A gödi Samsung-gyár ellen fellépő civilekre is rászállt a "szuverenitásvédelmi hivatal"

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 12.

Belpol

A Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület szerint a hivatal alkotmányellenesen kér betekintést egy privát szervezet életébe.

A "Szuverenitásvédelmi Hivatal" levélben arról értesítette a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesületet, hogy „egyedi vizsgálat” alá veszi a tevékenységüket – írja az Átlátszó.

Ez az a civil szervezet, amely élesen kiáll a városban jelen lévő Samsung-SDI akkumulátorgyár tevékenysége ellen, és amelynek alelnöke Bodnár Zsuzsa, aki az Átlátszó újságírója is egyben. Bodnár társszerzője az Átlátszó főszerkesztője, Bodoky Tamás mellett a vizsgálatról beszámoló cikknek is – írja a hvg.hu.

A Lánczi Tamás vezette hivatal – mint írják – célja az, hogy feltérképezze és vizsgálja azokat a szervezeteket, amelyek „külföldről származó támogatás felhasználásával megvalósuló tevékenysége befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére”. A gödi szervezet vizsgálatát a szervezet szerint az indokolja, hogy az egyesület egy uniós pályázat nyerteseként 2023-ban civil érdekvédelmi tevékenységre kapott támogatást, 2024-ben pedig részt vett a választási kampányban is, két jelöltjük pedig be is jutott a gödi testületbe.

A 2023-as uniós pályázatot az egyesület azzal az Átlátszónet Alapítvánnyal együtt nyerte el, amely ellen a "Szuverenitásvédelmi Hivatal" szintén vizsgálatot indított, kiterjesztve az Átlátszó ellen korábban indult vizsgálódást.

A gödieknek címzett levélben Láncziék 18 pontban sorolták fel, hogy milyen információkat és dokumentumokat várnak el. Ebben

a szakmai munkájukról kérnek adatokat, valamint több, a Hivatal által „nem szakmainak” nevezett egyéb tevékenységük után is érdeklődnek.

Ilyenek például a hálózat- és adatbázis-építés, a sajtómegjelenések, az akciók és a szemléletformáló kampányok is. Ugyancsak részletes beszámolót várnak az Európai Bizottságtól elnyert támogatás felhasználásáról, ahogy az egyesület önkormányzati választási kampányáról is. Tudni szeretnék, hogy „sor került-e nagyszámú, ugyanazon tartalmú e-mail, messenger, SMS, twitter vagy egyéb üzenet szétküldésére támogatói felhívás érdekében rövid intervallumokban”, emellett pontos adatokat várnak a kampányban elért emberek létszámáról, valamint a plakátok és szórólapok mennyiségéről is.

A cikkben Bodnár nem szólalt meg, a Göd-ÉRT elnöke, Szegedi Ákos viszont igen. Ő azt mondta, minden, a civil szervezetekre vonatkozó jogszabályi kötelezettségüknek eleget tesznek, teljesen átláthatóan működnek. Évente nyújtják be pénzügyi és szakmai beszámolóikat, ezeket honlapjukon közzé is teszik, sőt, beszámolnak az elnyert támogatásokról is. Állítja:

az egyesület szerint a "Szuverenitásvédelmi Hivatal" alkotmányellenesen kér betekintést egy privát egyesület életébe.

A "Szuverenitásvédelmi Hivatal" a Transparency International Magyarország mellett vizsgálatot indított az Átlátszó internetes oknyomozó portál ellen, a sajtóval pedig további terveik is vannak.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk