2050 végéig titkos, miről beszéltek ma Pegasus-ügyben

  • narancs.hu
  • 2021. szeptember 20.

Belpol

Határozatképes volt a nemzetbiztonsági bizottság, és tárgyaltak is a lehallgatási botrányról.

Vett-e Pegasus kémszoftvert a magyar állam az elmúlt években? – erre szerettek volna választ kapni az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának ellenzéki tagjai a ma délelőtti ülésen. Utóbb Stummer János, a jobbikos elnök azt mondta, a kérdésre nem kaptak feleletet Pintér Sándor belügyminisztertől, sem Völner Páltól, az Igazságügyi Minisztérium államtitkárától. Egyikük sem cáfolta egyértelműen, hogy használták-e a Pegasus kémszoftvert Magyarországon arra, hogy újságírókat, politikusokat figyeljenek meg. Az MSZP-s Molnár Zsolt úgy fogalmazott, hogy nem kaptak érdemi válaszokat, illetve amiket kaptak, azok érdemben nem ellenőrizhetőek.

Ezen túl érdemi tájékoztatást nem lehetett adni arról, miről beszéltek az ülésen, mert a kormány kérésére 2050 végéig titkosították az elhangzott információkat.

Az a korábbi, meghiúsult bizottsági üléshez képest kétségkívül előrelépés volt, hogy ezúttal jelen voltak kormánypárti képviselők is, és eljött Pintér és Völner, tehát a kormányból azok, akik az információszerzést felügyelik. 

Az is kiderült még – számol be az ülésről a Telex –, hogy a bizottság ellenzéki tagjai, Stummer János (Jobbik), Molnár Zsolt (MSZP) és Ungár Péter (LMP) ténymegállapító vizsgálatot kezdeményeztek az ügyben, de ezt a kormánypárti képviselők nem szavazták meg, így nem lesz ilyen vizsgálat. Ha lett volna, annak a bizottságnak a tagjai belenézhettek volna a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatok nyilvántartásába, és meghallgathatták volna a szolgálatok munkatársait – akiknek muszáj lett volna válaszolniuk a kérdésekre.

Pintér Sándor belügyminiszter arra nyitott volt, hogy mint 2014-ben, a nemzetbiztonsági bizottság most is tartson kihelyezett ülést a szolgálatoknál, és tájékozódhasson arról, hogyan gyűjtenek titkos információt a nyomozók.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.