A kisvállalkozási adót is szívesen csökkenti a kormány

  • Narancs.hu/MTI
  • 2021. október 27.

Belpol

A minimálbér-emelés érdekében.

Egy százalékponttal csökkentené a kormány a most 11 százalékos kisvállalkozási adót, annak érdekében, hogy a bruttó minimálbér elérhesse a havi 200 ezer forintot, a garantált bérminimum pedig 260 ezer forintra nőhessen. Erről Palkovics László innovációs és technológiai miniszter adott ki közleményt, a minimálbér-tárgyalások legutóbbi fordulója kapcsán.  A jövő évi minimálbérrel és garantált bérminimummal kapcsolatos egyeztetések a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma keretében zajlanak, a testület a kormányzati, munkaadói és munkavállalói oldal képviselői részvételével szerdán Budapesten tartotta meg legutóbbi ülését.

A közlemény szerint „a szociális partnerek egyetértése esetén” készek a kisvállalati adó kulcsát 10 százalékra mérsékelni. Az eddigi adócsökkentési javaslatok a minisztérium számításai szerint összesen több mint 660 milliárd forint éves megtakarítást jelentenének a hazai cégek számára, amelyet a vállalkozások bérfejlesztésre fordíthatnának.

A tárca szerint „bár a felek között még fennáll némi véleménykülönbség a béremelések kompenzációjának mértékében, az álláspontok érdemben közeledtek. A tárgyalások a mielőbbi megegyezés érdekében november első hetében, a lehetséges megállapodás részleteinek kidolgozásával folytatódnak”.

A minisztérium emlékeztetett, hogy a bérek 2010 óta folyamatosan emelkednek Magyarországon. Az elmúlt évtized elejéhez képest jóval több mint kétszeresére nőtt a minimálbér és a szakmunkás minimálbér összege, és a nemzeti konzultáció válaszadóinak 94 százaléka támogatta a 200 ezer forintra emelés tervét. A lépéssel a minimálbér 2022-től felülmúlná az átlagbér 2010-es szintjét.

A tárca szerint a kormány arra törekszik, hogy a bérköltségek növekedése ne veszélyeztesse a magyar munkavállalók kétharmadát foglalkoztató kis- és középvállalkozások működőképességét. A kisvállalati adó kulcsának jelenlegi 11-ről 10 százalékra csökkentése mintegy 13 milliárd forintot hagyna a kisebb cégeknél. Változatlanul napirenden van az a kamarai javaslat, amely „a helyi iparűzési adó bérterheket egyértelműen enyhítő mérséklését” az idén bevált gyakorlat szerint 2022-re is kiterjesztené – áll a közleményben.

Ez utóbbi javaslatról van a véleménye az önkormányzatoknak is. Erről ebben a cikkben írtunk:

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.