A Jobbik végleg szakít az ellenzéki összefogással

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 30.

Belpol

A pártelnök a Fideszt legalább annyira elutasítja, mint például a Demokratikus Koalíciót. De a kormányváltásért bizonyos kompromisszumokra hajlandó.

A pártszakadásokon átesett Jobbiknak nem sikerült megszabadulni a belső konfliktusoktól. Szabó Gábor hosszú éveken át a Jobbik nagy befolyással bíró szürke eminenciása, pártigazgatója és választmányi elnöke volt. Számos helyi pártszervezet feloszlatásában és újjáépítésében vett részt, több sikeres kampányt vezetett. Szabó a pártigazgatói tisztségről már 2020-ban leköszönt, nemrég a választmányi elnöki tisztségétől is megvált. Ezt nem saját elhatározásából, hanem Gyöngyösi Márton pártelnök felszólítására tette – írja a nepszava.hu.

„Meglehetősen eltérően ítéljük meg a Jobbik elmúlt egy évben véghez vitt politikáját és annak sikerességét, valamint az előttünk álló önkormányzati választáson történő megmérettetésének módját is” – indokolta sajtóközleményében a pártelnök, miért kérte lemondásra Szabó Gábort. A Magyar Nemzethez eljutott egy belső levél, amelyben Gyöngyösi Márton arról írt, hogy „a politikai közösségünk nem léphet ismét a baloldali pártokkal való összefogás bizonyítottan kudarcos útjára, hanem önálló jobboldali arcéllel és konzervatív küldetéstudattal új szövetségi rendszert kell építenie az általunk meghatározott keretek között”.

Gyöngyösi Márton a nepszava.hu kérdésére hangsúlyozta, a levelében leírt állítások nem tartalmaznak újdonságot. Hiszen azzal a vállalással lett a Jobbik – időközben felvett nevén: Jobbik-Konzervatívok – elnöke, hogy önálló politikát és új jobbközép-konzervatív szövetséget épít. Ebbe nem fér bele az együttműködés a baloldali és liberális pártokkal.

Gyöngyösi az általa elképzelt új szövetséget arra a szellemiségre szeretné építeni, amit az elmúlt harminc évben több párt is igyekezett képviselni. Csak éppen ezek a pártok már nem léteznek.

Az ellenzéki összefogás stratégiája Gyöngyösi szerint alapvetően elhibázott volt, amiért a Jobbik nagy árat fizetett: elvesztette szavazói jelentős részét. Szabó Gábor a 2022-es parlamenti választás előtt kampányfőnök és főtárgyaló volt, neki „óriási a szerepe a kudarcban”. Szabó mégsem szeretett volna gyökeresen szakítani a párt eddigi politikájával – mondta Gyöngyösi Márton. A pártelnök a kritikái ellenére tapasztalt szakembernek tartja Szabó Gábort, és biztos abban, hogy találnak számára megfelelő feladatot a Jobbikban.

Gyöngyösi politikai paradoxonként említette, hogy a Jobbik-Konzervatívokhoz ideológiailag közelebb áll a Fidesz, mint a baloldali és liberális pártok, ám a mindent átható korrupció és a jogállamiság lábbal tiprása, a jobboldaliság elárulása miatt a pártelnök a Fideszt legalább annyira elutasítja, mint például a Demokratikus Koalíciót.

Az, hogy a Jobbik-Konzervatívok nem működik együtt az ellenzéki pártokkal, nem jelenti azt, hogy bizonyos ügyek mentén nem hajlandó kompromisszumokat kötni. Főleg akkor, ha a Fidesz leváltásáról van szó – jegyezte meg Gyöngyösi Márton.

A pártelnök tartja magát ahhoz, hogy a jövő évi önkormányzati választásokon a nagyobb településeken a jobbikos jelöltek pártlogó nélkül indulnak majd.

Legalábbis ez lesz az általános szabály, a helyi döntések függvényében akadhatnak majd kivételek – tette hozzá.

A hírportál próbálta megszólaltatni Szabó Gábort, aki azonban nem reagált megkeresésükre. Más jobbikos politikusokat is kerestünk, de névvel senki se nyilatkozott. Találkoztak olyan véleménnyel is, hogy Gyöngyösi Márton és Szabó Gábor konfliktusában valójában a személyi ellentétek domináltak – Szabó sokkal inkább híve a konszenzusra épülő vezetési stílusnak, mint Gyöngyösi –, a hivatalos kommunikációban ezek a nézeteltérések kaptak ideológiai köntöst.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.