A szerk.

Veszett hitek

A szerk.

Az egyszerűbb és megnyugtatóbb értelmezés még mindig az lenne, ha valamiféle regionális konfliktusnak tudhatnánk a Hamász támadását Izrael ellen és Izrael állam katonai válaszlépéseit a gázai övezetben.

Az a két politikai erő, amely az elmúlt bő tíz-tizenöt évben egyik is, másik oldalon is hatalmon volt – a Hamász és kisebb megszakítással az izraeli jobboldal – a másik hatalmon tartásában volt érdekelt, közös ellenségük, inkább kimondatlanul, mint kimondva a „két állam megoldás” volt. A Netanjahu-kormányok legfőbb gondja a két palesztin politikai formáció, a Palesztin Hatóságot uraló Fatah és a Gázát irányító Hamász elszigetelése és megosztása volt; Gázából Izrael állam kivonult és mosta kezeit, míg Ciszjordániában lényegében átvette az irányítást, a tehetetlen és korrupt Palesztin Hatóság névleges fennhatóságának hátterében. Az izraeli kormányok – és vele, nem kétséges, az izraeli választók is – abban a hitben ringathatták magukat, hogy az együttélés tartós, intézményes formáit életre hozni, a konfliktus okát ugyan megszüntetni nem tudták, de legalább menedzselni a konfliktust igen; s eközben még saját jobboldali és szélsőjobboldali közönségüket is egyben tudják tartani. Azt, hogy vajon a Hamász – amely a 2006-os, még demokratikusnak mondható választások után nyilvánvaló erőszakkal szilárdította és őrizte meg a hatalmát Gázában – valójában mindvégig a forradalmi erőszakban és Izrael megsemmisítésében látta-e a „megoldást”, biztosan nem tudjuk. Talán volt, amikor nem ebben hittek; de ez ma már kevésbé fontos. És az is biztos, hogy a Netanjahu-kormányok ezt a, nevezzük így, radikalizálódást nem vették észre. Ha észreveszik, talán nem történik meg október 7-dike.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.