A magyarországi termelés Paks 2 nélkül nem tudja fedezni az Észak-Magyarországon épülő új üzemek áramigényét, ezért a debreceni akkumulátorgyár esetében már folynak az energiavásárlási tárgyalások, hogy külföldi importtal segítsenek be a napelemek és a hazai termelés mellé – írja a Telex.
Február közepén a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt. (Mavir) bejelentette, hogy jóváhagyta hazai hálózatfejlesztési tervét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, ennek keretében a következő években több mint 400 milliárd forintból bővítik kapacitásukat országszerte. Ezekre a fejlesztésre elsősorban azért van szükség, hogy ki tudják szolgálni „az újabb, jelentős volumennel rendelkező fogyasztók energia-, valamint az adott térségben jelentkező, és elsősorban napelemes erőművi fejlesztések csatlakozási igényeit”.
Korábban a Világgazdaság is írt arról, hogy a Debrecenbe tervezett CATL-gyár energiaigénye csak egy paksi blokknyi kapacitással lenne kielégíthető, ami azonban 2030-ra készül csak el, ezért úgy tűnik, hogy külföldről kell majd hozzá áramot importálni, illetve hogy a cég akár kaphatott is egy erre vonatkozó ígéretet a magyar kormánytól.
A Telex most arra hívja fel a figyelmet, hogy egy február végi Magyar Közlönyben a kormány 115 milliárd forintot különített el „az Északkelet-Magyarországon megvalósuló nagyberuházásokhoz szükséges villamosenergiahálózat-fejlesztés megvalósulása érdekében”. A tervek szerint 2028-ig több fokozatban 220 kilovoltosról 400 kV-osra fejlesztik a Szeged és Szolnok közötti távvezetéket összesen 115 milliárd forintból.
A Mavir a lappal csak annyit közölt, hogy a beruházás az érintett térség áramellátásának stabilitását növeli majd, az LMP viszont teljesen biztos benne, hogy a távvezetékfejlesztést nagyrészt a debreceni akkumulátorgyár indokolja.