A szerk.

Politikai kampány

A szerk.

„Kicsit erélyesebben rászólt a gyerekre, ennyi történt” – mondotta a NER szent embere, Böjte Csaba, amikor gyerekbántalmazási vádak érték annak a gyermekotthonának a vezetőjét, amely folytatólagosan elkövetett gyermekek elleni erőszak helyszínéül szolgált tíz éven át.

Novák Katalin a tavalyi pápalátogatás alkalmából, április 27-én kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettesének. K. Endrét azért ítélték 3 év 4 hónap börtönre, mert pontosan tudta és tűrte, hogy a főnöke, a nevelőintézet igazgatója több rábízott gyerekkel is erőszakoskodott, és azért, mert az egyik áldozat nevében még egy szép hamis vallomást is írt arról, hogy ő, mármint az áldozat, csak kitalálta az egészet. K. ezt a kamuszöveget a saját irodájában, a tettes jelenlétében próbálta aláíratni a bántalmazottal.

Novák Katalin most két búboskemence-simogatás között szigorú tekintettel pillant a kamerába és azt mondja: politikai kampány folyik ellene. Politikai kampány!

Persze nincs min csodálkozni, hiszen eddig minden, de minden rajtakapott NER-es gazember rögtön a lebukása pillanatában azzal jött, hogy ellene politikai kampány folyik. Hadd ne kelljen már leírni annak a nevét, aki ellen e pillanatban még „politikai kampány folyik”. Novák egyik dicsdús elődje, Schmitt Pál ellen is politikai kampány folyt, pedig ő csak lopott.

De mégis, álljunk már meg egy pillanatra, s próbáljuk elképzelni azt a szituációt, amikor egy molesztált – még hogy molesztált, megerőszakolt gyerek ott ül az igazgatóhelyettes irodájában, s az épp az orra alá dug egy papírost arról, hogy vele nem történt semmi az égvilágon, csak van az a rossz szokása, hogy kitalál dolgokat és azt fűnek-fának terjeszti. S valamiképpen még az is benne volt e beismerő vallomásban, hogy szánja-bánja, amit tett. Az igazgatóhelyettesi kapacitálást pedig a tettes jelenléte nyomatékosítja. Két, hatalommal felruházott felnőtt egy árva gyerek ellen.

Képzeljük már el. Ne a bántalmazott és kényszerített gyerek szempontjából, mert arra a mi idegeink is rámennének. Ne is egy szülő nézőpontjából, mert arra is rámennek. S különben is, olyan gyerekről van szó, akinek se apja, se anyja, vagy ha van is, nevelését az államra hagyta. Az ilyenekkel mindent lehet? Mit mond erről ez a kegyelmi végzés? Ne gyerek, ne szülő, csak holmi egyszerű tévénéző, mozivendég szemszögéből képzeljük el; akkor is görcsbe rándul minden jóérzésű ember gyomra, ha tudja, hogy amit a vásznon, képernyőn lát, az kitalált történet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.