A szerk.

Más állapotok

A szerk.

Orbán Viktor őcsényiekre vonatkozó kijelentéseiben az a jó, hogy nem kell őket megfejteni, lefordítani, de még értelmezni sem: minden teljesen egyértelmű. (Az is jó még persze Orbán kijelentéseiben, hogy szeptember 29-én, Farkas Mihály születésnapján hangzottak el, de ezzel sajnos most nem foglalkozunk.)

S ezen egyértelműségnek köszönhetően világossá teszik, hogy e nevezetes dátumon – nem mellesleg több mint 27 évvel a rendszerváltás után – Magyarország állapotváltozáson ment keresztül: már más állapotok uralkodnak itt, mint a nyáron vagy 1990 óta egyfolytában. Mások, mint 1990 előtt.

E más állapotok pedig pontosan Magyarország miniszterelnökének említett kijelentéseiből következnek. Mindenki tudja, hogy mi történt Őcsényben, kiszúrták egy autó kerekeit, kövekkel betörték egy kisbusz szélvédőjét, s hangos szóval, szitkokkal tiltakoztak pár oltalmazotti státuszú menekült gyerek néhány napos helybeni üdültetése ellen. S mindenki tudja azt, hogy mit mondott minderre Orbán Viktor, azt tudniillik, hogy „nagyon helyes, hogy határozottan, hangosan és érthetően fejezték ki a véleményüket” az őcsényiek. Nem baj, hogy kívülről fújja az ország, azért tisztázzuk ezredszer is: határozottan = garázda módjára, rongálással, minden létező törvényt, még a Fidesz törvényeit is megszegve; érthetően = Magyarországon az erőszak, más javainak tönkretétele az érthető üzenet. Magyarországon tehát ez a miniszterelnök helyeselte ügymenet: kiszúrom a kibaszott gumidat, ha nem azt csinálod, amit én akarok. Lehet, ahhoz, hogy  eztán így intézhesd a dolgaidat, még egy darabig kiabálnod kell közben, hogy migráns, migráns, migráns, de ki tudja, meddig, holnapig, valameddig, ameddig Magyarország miniszterelnöke úgy akarja. Esetleg egy idő után már mást kell kiabálnod közben, akármit, amit a szádba adnak. Vagy nem is kell kiabálnod semmit, csak kiszúrod valakinek a gumiját.

Nos, ez olyan állapotváltozás egy ország, egy nép életében, amire pusztán önvédelmi okokból mindenkinek reagálnia kell. Életstratégiát kell alkotni a Nemzeti Garázdaság Rendszerére, lehetőleg gyorsan, míg ki nem szúrja valaki a gumidat. Az efféle életvezetési kataklizmahelyzeteket az teheti elviselhetőbbé, megoldhatóbbá, ha az ember tudja, hogy nincs egyedül, családján, közvetlen övéin kívül is támaszkodhat földi és éteri erőkre, pártokra, egyházakra. A magyarországi politikai pártok szétverését, átállítását, tökéletes eljelentéktelenítését épp ezekben a napokban munkálja készre a Fidesz, dehogy a Fidesz, hiszen pont, hogy a Fidesz is beleértendő. Orbán Viktor azzal végzett először, s csak utána jöttek a többiek. Márpedig, ha valamelyikük nem szedi össze magát, vagy nem alakul ki egy teljes körű összefogás, s a jelek semmi effélére nem utalnak, akkor nem marad más külső kapaszkodó, felettes, nagyobb erősség a Nemzeti Garázdaság Rendszerében küszködő egyénnek, csak az egyházak. Amelyek ugyancsak Orbán sorsfordító kijelentéseihez képest határozzák meg magukat, vonatkozó gesztusaikkal távolról sem okozván meglepetéseket. S természetesen nem szolgáltatván könnyebbséget sem a rászorulóknak (akik éppenséggel egy országot tesznek ki ez alkalommal).

A legnagyobb magyarországi egyház főpapja egyszerűen felhúzza a nyúlcipőt, s menekül eszeveszetten, ha erről kérdezik. S jönnek helyette az ilyen szituációkban menetrend szerint és tökéletes biztonsággal megjósolhatóan előlépő Beér, Fabinyi, Székely püspökök, akik elmondják, hogy engedjük hozzájuk a menekülteket – ám ezen kiállásukban egyházuk vezetői, közszereplői, pláne szervezeti egységei közt követőjük nem akad, s a kispapság felől sem érkeznek ilyen hírek. Részükről annyi jut el a széles nyilvánosságig csupán, amit az őcsényi pap mondott a történtekről érdeklődő sajtónak: „Dolgom van, nem érek rá, különbe’ sem nyilatkozom.” Igen? És mi dolgod van, atyám? Mi más dolgod lehet?

Mindezek elég nyilvánvalóvá teszik, különösebben szervezetileg az egyházakra sem lehet számítani. Maradnak a teljesen egyéni elgondolások, a hazulról hozott önvédelmi módok, a személyes példa. Mellesleg így kedden estefelé ezekben sem dúskálhatunk, hirtelen csak eggyel szolgálhatunk, a mára hasadó hajnalban egy Simicska Lajos nevű polgár, meglehet ugyancsak más állapotban kiment az utcára Veszprémben, s a tulajdonát képező hirdetőoszlopokra ráírta az igazság mondjuk felét: Orbán egy geci. Ezzel sem megyünk sokra, hisz Simicskán kívül szinte senkinek sincs otthon a sifonérban, pláne kinn az utcán négy-öt hirdetőoszlopa, leginkább egy sincs.

De két lehetőség még mindig maradt túlélni a Nemzeti Garázdaság Rendszerét. Az egyik szerint be lehet állni még az utolsó sorokba ordítva menetelni, hisz akad itt még gumi kiszúratlan, van itt még szem szárazon! Nem kétséges, volt, van, lesz erre is jelentkező. A másik talán csak, hogy elhagyatottságában az embernek saját magában kell megkeresnie azt a jót, amely felülkerekedhet a benne élő és a belé szuggerált rosszon. S nem kell félnie, hogy egyedül marad.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.