A gödi Samsung-gyár ellen fellépő civilekre is rászállt a "szuverenitásvédelmi hivatal"

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 12.

Belpol

A Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület szerint a hivatal alkotmányellenesen kér betekintést egy privát szervezet életébe.

A "Szuverenitásvédelmi Hivatal" levélben arról értesítette a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesületet, hogy „egyedi vizsgálat” alá veszi a tevékenységüket – írja az Átlátszó.

Ez az a civil szervezet, amely élesen kiáll a városban jelen lévő Samsung-SDI akkumulátorgyár tevékenysége ellen, és amelynek alelnöke Bodnár Zsuzsa, aki az Átlátszó újságírója is egyben. Bodnár társszerzője az Átlátszó főszerkesztője, Bodoky Tamás mellett a vizsgálatról beszámoló cikknek is – írja a hvg.hu.

A Lánczi Tamás vezette hivatal – mint írják – célja az, hogy feltérképezze és vizsgálja azokat a szervezeteket, amelyek „külföldről származó támogatás felhasználásával megvalósuló tevékenysége befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére”. A gödi szervezet vizsgálatát a szervezet szerint az indokolja, hogy az egyesület egy uniós pályázat nyerteseként 2023-ban civil érdekvédelmi tevékenységre kapott támogatást, 2024-ben pedig részt vett a választási kampányban is, két jelöltjük pedig be is jutott a gödi testületbe.

A 2023-as uniós pályázatot az egyesület azzal az Átlátszónet Alapítvánnyal együtt nyerte el, amely ellen a "Szuverenitásvédelmi Hivatal" szintén vizsgálatot indított, kiterjesztve az Átlátszó ellen korábban indult vizsgálódást.

A gödieknek címzett levélben Láncziék 18 pontban sorolták fel, hogy milyen információkat és dokumentumokat várnak el. Ebben

a szakmai munkájukról kérnek adatokat, valamint több, a Hivatal által „nem szakmainak” nevezett egyéb tevékenységük után is érdeklődnek.

Ilyenek például a hálózat- és adatbázis-építés, a sajtómegjelenések, az akciók és a szemléletformáló kampányok is. Ugyancsak részletes beszámolót várnak az Európai Bizottságtól elnyert támogatás felhasználásáról, ahogy az egyesület önkormányzati választási kampányáról is. Tudni szeretnék, hogy „sor került-e nagyszámú, ugyanazon tartalmú e-mail, messenger, SMS, twitter vagy egyéb üzenet szétküldésére támogatói felhívás érdekében rövid intervallumokban”, emellett pontos adatokat várnak a kampányban elért emberek létszámáról, valamint a plakátok és szórólapok mennyiségéről is.

A cikkben Bodnár nem szólalt meg, a Göd-ÉRT elnöke, Szegedi Ákos viszont igen. Ő azt mondta, minden, a civil szervezetekre vonatkozó jogszabályi kötelezettségüknek eleget tesznek, teljesen átláthatóan működnek. Évente nyújtják be pénzügyi és szakmai beszámolóikat, ezeket honlapjukon közzé is teszik, sőt, beszámolnak az elnyert támogatásokról is. Állítja:

az egyesület szerint a "Szuverenitásvédelmi Hivatal" alkotmányellenesen kér betekintést egy privát egyesület életébe.

A "Szuverenitásvédelmi Hivatal" a Transparency International Magyarország mellett vizsgálatot indított az Átlátszó internetes oknyomozó portál ellen, a sajtóval pedig további terveik is vannak.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Szövet

A németországi muszlimok különböző, olykor egymással ellenséges viszonyban álló közösségei a nyugati értékrend elutasításában mélységesen egyetértenek.

Nietzsche halott

Korunk erős realizmuskényszere olykor egészen elfeledteti velünk, hogy bármit csinálhatunk, s csak akkor szab határt a józan ész, ha hagyjuk.

Foglyok

Tizenkét elhantolt falióra, egy jelzőbóját fejfedőként viselő, fűnyíró „ember”, Kádár János VR-szemüveggel – a kiállítás néhány, látszólag össze nem függő darabja.

„Az ukrán hadsereg visszaszerezte a kezdeményezés képességét”

Zelenszkij elnök „győzelmi tervet” mutatott be Washingtonban, előtte komoly átalakításokat hajtott végre a kormányban. Mi áll mindennek a hátterében, merre tart az ukrán diplomácia, ki lehet a jövőben az ukrán elnök kihívója, és milyen hatás várható az amerikai elnökválasztástól? A kijivi Penta politikai kutatási központ ve­zetőjével, belpolitikai szakértővel beszélgettünk.

Három–hat, avagy játszd újra, Kádár!

Ha törik, ha szakad, a következő két évben 3–6 százalékra kell növelni a gazdaság teljesítményét. Orbán Viktor mondatai mögött olyan gondolkodásmód rejlik, amely – ha kissé megkaparjuk a felszínt – kísértetiesen emlékeztet egy letűntnek hitt korra. Annak a kornak nem lett jó vége. Persze, ahogy vesszük.