Egyszerűség! Simplicity! Ajánlotta az egész országnak néhány éve Matolcsy György. Ám ha a Matolcsy család és a család fejének cégügyeiről van szó, mindez már korántsem igaz. Sőt! Matolcsy nagyon is szereti bonyolítani a dolgokat.
Néhány hete részletesen írtunk arról, hogy Matolcsy György első minisztersége idején (akkori) felesége, László Gyöngyi hogyan vásárolta fel kedvezményes feltételek mellett az állami alapítású Tulajdon Alapítványtól a Növekedéskutató Intézet többségi részesedését, s hogy pár évvel később Matolcsy tényleges tulajdonosként hogyan vette nevére a vállalkozást (lásd: „A strómanom a feleségem”, Magyar Narancs, 2017. január 19.). Matolcsyék a cégbíróságra beadott házassági szerződésükben ismerték el, hogy a cég valódi tulajdonosa mindvégig Matolcsy György volt. A manőver célja feltehetően annak leplezése volt, hogy a hivatalban lévő miniszter hogyan privatizál magának – jutányos áron – állami vagyont.
A történet azonban ezzel nem ér véget, Matolcsyék tovább komplikálják a dolgokat. E heti nyomtatott lapszámunkban részletesen írunk két olyan bt.-ről, amelyeket Matolcsy első gazdasági miniszterkedése idején Matolcsyéktól látszólag független személyek alapítottak, amelyek Matolcsy minisztériumától vastag megrendeléseket kasszíroztak, és amelyeket 2006–2008 között aztán Matolcsy felesége, Gyöngyi, és fia, Ádám György névértéken, a cégek valós értékének töredékéért, mondhatni fillérekért vásároltak fel. A két bt. tulajdonosváltásával a Matolcsy család nagyjából 65 millió forinttal gazdagodott.
|
Matolcsy a szűkös ellenzéki években is megtalálta a módját, hogy érdekeltségeit helyzetbe hozza. Ehhez segítségére volt, hogy 2003-tól a Fidesz pártalapítványának, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítványnak (SZPMA) lett az elnöke. Néhány év alatt kifinomult szisztémát alakított ki a pártalapítvány pénzeinek megfelelő hasznosítására: az SZPMA bőséges támogatásban részesített egy állami alapítású alapítványt. Matolcsy véletlenül ez utóbbi alapítvány, a Tulajdon Alapítvány kuratóriumának is tagja volt. A Tulajdon Alapítvány pedig szinte szimbiózisban működött Matolcsy cégével, a Növekedéskutatóval: véletlenül mindketten trendfigyeléssel foglalkoztak és mindketten adóműhelyt is működtettek például. A két szervezet olyannyira elválaszthatatlan volt, hogy azonos székhelyen, azonos telefon- és faxszámon voltak elérhetők. S hogy a pénz végül kinél kötött ki, arra is van egy tippünk.
A jegybankelnök azóta már jóval nagyobb léptékben, 100 milliárdokat mozgatva játszik. A modell azonban – alapítványok, strómancégek, saját cégek – mintha ismert sémát követne ma is.
További részletek e heti lapszámunkban, ahol a család bizalmasairól, befektetéseiről és Matolcsy Audijáról is olvashat.