A szerk.

Valaki megrágalmazhatta K.-t

A szerk.

Az Erste-bankfiók üvegajtaján hagyott ujjlenyomat egy, a veszprémi postásgyilkosság gyanújával letartóztatott férfitől származik - lapzártánkkor ez a legfrissebb információ a móri ügyben bekövetkezett fordulatról.

A hír a laikus számára is a korábbi büntetőeljárás teljes megalapozatlanságát bizonyítja - évekkel azután, hogy a rendőrség "felderítette" az évszázad bűnügyét, az ügyészség megvádolt, a bíróság pedig másodfokon is tényleges életfogytiglanra ítélt egy olyan férfit, akiről egyre inkább tudható, hogy semmi köze nem volt az öt évvel ezelőtti nyolc gyilkossághoz.

Mindenki tévedhet, a rendőrök, az ügyészek, a bírák is emberből vannak. Ám a bűnüldözők és az igazságszolgáltatás azon igyekezete, hogy a rablógyilkosság ügye mielőbb "megnyugtatóan" rendeződjék, megengedhetetlen felületességre, majd felelőtlenségre sarkallta őket. A Magyar Narancs két éve, Kaiser Ede és Hajdu László elsőfokú, a Fővárosi Bíróságon folyó pere idején részletesen feltárta, hogy a vádirat miért tarthatatlan és inkoherens. (Lásd: Félmunka, 2005. január 6.) A koronatanú Kiglics Attila nemcsak a 25 milliós jutalom, de saját bűnügyeinek kedvező elbírálása miatt is érdekelt volt a terhelő ítéletben. A felismertetési eljárás, amelyre a vád részben alapult, hemzsegett a hibáktól, és a móri vérengzés általában sem illeszkedett Kaiserék erőszakos bűnözői "karrierjébe". A legsúlyosabb hiányosságnak pedig az bizonyult, hogy a nyomozati szaknak ellentmondva a vádirat, majd annak nyomán a bíróság is egyedül Kaiser bűnösségét állapította meg. A bankfiókban gyilkolászó bűntárs kiléte felderítetlen maradt, miközben egyértelmű volt, hogy Kaiser most is csak Hajduval "dolgozhatott".

Csakhogy Hajdu (a rablással éppen egy időben zajló mobiltelefonos beszélgetésre épülő) alibije túl erős volt. Az igazságszolgáltatás sikerorientált félresiklása e ponton érhető leginkább tetten. Ha Kaiser egyetlen potenciális bűntársa nem járhatott Móron (és a vérengzést legalább ketten követték el), akkor a logikus nyomozati lépés a Kaiser ártatlansága irányába mutató információk újraértékelése lett volna. Ehelyett Hajdut kiemelték a vádiratból, hogy alibije ne veszélyeztesse a Kaiser elleni eljárás sikerét. Utóbbi 2005. őszi jogerős elítélése nyomán viszont - újonnan előkerült, ám azóta sem részletezett bizonyítékokra hivatkozva - már Hajdu ellen is vádat emeltek. Vagyis két évig egy ismeretlen bűntársról hadováltak, majd épp Kaiser jogerős ítéletét akarták bizonyítékként felhasználni Hajdu alibijének megdöntésére.

Bár korábban szakértők, valamint több név nélkül nyilatkozó, a nyomozásban közreműködő rendőr is kifejezte az eljárással és Kaiserék bűnösségével kapcsolatos kételyeit, arra senki sem számíthatott, hogy előkerülnek a valódi tettesek. Most, hogy ez szerencsére mégis megtörtént, pár dolgot muszáj kimondani. Azt például, hogy bármilyen erős a közvélemény és a politika nyomása, a nyomozók nem tehetik meg, hogy a törvény, a szakmaiság és az alapvető tisztesség kívánalmainak ellentmondva nem azonos súllyal kezelik a gyanúsítottak bűnösségére és ártatlanságára utaló jeleket. Azt, hogy a végső siker, azaz a terhelő ítéletek megszületése érdekében az ügyészségnek is tilos a nyomozás alapvető megállapításai közt mazsolázva esszenciális tényeket ejteni a vádiratból. Végül pedig a független magyar bíróságot sem azért tartjuk, hogy az ügyészséggel összekacsintva, egy logikátlan, belső ellentmondásoktól terhes vádirat vélelmeit kritikátlanul magáévá téve ártatlanokat ítéljen arra, hogy börtönben haljanak meg.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.