A hét kérdése: Mesterházy vagy Bajnai? – Debreczeni József válaszol

  • narancs.hu
  • 2013. május 15.

Belpol

Debreczeni József: A Fidesz teremtette körülmények között kétségesek az ellenzék győzelmi esélyei, kormányozni pedig lehetetlen kétharmad híján. Tovább ronthatja a helyzetet, ha Bajnai és Mesterházy nem tudnak megegyezni. Nem az együttműködésről, az már eldőlt, hanem a miniszterelnök-jelöltségről. Ezt mindketten ambicionálják, és egyikük se alaptalanul. Bajnai már igazolta az alkalmasságát, és olyan csapata van, melynek tagjairól szintén tudható vagy föltehető a kormányképesség. Mesterházy és a körülötte lévő ifjú szocik esetében csak az utóbbiról lehet szó – ha optimisták vagyunk. Csakhogy Mesterházy a legnagyobb ellenzéki párt elnöke: ambíciói tehát legitimek. Bajnainak ellenben nincs valóságos pártja, ez a semmiből nem teremthető meg pár hónap alatt. (A DK „repülőrajttal” indult: kötelékben jöttek a volt MSZP-sek, így lett kétévi szorgos munka után a másik országosan szervezett demokratikus párt.)

Bajnai ráadásul sokat hibázott, és sokat vesztett tavalyi színre lépése óta. Egy fikciót kerget: a „középen álló mérsékelt jobboldaliakat” akarja megnyerni. Noha ilyenek a valóságban nincsenek, ő hozzájuk próbál beszélni, így aztán valótlan dolgokat állít Gyurcsány kormányzásáról, a 2006-os őszről, elfogadja a határon túliak szavazati jogát, és a „demokratikus jobboldallal” való konszenzusos alkotmányozásról álmodik. A fideszes narratíva foglya, ami alkalmatlan pozíció az Orbán-rezsim elleni harc vezérének. Ha Mesterházy nem lép vissza, nem lehet belőle miniszterelnök-jelölt. (Ahogy 2002-ben Németh Miklósból se lett.) Csakhogy más szerepben ő – mármint Bajnai – aligha képzelhető el. Én az MSZP elnöke helyében hátralépnék, és nem csak a haza üdve okán. Egy 2014-es vereségnél az ellenzéki jelölt sorsa: a politikai bukás. De egy gúzsba kötve táncoló kormánnyal is hamar orra lehet esni. Persze még verném egy ideig a mellem, hogy ide nekem az oroszlánt is, hisz így nagyobb ellentételezést kaphat a pártom a visszalépés fejében.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.