A Belügyminisztérium szerint Massimo Moratti, az Amnesty International európai programjának igazgatóhelyettese állásfoglalásában Budapest helyett nyilvánvalóan egy másik európai fővárosban történtekre reagál. Egy olyan rendőri beavatkozásra, ahol a tüntetők ellen hang-, víz- és könnygázgránátokat, vízágyúkat, lovasrohamot vetettek be.
Közleményükben azt írják, hogy Budapesten a magyar rendőrség - annak ellenére, hogy folyamatos és aktív támadásoknak volt kitéve - higgadt maradt. Tömegoszlatásra nem került sor, a gyűlések békés résztvevői úgy távozhattak, hogy nem kerültek kapcsolatba a rendőrökkel.
A magyar rendőrség nem alkalmazott felesleges, túlzó erőszakot. Annak ellenére nem, hogy a "békés" gyülekezők 15 rendőr sérülését és a rendőrség eszközeiben kétmillió forint kárt okoztak. Nem békések azok, akik azt skandálják, hogy "Égjen a karácsonyfa, égjen a rendőr!" Nem békések, akik át akarták törni a passzív rendőrsorfalat, akik úgy nyomták saját sorstársaikat a rendőrsorfalra, hogy onnan a rendőröknek kellett az eszméletüket vesztett, légszomjjal küzdőket még súlyosabb sérüléseik elől kimenekíteni.
A szabad véleménynyilvánítás jogának gyakorlása nem összeegyeztethető a Nemzet Karácsonyfája körül elhelyezett, a rászoruló gyermekeknek szánt szánkó kerítés megrongálásával, a szánkók ellopásával vagy felgyújtásával. Középületek, közterületek feldúlása, beszennyezése erőszakcselekmény - ezeket tüntetők követték el.
A tájékozatlan igazgatóhelyettes a budapesti események kapcsán emelte fel a hangját. Vajon látja, hallja, mi történik Brüsszelben?"
A Belügyminisztérium arra reagált, hogy az Amnesty International hétfő este Londonban kiadott egy állásfoglalást, amely szerint a magyar rendőrségnek a békés tüntetőkkel szemben nem szabad felesleges és túlzott erőt alkalmaznia, beleértve a könnygáz használatát. A felhívás szerint, amelyet Massimo Moratti, az Amnesty International európai programjának igazgatóhelyettese jegyez, a vasárnap esti tüntetésen az AI a békés tiltakozókkal szembeni szükségtelen és eltúlzott erő alkalmazásának megnyilvánulásait tapasztalta, könnygáz bevetésével együtt, és ennek nem szabad megismétlődnie.
Az Amnesty nem csak ezt, de a képviselők ellen tanúsított túlzott erőszakot is elítélte.
Az Amnesty International szerint példátlan, hogy képviselőket fizikai erőszakkal dobnak ki egy közintézményből
A biztonságiak ma reggeli akciója is egyértelműen mutatja, hogy a magyar kormány mennyire elszánt abban, hogy minden a kormánnyal kritikus véleményre lecsapjon. Közleményt adott ki a hétfő reggel az MTVA épületében ellenzéki képviselőkkel történtek nyomán az Amnesty International jogvédő szervezet. Mint ismert Hadházy Ákos több ellenzéki képviselővel vasárnap este megpróbált bejutni a közmédia stúdióba, hogy felolvassák ötpontos követelésüket.