A szerk.

Szellem a palackban

A szerk.

2024. január 1-jén nagy dolog történt Magyarországgal, évszázadonként jó, ha egy ilyen kitüntetett alkalom adódik, a teljes napfogyatkozás például biztosan smafu hozzá képest. Hazánk – nos, távolról sem elsőként a kontinensen – bevezette az italos palackok betétdíját, mindközönségesen az üvegvisszaváltást.

Ki látott már ilyet?! Volt gáláns türelmi idő, meg minden, de azóta sem nyugszanak a kedélyek, forr a kárpáti katlan. A sajtó napi rendszerességgel pörög a témán (lám, itt is), az emberek sorban állnak és az öklüket rázzák, az automaták lerohadnak, a bolti személyzet egyik fele széttárja a karját, a másik fele szitkozódva takarít, a palackgyűjtögetők legendái az egekig szárnyalnak, az egyik napilap szerint óránként öt-tíz­ezer forintot is meg lehet keresni az elkódorgott palackok összeterelésével, naponta meg ötvenet. Hát, ha csak annyit nem, de tényleg.

A múlt héten azonban új megvilágításba került ezen emberi kálvária. A Dívány című portál ugyanis rákérdezett a rendőrségnél, hogy mi is a helyzet a köztéri szeméttárolókból palackot gyűjtögetők magaviseletével. S kiderült, az ő magaviseletük szabálysértő, amiért 6500-tól 65 ezer forintig terjedhető büntetés kiszabása foganatosítandó. Visszaeső elkövetőként, tudniillik, ha fél éven belül másodszor is fülön csípnek valakit kukázott palackkal, akkor 90 ezren áll meg a büntetési taxaméter. Fiatalkorú elkövetőknek 50 százalékos kedvezmény jár, mint a strandon.

Azzal együtt, hogy magunk is úgy tartjuk, hogy a szeméttárolók feldúlása merénylet a közösség ellen, ilyetén módon kerülendő és üldözendő viselkedésforma, gyorsan szögezzük le, hogy itt most nem erről van szó, hanem arról, hogy a palack attól a pillanattól fogva, hogy valaki magafeledetten bedobta a szemetesbe, immár a hulladékkezelési koncesszió birtokosának a tulajdona, úgyhogy el a kezekkel tőle.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szemrevaló: Jakob lova

  • SzSz

„A tehetséged olyan, mint a szalonna. Nem elég fellógatni a kéménynél. Először jól be kell dörzsölni sóval, majd mindennap ellenőrizni kell!” – tanácsolják Elsie-nek, akinek a szalonnához illő tehetsége konkrétan az éneklés.

Szemrevaló: Haldoklás, de komédia

Bár a film nem tragikus hangoltságú, néhol finom iróniát is tapasztalhatunk, azért a térdünket nem fogjuk csapkodni két öregember (a férj alzheimeres, a feleség rákos) agóniája, meg egy az életét kudarcként megélő zeneszerző öngyilkossága láttán.

Nincs meglepetés

Ráfoghatjuk akármire, hogy lelki táplálék, fajunk szellemi öröksége, a művészet (egyik) elsődleges célja akkor is a nőszerzés. Eszmei fajfenntartás, ha úgy tetszik.

Minden út Rómába vezet

Azt túlzás lenne állítani, hogy David Gil­mour végigdolgozta volna az elmúlt 35 évet. A Pink Floyd énekes-gitárosa a kilencvenes évek elején ismerkedett meg Polly Samsonnal, akivel családot alapított, és aki lényegében a fő alkotótársa lett. Gilmour rengeteg időt töltött, illetve tölt még mindig a szeretteivel, és elsősorban emiatt ad ki csupán évtizedenként egy lemezt. 

Teszt

Három pár, háromféle társadalmi státusz, háromféle dinamika, három kudarcos viszony – megvan a harmadik darabja is Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának.

„Idegen vagyok magamnak”

Ebben a különös interjúkötetben, amelynek több fejezetében egy-egy harmadik fél is bekapcsolódik a beszélgetésbe, Gyárfás Dorka többnyire afféle narrátorként kíséri Kulka Jánost, csupán alkalmanként lendítve tovább a témát egy-egy új irányba.

Nézhetjük úgy

Vannak előadások, amelyek nézőként meglepnek, zavarba hoznak, és beszélni is nehéz róluk, mert nem viszonyulhatunk hozzájuk úgy, mint általában a színházhoz. Meg kell keresnünk a saját nézőpontunkat, és lehet, hogy ez nem is sikerül azonnal, az előadással egy időben, később azonban mégis maradandóbbnak bizonyulnak, mint sok „hagyományos” színházi este. Gyanítom, hogy Kulka János különleges monodrámája is ezek közé az előadások közé fog tartozni.

„Lehet máshogyan is”

Szürreálisan realista, futurisztikusan hétköznapi jelmezei és díszletei többször felkeltették a szakma és a közönség figyelmét, az idei Színikritikusok Díjánál is jelölt volt a legjobb díszlet kategóriában. Hogyan nyer előadásról előadásra inspirációt, és mit jelent számára az autonóm alkotási folyamat – ilyesmikről beszélgettünk.