A BKV beszállítói április végéig már 36 szerződést mondtak fel

  • narancs.hu
  • 2022. május 12.

Belpol

Drágulnak a nyersanyagok, a beszállítók többsége 30-50 százalékos felárat kér.

Egyre sűrűbben ülésezik a BKV igazgatósága, mivel szinte nincs olyan beszállítói szerződés, amit ne akarnának módosítani az üzleti partnerek, és az eredeti összeggel teljesülne, értesült a Népszava. Mint írják, a BKV próbál megegyezni minden beszállítóval a korábban megkötött szerződés engedte pénzügyi kereteken belül, de ez igen nehéz, mert az Ukrajnában zajló háború és a nyersanyag drágulás miatt a beszállítók többsége 30-50 százalékos felárat is kér.

A lap megkereste ezzel kapcsolatban a BKV-t is, akik elmondták, hogy "megsokszorozódott a szerződésmódosítási igények száma a háború közvetett gazdasági hatásai - árfolyam-változás, gyártói áremelések, szállítási határidők, alapanyaghiány, fuvarozási kapacitások stb. – miatt."

Majd hozzátették:

az áremelési kérelmek számával együtt a felmondások száma is folyamatosan növekszik, idén április végéig 36 szerződést mondtak fel az üzleti partnerek. Ez éves szinten több tízmilliárd forintos többletkiadást jelent.

A BKV azt is közölte, hogy: "A beszállítói, gyártói visszajelzések alapján fennakadások, problémák lehetnek a gyártóknál az alapanyag ellátással, ellátási láncokkal, fuvarozással, ezek hatásai pedig várhatóan megjelennek az anyag- és alkatrészellátásban a BKV-nál is." Majd hozzátették, folyamatosan tárgyalnak a beszállítókkal és megtesznek mindent annak érdekében, hogy az utazóközönség minél kevesebbet érezzen meg ebből. A Népszava megjegyzi, ez bizonyára azt jelenti, hogy ha nem lesznek további források, a BKV nem tudja kifizetni a magasabb árakat, ami később a járművel leállásához is vezethet.

A lap arról is ír, hogy a BKV költségvetésén a beszállítói áremelések nélkül is hatalmas lyuk tátong. Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a fővárosi tömegközlekedési cég idei gazdálkodását bemutató dokumentumból kiderül: csaknem 26 milliárd forint veszteséget mutat a BKV 2022-es üzleti terve.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Fokozódik a pánik Miskolc kertvárosában egy titkolt beruházás indítása miatt

A döntéshozó városi fideszes vezetők, politikusok és a kormányhivatal vezetője sem merték közölni a lakossággal, miért kezdődtek intenzív földmunkák majdnem 8 hektárnyi szántóföldön a megyeszékhely határában. Az emberek találgatnak: akkumulátorgyárat vagy hulladéktelepet akarnak építeni? Bár a munkálatokat egyelőre leállították, nem világos, mi folyik és mi létesül majd a szóban forgó területen. A történetben egy a Fidesz köreihez közelálló üzletemberekkel kapcsolatba került milliárdos is feltűnik. 

Apa megsebesült, ezért anya hadikórházat nyit

A háborúk emberi történeteken át nézve nagyon hasonlóak, ezekre és a hozzájuk kötődő emlékhelyekre sokfelé turizmus épül. De míg az olasz temetőkben olyan feliratokat lehet olvasni, hogy az ott nyugvó ellenfelek testvérek lettek a halálban, ez a szellemiség a régiónkban kevésbé érvényesül.