8 kérdés – Váncsa István

  • - ngm -
  • 2013. július 24.

Belpol

Videoton vagy Felcsút? Mi a legjobb drog? Ki a legnagyobb magyar? Váncsa István újságíró, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettese válaszol 8 kérdésünkre.

1. Mikor sírt utoljára?

Nyilvánosan akkor, amikor megszülettem. A többi magánügy.

2. Kinek adná meg szívesen a telefonszámát?

Nyilván csak valaki nagyon finom lelkű embernek, neki viszont nem kell, minthogy a finom lelkű ember nem telefonál, hanem e-mailt küld. Továbbmegyek, az igazán finom embernek nincs is telefonja.

3. Melyik napot törölné ki a múltjából, ha ez lehetséges volna?

false

 

Fotó: Németh Dániel

Ha kitörölhetném mindazokat a napokat, amelyeken hülyeségeket beszéltem vagy csináltam, amelyeken óvatlanul megbántottam másokat, és amelyeken elmulasztottam megtenni azt, amit tennem kellett volna, ha tehát mindezek a napok leszámítódnának az életkoromból, akkor most nem hatvanvalahány éves volnék, hanem legalább negyvennel fiatalabb. És akkor húznék el innen olyan gyorsan, ahogy csak lehet.

4. Melyik könyvet dobta a sarokba legutóbb, mert annyira rossznak találta?

Az élemedettebb kor egyetlen hozadéka, hogy az idők folyamán esélyünk van egy-két dolgot megtanulni. Például azt, hogy az emberélet szűkre szabott tartamába a világirodalom garantáltan legjobb műveinek az elolvasása se fér bele. Tehát azt a könyvet, amelynek esélye van rá, hogy a sarokba repüljön, kézbe se veszem.

5. Mi a legjobb drog a világon?

Leginkább a vulkanikus talajon termesztett, friss, üde, ásványos ízvilágú fehér drogokat kedvelem, vörösekből a fiatal, kerek, gyümölcsös, jóivású példányokat. Nagyra becsülöm a portugál drogkultúrát a maga többtucatnyi autochton drogszőlője, meglepően magas átlagnívója és dicséretesen alacsony árai miatt.

6. Ki a legnagyobb magyar?

Akit a választópolgárok arra hatalmaztak fel, hogy a legnagyobb magyar legyen.

7. Királyság vagy köztársaság?

Az igazi különbség nem a királyság és a köztársaság között, hanem A Nemzeti Együttműködés Rendszere és az összes többi államforma között feszül. Nálunk A Nemzeti Együttműködés Rendszeréből lehet választani.

8. Videoton vagy Felcsút?

A Centrális Erőtér nem a Videotonban székel, hanem Felcsúton szokott az ablakba kikönyökölni, hogy az ő dicsőségét megörökítő piramis építésében gyönyörködjön. Tehát Felcsút.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.