A 130 éves Tulok Benő is konzultálhat a kormánnyal

Belpol

Van, ami nem változik: itt az újabb online konzultáció, aminek kitöltéséhez elég egy email-cím is.

Már online is kitölthető a nemzeti konzultációs kérdőív. Mondja el Ön is véleményét a járvány utáni életről!” – ajánlja Facebook-oldalán a kormány, csatolva a konzultációhoz vezető linket.

„A járvány utáni életről” szóló, szám szerint 11, konzultáció már nevében megtévesztő, hiszen a pandémia még nem ért véget – maga Orbán Viktor is készpénznek veszi a negyedik hullám berobbanását – a kérdések pedig uszítóak és erősen manipulatívak, nehéz lenne rájuk nem a kormány szája íze szerint válaszolni.

A nyomtatott kérdőívekhez hasonlóan, az online válaszokat is augusztus 25-ig lehet visszaküldeni a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodának. Hitelességük azonban erősen kétséges lesz: a kormány és a honlapot üzemeltető Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. ezúttal sem gondoskodott arról, hogy az íveket feltétlenül valós személyek töltsék ki.

A regisztráció feltétele csupán a név, életkor és egy érvényes email-cím megadása, valamint az állampolgársági rubrika kitöltése és az adatkezelési feltételek elfogadása. Ennek köszönhetően

én a 82 éves Murokfejű Bélabéla és a 130 éves Tulok Benő nevében is kitölthettem a konzultációs ívet,

ehhez mindössze két, már létező email-címre volt szükségem.

A helyzet korántsem új. Az Orbán-kabinet már 2017 óta meglehetősen lazán kezeli a nemzeti konzultációk hitelesítését. A kitöltéshez akkor is elég volt egy (vagy több) valid email-cím, igaz, a válaszokat akkor egy képfelismerő captcha-kód kitöltése után lehetett csak elküldeni.

Később már a captcha sem jelentett akadályt: 2020 szeptemberében országos botrány lett belőle, hogy egy Nerbot néven ügyködő amatőr etikus hacker egy botprogram segítségével több 10 ezer konzultációs válaszlevelet küldött vissza a kormánynak, két nap leforgása alatt. Bár a férfi csak a felület sebezhetőségére próbálta felhívni a figyelmet, a rendőrség ellene indított eljárást, „információs rendszer vagy adat megsértése bűntett gyanújával”.

Hogy a kormány emoji-kampánnyal felturbózott 11. nemzeti konzultációja mennyibe került, egyelőre nem tudni: beszédes lehet viszont, hogy koronavírusról indított, tavaly novemberi konzultációs folyamat 11,5 milliárd forintba került, melyből 1,7 milliárdot költöttek az ívek kipostázására. 

(Képünk illusztráció.)

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.