3 év börtön járhat azoknak, akik álhíreket terjesztenek a koronavírusról

  • narancs.hu
  • 2020. február 29.

Belpol

Egy nőt és egy férfit őrizetbe vettek.

Az emberek számára a bizonytalanság a legrettenetesebb, ezért próbálnak minden információba belekapaszkodni – állítja Síklaki István szociálpszichológus az ATV Híradójának, amiről a 24.hu számolt be. Krasznai Csaba kiberbiztonsági szakértő szerint az emberek híréhsége tehet az álhírek elszaporodásáról. A szakember óvott attól, hogy ezeknek bárki bedőljön, szerinte csak a kormányzati kommunikációnak és a mértékadó hírforrásoknak szabad hinni.

A rendőrség pár hete egy álhíreket gyártó hálózatra csapott le: többek között arról írtak, hogy több ember fertőzödött meg a koronavírussal az országban. Egy nőt és egy férfit őrizetbe vett, közveszéllyel való fenyegetés miatt.

Székely Andrea jogász közölte, a rémhírterjesztés a köznyugalom elleni bűncselekmények csoportjába tartozik. Akkor valósul meg, ha közveszély színhelyén, nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt állítanak, vagy valós tényt oly módon állítanak, ami a nyugalom megzavarására alkalmas. A rémhírterjesztés szóban és írásban is megvalósulhat, akár 3 évig történő szabadságvesztéssel büntetendő.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.