3 év börtön járhat azoknak, akik álhíreket terjesztenek a koronavírusról

  • narancs.hu
  • 2020. február 29.

Belpol

Egy nőt és egy férfit őrizetbe vettek.

Az emberek számára a bizonytalanság a legrettenetesebb, ezért próbálnak minden információba belekapaszkodni – állítja Síklaki István szociálpszichológus az ATV Híradójának, amiről a 24.hu számolt be. Krasznai Csaba kiberbiztonsági szakértő szerint az emberek híréhsége tehet az álhírek elszaporodásáról. A szakember óvott attól, hogy ezeknek bárki bedőljön, szerinte csak a kormányzati kommunikációnak és a mértékadó hírforrásoknak szabad hinni.

A rendőrség pár hete egy álhíreket gyártó hálózatra csapott le: többek között arról írtak, hogy több ember fertőzödött meg a koronavírussal az országban. Egy nőt és egy férfit őrizetbe vett, közveszéllyel való fenyegetés miatt.

Székely Andrea jogász közölte, a rémhírterjesztés a köznyugalom elleni bűncselekmények csoportjába tartozik. Akkor valósul meg, ha közveszély színhelyén, nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt állítanak, vagy valós tényt oly módon állítanak, ami a nyugalom megzavarására alkalmas. A rémhírterjesztés szóban és írásban is megvalósulhat, akár 3 évig történő szabadságvesztéssel büntetendő.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.