A szerk.

Sármagyar

A szerk.

Élni mindig, minden körülmények között lehet valahogy Magyarországon, elmúlt száz esztendőnk, gyakorlatilag a 20. század kiválóan bizonyítja ezt. Szinte minden időben kötésig ért a sár, s mindig a rossz oldalon álltunk, de 1990-ben úgy tűnt, mindez megváltozhat, most majd nem szúrjuk el – ha akarjuk, sem tudjuk.

A szokványostól valamelyest eltérő reprezentatív közvélemény-kutatás látott napvilágot a hétvégén, a HVG megbízásából készítette a Medián, nagyjából arról, hogy hol és milyen körülmények között élünk mi, magyarok. Az eredmény pedig, túlzás nélkül állíthatjuk, elborzasztó. A megkérdezettek tanúságtétele szerint Magyarország egy diktatúra, tekintély­uralmi rendszer, maffiaállam, illiberális demokrácia (ez, akárhonnan nézzük is, a nem demokratikusan működő demokratikus berendezkedést jelenti), vagy nemes egyszerűséggel csak maga a nemzeti együttműködés rendszere, mely megnevezés úgy egészében jelenti Orbániát. Ha kivesszük az utóbbit, s csak a rémségeket, a diktatúrát, a tekintélyuralmat, a maffiát és hasonlókat hagyjuk meg, minimum hatvanegy százalék jön ki, szemben a körülöttünk polgári demokráciát érzékelők tizennyolc százalékával. Kényelmes kétharmad, nemde? S nem az adatok ilyen-olyan trükkös csoportosításából jött ki ez, szimplán csak össze kellett adni a vonatkozó számokat. S a válaszlehetőségeket se értsük félre: a maffiaállam például tök ugyanazt jelenti, mint a diktatúra, s a tekintélyuralmi rendszer is csak egy árnyalatnyival udvariasabb fogalmazás, fentebb stíl.

Ha mindehhez még hozzácsapjuk a felmérés korrupcióra vonatkozó adatait is, tényleg elönt mindent a sár. „Ön melyik állítással ért egyet? A mai magyar kormány csak az ellen a korrupció ellen lép fel, amelyben saját maga nem érdekelt. A mai magyar kormány egyáltalán nem küzd a korrupció ellen.” Kettejüknek gond nélkül összejött a 79 százalék, míg annak, hogy „A magyar kormány következetesen fellép a korrupció minden formája ellen”, jutott kerek 17 percent. Négy százalék nem tudja, miről beszél a kérdező… Gyakorlatilag ugyanez az arány akkor is, amikor a közvélemény-kutató Mészáros Lőrinc, Andy Vajna, Garancsi István dolgait, nevezettek stróman voltát firtatja.

S végül az jön ki, dettó a fenti arányok szerint, hogy mindez felülről kialakítva, felülről irányítva, felülről gerjesztve történik. A korrupció „inkább felülről, központilag irányított, rendszerszerű”, mintsem „tisztességtelen köztisztviselők eseti magánakciója” lenne. Magyarországon pedig pontosan tudható, hogy mit jelent a felülről.

Azok között pedig, akik így írták le hazánkat, nagy számban fordultak elő úgymond Fidesz-szavazók, tehát a fennálló rendszer hívei. Ezek szerint nekik így oké: vannak, akik lophatnak. Szorosan idekapcsolható az az adat is, hogy a reprezentatív felmérés megkérdezettjei hasonló vagy még nagyobb mértékben úgy látják, hogy az előző garnitúra, miszerint a szocialisták is korruptak voltak és loptak. A nagyságrendre ugyan csupán távolról lehet következtetni a felmérés adataiból, de az elmúlt hat esztendő nyilvánvalóan szolgált annyi információval, hogy kijelenthetjük, a szocialisták nagyságrendekkel kevesebbet loptak, s rájuk tán inkább volt jellemző az eseti nekiveselkedés, már csak szervezeti felépítésük miatt is, mint e tényleg a végletekig kipörgetett központosítás. Gyurcsánynak volt minden baja, de Gyurcsányia soha nem volt, míg Orbánia tényvaló. Ezzel együtt nincs pardon: ebből a felmérésből zérusközeli a baloldal politikai haszna. Sokkal fontosabb kérdés, hogy mire megy e közvélemény-kutatás eredményével a Fidesz, és mire megy vele maga a megszólított, a köz.

Tényleg lehet-e valós alapja egy társadalmi szerződésnek az a kijelentés, hogy momentán épp a nemzeti arisztokrácia, középosztály kialakítása, „helyzetbe hozása” folyik, s a munkálatokat ne tessék bekiabálásokkal zavarni, de még kopogással sem. Tessék lábujjhegyen tovahaladni. A szimpla pártpreferenciákat, netán a menedékkérők presszionálásának szükségességét tudakoló egyéb közvélemény-kutatások nem zárják ki, inkább valószínűsítik ezt a lehetőséget. 1990-ben azonnal belehugyozunk a konnektorba, ha valaki ilyet jósol.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.