"Zuhanásnak" hazudta az ellenzék enyhe növekedését a kormánypárti intézet

  • M. L. F.
  • 2020. május 13.

Belpol

A Nézőpont szerint május elejére nagyot zuhant az ellenzék, a Publicus szerint jönnek fel, mint a talajvíz. Közös pont: a Fidesz nem tudott olyan hatalmasat kaszálni a válsághelyzettel, mint más országok kormánypártjai. Igaz, ezt is másképp értelmezi a két intézet.

"Nagyot zuhant az ellenzéki pártok népszerűsége" - olvasható annak a kutatásnak a szalagcímében, amit az állami megrendelésekkel kitömött Nézőpont készített, s amelyet a kormány központi lapjának számító orgánumban, a Magyar Nemzetben közölt kedden. "Visszalengett az inga, a Publicus szerint erősödött az ellenzék" - így közölte a Népszava netes oldala azt a cikket, amiben a múlt héten számoltak be a baloldali pártoknak is dolgozó közvéleménykutató felméréséről.

Csak a címadást nézve olybá tűnhet, hogy a Nézőpont kedden publikált felmérése válasz a Publicus múlt csütörtökön közölt kutatására (a Nemzetben megjelent cikknek "Nézőpont Intézet" a szerzője). Erre utal a kormánypárti intézet készítette felmérés dátuma is: a Népszava május 7-én hajnalban közölte a felmérést, a Nézőpont erre két nap alatt, május 7-8-án készítette el a magáét. Ugyanakkor a Publicusé április 14. és 18. között készült, ám a több mint két hetes különbség sem indokolhat ilyen nagy eltéréseket, amiket a címek sugallnak.

Figyelemre méltó, hogy a múlt hónapban a Nézőpont még hó közepén, s nem annak elején mért.

Zuhanás?

Ugyanakkor a Nézőpont méréséből nem derül ki, hogy mihez képest zuhant az ellenzék. Azt hangsúlyozzák, hogy a biztos szavazók körében 16 százalékponttal alacsonyabb a népszerűségük, mint a kormánypárté, de az sem a Nemzetből, sem az intézet honlapjára kitett szövegből nem derül ki, hogyan állt a teljes ellenzék áprilisban vagy 2020 elején.

Mindössze ilyenek: "az áprilisban kifejezetten aktív DK, májusban már csak 11 százalékot érne el". Továbbá: a Jobbik 9 százalékon áll, ami "kevesebb mint fele a 2018 tavaszi támogatottságuknak". "Szintén jelentős bajban van az MSZP-Párbeszéd szövetség is, amely április után májusban sem tudott történelmi mélypontjáról elmozdulni, 3 százalékon állnak." Sem a Nemzet, sem a Nézőpont oldala nem tett közzé olyan grafikont kedden, ami lehetővé tenné az összevetést a korábbi időszakkal.

Képünk illusztráció

Képünk illusztráció

Fotó: MTI

Ám ha a Nézőpont holnapján visszalapozunk az áprilisi - sőt a korábbi - kutatásokhoz, kiderül: az ellenzék nem áll jól, de semmiféle zuhanásról nem beszélhetünk. A DK bőven a hibahatáron belül 1 százalékot csökkent áprilisról májusra, a Jobbik támogatottsága nem változott, mi több, arról nem ejt szót a Nemzet, hogy az utóbbi párt a tavalyi tavaszi EP-választáson a most mértnél rosszabbul állt, akkor 6,3 százalékot szerzett. Az MSZP pedig a Nézőpont áprilisi mérése szerint szintén 3 százalékon állt (erre kivételesen utalt a kutatóintézet is). Magyarán áprilishoz képest az ellenzék legfeljebb stagnál.

Sőt, áprilisban még azt hangsúlyozta a Nézőpont, hogy az LMP idei beesésétől (a januári 4 százalékról áprilisra 1 százalékra csökkent a támogatottsága) eltekintve ebben nincs érdemi változás 2020 első negyedében. Maximum 1-2 százalékos mozgás - ami viszont hibahatáron belül van. Ehhez képest a május elején készített felmérésük szövegezése "zuhanásról", az ellenzék beszakadásáról szól.

Íme a nagy "zuhanás" a biztos pártválasztók körében:

Ellenzéki pártok Április közepe Május eleje
Demokratikus Koalíció 12% 11%
Momentum 11% 13%
Jobbik 9% 9%
MSZP-Párbeszéd 3% 3%
LMP 1% 2%
Kétfarkú Kutyapárt 5% 6%

Összesítve: a nagy "zuhanás" áprilishoz képest 3 százalékpontos pluszt jelent. Ami persze nem jelent érdemi javulást, és a hibahatár határán van. Ezért írtunk mi is inkább stagnálást fentebb, hiszen 1000 fő telefonos megkérdezése esetén benne van a pakliban, hogy ez a 3 százalék érdemi pluszt nem jelent. De ha szigorúan a Nézőpont számait nézzük, akkor a kutatóintézetnek nem zuhanásról, hanem egyhe emelkedésről kellett volna írnia.

A Nézőpont külön kiemeli, hogy "az ellenzéki pártokból való kiábrándulást jelzi 6 százalékos eredményével a Kétfarkú Kutya Párt". De azt nem teszik hozzá, hogy már hónapok óta a bejutási küszöbön mérik a viccpártot és áprilishoz képest mindössze egy százalékkal mértek többet nekik most.

Esés az van, az ellenzék nem áll jól

Ugyanakkor, ha ellátogatunk a Publicus oldalára, akkor az áprilisi felmérésükről igen hamar kiderül, hogy a Népszavában ellenzéki sikerként elkönyvelt eredmény valójában nem olyan fényes.

"Az ellenzéki erők összesített támogatottsága a koronavírus-járvány érkezése előtti három hónapban folyamatosan, összesen 5 százalékpontot növekedett, azonban a járvány okán az elsősorban a bizonytalanok köréből gyűjtött szavazói bázis nem tudott megszilárdulni, és újra bizonytalanná vált – összességében 9 százalékpontot csökkent ezen erők összesített támogatottsága. Áprilisra ebből a csökkenésből némi visszapattanás tapasztalható, és 3 százalékponttal növekedett az ellenzék támogatottsága" - olvasható a Publicus eredeti, honlapjukon található szövegében.

Cím a Magyar Nemzet oldalán

Cím a Magyar Nemzet oldalán

Fotó: narancs.hu

Magyarán a két intézet ugyanazt a trendet mérte: 3 százalékpontos növekedést, amit ezek szerint a kormánypárti "zuhanásként", a baloldali "erősödésként" interpretált.

És a kormányerők?

A Nézőpont azt hangsúlyozza most, hogy a kormánypárt tudott profitálni a járványkezelésből, és az év elején tapasztalt 51 százalékhoz képest áprilisra 55 százalékra növekedett a népszerűsége. Igaz, május elejére egy százalékkal csökkent áprilishoz képest. A Publicus 51 százalékot mért a Fidesznek áprilisban.

Míg a Nézőpont mindezt úgy értelmezte, hogy a járvány kezelésével a Fidesz elnyerte a választók bizalmát, a Publicus viszont azt emelte ki, hogy az európai trendekkel szemben - több országban jelentős mértékben nőtt a kormányon lévők támogatottsága -, nálunk a válság hatására nem nőtt nagyot a kabinet népszerűsége.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.