18 kérdésre adott egy választ a kormány az energiaárak ügyében, de megint nem lettünk okosabbak

  • narancs.hu
  • 2022. december 16.

Belpol

Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára 18 ellenzéki kérdést próbált egyszerre megválaszolni, így sikerült. 

Tizennyolc, az energiaárakkal kapcsolatos írásbeli kérdésre adott egy választ a kormány a parlament honlapjára feltöltött válasz alapján. 

Az MSZP-s Tóth Bertalan ugyanis több írásbeli kérdést is feltett a kormánynak, ezekkel annak a rejtélynek a megoldásához próbált közelebb kerülni, hogy ha a kormány szerint olyan kedvezményesen veszi a kormány a gázt Oroszországból, akkor miért szálltak el az energiaárak itthon is, vagy hogy miért olyan drága az áram ára. A kérdések a következők voltak: 

  • "Miért adják 72 forintért a 12 forintos paksi áramot?",
  • "Mikor kerülnek vissza az önkormányzatok és a kis- és középvállalkozások az egyetemes szolgáltatások körébe",
  • "Egyetért-e azzal, hogy garantált alapszolgáltatást kell biztosítani mindenki számára a lakóhelyén a gáz- és az áramszolgáltatás tekintetében?",
  • "Szerelnek-e térítésmentesen kártyás mérőórát a rászorulókhoz, és visszakapcsolják-e ingyen a szolgáltatást az adósságukat kifizetőknek?",
  • "Mikor indítanak országos szigetelési programot minden lakóépületre?",
  • "Miért nem a jövőbe fektetnek havi 181 ezer forintot? Miért nem adják oda a családoknak ezt a "támogatást" két évre előre, hogy szigetelhessék, energetikailag korszerűsíthessék az otthonaikat, és leválhassanak a földgázról?",
  • "Miért nem kaphat több kedvezményes díjszabású áramot a gázt nem használó háztartás?",
  • "Milyen intézkedéseket kíván tenni az üzemanyagimport növelése érdekében?",
  • "Miért van szükség 800 millió köbméter földgáz letermelésére és egy gáztároló megszüntetésére, ha - nyilatkozataik szerint - olcsó gáz érkezik a Gazprom részéről?",
  • "Mi a valóság? Mennyiért is veszi a Gazprom szerződés alapján a gázt az MVM?",
  • "Szerepel-e tervei között az MVM privatizációja?",
  • "Várható-e a gázzal fűtők költségeinek csökkentése? ",
  • "Hogyan alakult és alakul a távhőkassza?",
  • "Miért emelték tizenháromszorosára az önkormányzati fenntartású intézmények távhőköltségét, ha elmondásuk szerint a megkötött orosz gázszerződés biztosítja az olcsó gázt?",
  • "Mikor tervezi feloldani a szélerőművek létesítését elrendelő tilalmat?",
  • "Valóban indokolt volt-e az éves szaldós elszámolás megszüntetése a háztartási méretű kiserőművek esetében?",
  • "Milyen eszközökkel igyekszik ösztönözni a geotermikus energiafelhasználást célzó kutatásokat?",
  • "Hogyan látja a szivattyús-energiatározós erőmű létesítésének esélyeit?"

A kormány részéről Steiner Attila, az új Energiügyi Minisztérium államtitkára válaszolta meg a kérdéseket, de mind a 18-at egyszerre. Ez alapvetően nem újdonság, a kormánynak szokása, hogy sok hasonló témájú kérdést egybefogva ad rájuk választ, ám sejthető, hogy ezen esetben 18 konkrét kérdésre egyszerre milyen válasz adható. Ilyen

  • Steiner először is a szankciókat okolta az energiaárak emelkedéséért és a kormányreziscsökkentését méltatta; 
  • azt írta, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal októberi adatai szerint az európai fővárosok közül még mindig Budapesten a legolcsóbb a villamos energia átlagára;
  • szót ejtett az Energiaügyi Minisztérium felállításáról, mintha ez önmagában megoldaná a gondokat, de írt egy átfogó programról, mely 16 milliárd euró beruházásából 2050-re fogja csökkenteni az import gáztól való kitettséget (nem részletezte, hogy hogyan), hozzátéve, hogy "mindenekelőtt a hálózat fejlesztését kell megvalósítani"; 
  • az önkormányzatok nehéz helyzetéről csak annyit írt, hogy vidéken Balla György miniszteri biztos, Budapesten Láng Zsolt kormánybiztos tárgyal az önkormányzatokkal;
  • majd végül utalt Lantos Csaba miniszter parlamenti meghallgatására, ahol azt mondta, hogy először áttekinteni szeretné a helyzetet. 

Magyarul ettől a választól sem kerültünk közelebb a nagy energiaügyi rejtély megoldásához. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.