Februárban gyakorlatilag egyik napról a másikra döntött a kormány arról, hogy megszünteti az orvosok kötelező kamarai tagságát, és az etikai eljárásokat a Magyar Orvosi Kamarától (MOK) az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz utalja.
Az rtl.hu vette észre, hogy MedicalOnline a vonatkozó rendelettervezet alapján arról ír, hogy a megyei, irányító kórházakban működnének majd azok a Regionális Etikai Tanácsok, amelyek a MOK területi etikai bizottságainak feladatait vennék át.
Ezek működését a kórházaknak kellene biztosítaniuk saját bevételeikből.
Másodfokon az Egészségügyi Tudományos Tanács elnöksége járna el az etikai ügyekben. Az etikai bizottságok működését, a tagok díjazását az eljárásokban kirótt pénzbírságokból kell fedezni a tervezet szerint, vagyis abban válnának érdekeltté, hogy minél több esetben, minél magasabb pénzbüntetést szabjanak ki etikai vétség esetén.
Korábban a MOK évi tízmillió forintot kapott az állami költségvetésből az etikai eljárásokkal kapcsolatos feladatok ellátásáért. A kamara másodfokon elenyésző számban szabott ki pénzbüntetést, volt olyan év is, amikor nem volt büntetés – általában olyan esetekben szabtak ki bírságot, amikor az derült ki, hogy a bepanaszolt orvos jelentős gazdasági előnyhöz jutott.
Március elején Kincses Gyula, a MOK elnöke a Forbesnak egyebek közt arról beszélt, mik az új törvény veszélyei az etikai szabályozás szempontjából.