A szerk.

Személyzeti politika

A szerk.

Kiszivárogtatott információk szerint jövő tavasszal újraindulhat a választókörzetében a Békés megyei Pusztaottlaka egykori polgármestere, a térség jelenlegi országgyűlési képviselője, Simonka György, akinek állami támogatásokban, kistafírozott rokonokban és ismerősökben gazdag munkásságából a legpocsékabb memóriájú Narancs-olvasó is fel tudna idézni egyet s mást – hiszen oly sokat foglalkoztunk vele.

Jelen felszólamlásunknak azonban nem Simonka a főhőse, hanem a főnöke, aki ismét bizonyságát adta, hogy igen szereti, hogy is mondjuk szépen, az olyan beosztottakat, akik kissé megégették magukat. Vagy legalábbis az ellenséges sajtó feszt azt állítja róluk, hogy megégették magukat. Minél többet támadják, annál biztosabb a pozíciója – mondta például Orbán Viktor Rogán Antalról, amikor sorban buktak ki az egykori belvárosi polgármester terrénumában történt ingatlanügyletek (a mélyen a piaci ár alatt a közeli személyek kezébe került ingatlanok sorsáról néhány oldallal odébb olvashatnak remek cikket). Vagy a közelmúlt lélekemelő pillanatai közé tartozott, amikor a miniszterelnök lényegében cigányellenességgel vádolta meg mindazokat (így roma politikusokat is), akik fölemlegették az Országos Roma Önkormányzat volt vezetőjének, Farkas Flóriánnak a gyanús ügyeit, és emiatt a Fidesz-szövetséges Lungo Drom elnökének és jelenlegi kormánybiztosnak a felelősségre vonását vetették föl. Mi több, október végén a Lungo Drom nagygyűlésén annak a miniszternek kellett – nyilván nem önszántából – mennybe menesztenie Farkast, akinek a tárcája a roma felzárkóztatási programra folyósított állami pénzek körül olyan fokú szabálytalanságokat állapított meg, hogy inkább elállt az ORÖ-vel kötött szerződéstől, sőt a pénzt is visszakérte. (Persze, Balog Zoltánt sajnálja az ördög; Farkas szédelgő feldicsérése semmi ahhoz képest, amit a roma gyerekek integrációja ellen tett.)

Ezek a kormányfői gesztusok részben a választóknak és a NER-en kívüli világnak, azaz a magyarul beszélő, de nem magyarnak tekintett magyar állampolgárságú személyeknek szólnak: ugassatok csak, itt úgyis az lesz megválasztva (az lesz miniszter, kormánybiztos stb.), akire rámutatok, és nem az, aki arra alkalmas. Régi hatalomtechnikai trükk ez, és Orbán kedvvel műveli a kezdetektől, mondhatni, ujjgyakorlat ez neki. Szereti a pöttyös múltú embereket, na. És minél inkább koncentrálta a hatalmát – előbb a pártjában, majd miniszterelnökként a kormányzati struktúrában –, annál inkább ezeket szerette maga körül (alatt) tudni.

Van ennek a hatalomtechnikai eljárásnak egy másik része is, ami szintén nem újdonság, a kommunista központi bizottságok – és általában is a vezérkultuszra gyúró szerveződések – története bőven szolgáltat példát erre is. A potenciális vetélytársak (jellemzően az alapító atyák, a régi harcostársak) módszeres kiszorítása. A nagy választási kudarcok után (1994-ben, 2002-ben, 2006-ban), amikor, ha nagyon halkan és titokban is, de fölmerült a Fidesz egyes köreiben, hogy hát végső soron nem hitbizomány a pártvezérség, meg hogy elvégre demokratikus párt lennénk (mekkorát tévedtek!); szóval, amikor némileg bizonytalanná vált a további főnökösködés, Orbán rendre méretre vágta a szerinte lehetséges kihívóit. Nem úszta meg sem Áder, sem Pokorni, sem Rogán, és utóbb Navracsics sem (igaz, ő már a NER-ben felelt azért, mert a neve valahol egyáltalán fölmerülhetett utódként).

Megjegyeznénk, hogy Orbán sokszor és sokak által megénekelt „politikai” tehetsége mindig is ebben, és nem az eredeti értelemben vett kormányzás magas szintű művelésében merült ki. És hogy miben áll a sikere? (Mert annak éli meg, egy percig ne legyenek efelől kétségeink.) Míg egykor Pokornival, Áderrel, Navracsiccsal viaskodott, ma már Simonkával, Farkas Flóriánnal és a saját maga szánalmas karikatúrájává romlott Rogánnal sakkozik. Ennyire futja.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.

Te kinek képzeled magad?

Miután leérettségiztek, összehoztak egy zenés darabot a szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatos diákjai arról, hogyan élték meg konfliktusaikat az igazgatónővel, aki fideszes önkormányzati képviselő. Az előadás kész, fesztiválon szerepelnek vele.

Kicsiben láthatjuk

A Fidesz, amely tavaly tizennyolc év után vesztette el Hajdúböszörményt, képtelen tudomásul venni a váltást, és ahol csak tud, ott tesz keresztbe a Böszörményi Harmadik Oldal (BHO) nevű civil szervezet dominálta közgyűlésnek. A helyszínen jártunk.