A közpénzjelleg elvesztése Matolcsy módra

Stróman stróman hátán

  • Böszörményi Jenő
  • 2017. február 9.

Belpol

Matolcsy György megcsapolja a Fidesz pártalapítványát is, a családtagjai pedig pár tízezres névértéken vesznek több tízmilliós értékű vállalkozásokat. A friss Narancsban folytatjuk a Matolcsy család görbe cégügyeit feltáró sorozatunkat.

Egyszerűség! Simplicity! Ajánlotta az egész országnak néhány éve Matolcsy György. Ám ha a Matolcsy család és a család fejének cégügyeiről van szó, mindez már korántsem igaz. Sőt! Matolcsy nagyon is szereti bonyolítani a dolgokat.

Néhány hete részletesen írtunk arról, hogy Matolcsy György első minisztersége idején (akkori) felesége, László Gyöngyi hogyan vásárolta fel kedvezményes feltételek mellett az állami alapítású Tulajdon Alapítványtól a Növekedéskutató Intézet többségi részesedését, s hogy pár évvel később Matolcsy tényleges tulajdonosként hogyan vette nevére a vállalkozást (lásd: „A strómanom a feleségem”, Magyar Narancs, 2017. január 19.). Matolcsyék a cégbíróságra beadott házassági szerződésükben ismerték el, hogy a cég valódi tulajdonosa mindvégig Matolcsy György volt. A manőver célja feltehetően annak leplezése volt, hogy a hivatalban lévő miniszter hogyan privatizál magának – jutányos áron – állami vagyont.

A történet azonban ezzel nem ér véget, Matolcsyék tovább komplikálják a dolgokat. E heti nyomtatott lapszámunkban részletesen írunk két olyan bt.-ről, amelyeket Matolcsy első gazdasági miniszterkedése idején Matolcsyéktól látszólag független személyek alapítottak, amelyek Matolcsy minisztériumától vastag megrendeléseket kasszíroztak, és amelyeket 2006–2008 között aztán Matolcsy felesége, Gyöngyi, és fia, Ádám György névértéken, a cégek valós értékének töredékéért, mondhatni fillérekért vásároltak fel. A két bt. tulajdonosváltásával a Matolcsy család nagyjából 65 millió forinttal gazdagodott.

Így kell 90 ezer forintért 90 százalékos részesedést szerezni egy 51 milliót érő vállalkozásban

Így kell 90 ezer forintért 90 százalékos részesedést szerezni egy 51 milliót érő vállalkozásban

 

Matolcsy a szűkös ellenzéki években is megtalálta a módját, hogy érdekeltségeit helyzetbe hozza. Ehhez segítségére volt, hogy 2003-tól a Fidesz pártalapítványának, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítványnak (SZPMA) lett az elnöke. Néhány év alatt kifinomult szisztémát alakított ki a pártalapítvány pénzeinek megfelelő hasznosítására: az SZPMA bőséges támogatásban részesített egy állami alapítású alapítványt. Matolcsy véletlenül ez utóbbi alapítvány, a Tulajdon Alapítvány kuratóriumának is tagja volt. A Tulajdon Alapítvány pedig szinte szimbiózisban működött Matolcsy cégével, a Növekedéskutatóval: véletlenül mindketten trendfigyeléssel foglalkoztak és mindketten adóműhelyt is működtettek például. A két szervezet olyannyira elválaszthatatlan volt, hogy azonos székhelyen, azonos telefon- és faxszámon voltak elérhetők. S hogy a pénz végül kinél kötött ki, arra is van egy tippünk.

A jegybankelnök azóta már jóval nagyobb léptékben, 100 milliárdokat mozgatva játszik. A modell azonban – alapítványok, strómancégek, saját cégek – mintha ismert sémát követne ma is.

További részletek e heti lapszámunkban, ahol a család bizalmasairól, befektetéseiről és Matolcsy Audijáról is olvashat.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.