusú kármentéssel. Nem megmondta a Viktor októberben, hogy a népszavazás az első lépés volt csupán? Orbán keddi beszéde kijelölte a várható kampánystratégiát is. Ami nem túl bonyolult, de éppen az egyszerűsége miatt lehet hatásos. Eszerint az egészségünkről, a jövőnkről van szó, márpedig e témákban úgymond nincs jobb- és baloldal, azaz egységesen - 1956 óta először egységben - lehet és kell föllépni a kormánypolitika ellen!

A Fidesz-nagygyűlés a papírforma szerint alakult (még a számmisztikai része is - 30-40 ezres tömeg becslése a rendőrségi, negyedmilliós a szervezői oldalon). A fenyegetőzés (felelősségre vonás), a történelmi szövetségkötés sulykolása, a bűnüldözői terminológia (maffia, lopás, csalás stb.) szokásosnak, és - jóindulatú megközelítésben - a szélsőjobbos érzelmű hívek kedvére megejtett tiszteletkörnek mondható. Orbán miniszterelnöki ambícióinak Magyarország függetlenségi harcaként való láttatása sem új keletű: legföljebb eddig az egykori nómenklatúra és a liberális szövetségeseik alkotta "hálózat" ellen háborúzott rettenthetetlenül, míg mostanság az elnök magával a rettenetes és új életre kelt Orosz Birodalommal szállt szembe. (A hódító hatalomnak természetesen a beszédben névvel nem említett Gyurcsány Ferenc a budapesti helytartója.) A jobboldalon évek óta változatlan a helyzet. A kormányalakításra minden választáson esélyesként induló politikai erőről továbbra sem tudni, mi a bánatot kezdene az országgal.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.