A szerk.

Marad a bélyeg

A szerk.

Az Alkotmánybíróság múlt csütörtöki határozatában elutasította az Amnesty International indítványát, azaz nem találta Alaptörvény-ellenesnek az ún. Stop Soros törvénycsomag büntetőjogi vonatkozásait. A testület ugyanakkor alkotmányos követelményt is megfogalmazott, miszerint a büntető törvénykönyv új tényállása, a „jogellenes bevándorlás elősegítése” nem terjedhet ki „az elesettek és a szegények megsegítésének kötelességét teljesítő, önzetlen, a tényállásban tiltott céllal összefüggésben nem álló magatartásokra”.

Hogy megértsük, miről beszél az AB, érdemes felidézni, mi is az a „jogellenes bevándorlás elősegítése”. A tavaly nyáron kreált bűncselekményt az követi el, aki „szervező tevékenységet” folytat annak érdekében, hogy Magyarországon menedékjogot kérhessen olyan személy, aki egyébként védelemre nem jogosult, illetve tartózkodási jogcímet szerezzen olyasvalaki, aki jogszerűtlenül tartózkodik az országban. A szervező tevékenységet egyebek mellett határmegfigyeléssel, információs anyagok készítésével és terjesztésével, illetve hálózatépítéssel (úgy is, mint Soros-hálózat) lehet kimeríteni. A bűncselekmény büntetési tételének maximuma egyéves szabadságvesztés.

Az Amnesty beadványában a jogbiztonság, a szólásszabadság és az egyesülési szabadság sérelmére hivatkozott, mondván, a szervező tevékenység példálózó felsorolása homályos, az egész bűncselekmény pedig már csak azért is értelmezhetetlen, mert az, hogy valaki jogosult-e menedékjogra, kizárólag a menekültügyi eljárás végén derülhet ki – azaz teljesen önkényes egy menedékkérő eljáráshoz való hozzásegítését, esetleg ügyvédi képviseletét büntetni. Azt az elég nyilvánvaló következtetést is előadták az AB előtt, hogy a Stop Soros egyedüli célja a menekültekkel foglalkozó civil szervezetek közvélemény előtti besározása, fenyegetettségben tartása, segítő aktivistáik és jogászaik elrettentése. Ez annál is inkább sikerülhet, mert az új bűncselekménnyel párhuzamosan a kormány bevezette a „határbiztosítási távoltartás” intézményét, amivel elvben mindenkit kitilthat a határ – és így a menekültek – közeléből, aki ellen akár csak nyomozás indult a jogellenes bevándorlás elősegítése miatt.

Az AB által előírt alkotmányos követelmény és a határozat indoklása látszólag annyira leszűkíti az új tényállás alkalmazási lehetőségeit, hogy azt jogszerűen senkire nem tudják majd ráhúzni. Mégis nyugodtan kimondhatjuk, hogy egy a kormány számára politikailag fontos ügyben a Fidesz kiválasztottjaival feltöltött testület újfent elmulasztotta elvégezni a feladatát (korábban a lex CEU és a „külföldről finanszírozott” civileket regisztrációra kötelező törvény vizsgálatát utasították el elegánsan azzal, hogy e jogszabályok már az EU luxembourgi bírósága előtt vannak – akkor meg minek fárasszák magukat ezzel).

Némi megnyugvást lelhetnénk abban, hogy az elmúlt háromnegyed évben még csak meg sem próbáltak elítélni valakit az új gumiszabályok alapján. Az egész hajcihő csupán a kormány kommunikációs fegyvere, amit egyelőre aligha terveznek élesíteni. De álljon itt egy kevésbé megnyugtató szempont is: ha a hatalom ennyire simán megbélyegezheti másként gondolkodó polgárait, vajon ki áll majd az útjában akkor, ha bilincsben akarja elvezettetni őket?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.