A "lakásfoglalókat" kipateroló szélsőjobbos vezér a rendőrt is leteremti

Belpol

Akcióztak az ún. „Bűnvadászok” a VIII. kerületben, amikor egy rendőr szembesítette őket azzal: önkényesen nem mehetnek be ingatlanokba másokat kilakoltatni. Ám a Magyar Önvédelmi Mozgalom vezetőjét ez nem érdekelte.

Pár hete számolt be lapunk arrról, hogy a Mi Hazánk-közeli szervezet, a Magyar Önvédelmi Mozgalom (MÖM) indított egy YouTube-csatornát „Bűnvadászok” néven. Ennek lényege, hogy bizonyos megkeresések nyomán kimennek olyan ingatlanokhoz, melyekben – a videók tanúsága szerint – illetéktelenül ott tartózkodó személyeket tesznek ki az utcára. 

A „lakásfoglalás” létező jelenség; sokszor előfordul, hogy egy magatehetetlen személy, mondjuk egy nyugdíjas vagy egy gyerekét egyedül nevelő nő kiadja a lakását, de a beköltözők nem fizetnek és nem is akarnak távozni. Ezekben az esetekben a sértettek bírósághoz fordulhatnak, később, számukra kedvező bírósági ítélet birtokában vérgehajtó segítségét vehetik igénybe, aki végső soron kihívhatja a rendőrt, így hivatalos úton megtörténhet a kilakoltatás. Ugyanakkor ez akár évekig húzódó eljárást és több millió forintos kárt is vonhat maga után, nem véletlen, hogy a Mi Hazánk és a MÖM közös kilakoltatása sokak számára kedvező ajánlatnak tűnik. (Az első videókat Toroczkai László csatornáján tették közzé, ezekre az akciókra a párt elnöke is elment.)

Más kérdés, hogy erre egy szervezet és párt sincs feljogosítva, illetve minden bizonnyal nem véletlenül olyan lakásokhoz mennek el, ahol romák emberek élnek. A pontos jogi helyzetet sem ismerhetjük meg a videókból, vagyis csak egy, a „Bűnvadászok” által ismertetett narratívát láthatunk. Az illetéktelenül a lakásokban tartózkodó személyek minden bizonnyal hátrányos helyzetű emberek, akik ugyan jogszerűtlenül járnak el, de a cselekedeteteik mögött felsejlenek a Magyarországot eluraló szociális problémák, így például a lakhatási válság is. 

Kitették az utcára

A „Bűnvadászok” az elmúlt pár alkalommal fővárosi helyszíneken akcióztak. Az újpesti időközi választásokat megelőzően kimentek a IV. kerületbe: Balogh Csabához, a Mi Hazánk jelöltjéhez az utcán ment oda egy nő, hogy a segítségét kérje. Egy társasház tároló helyiségét tíz éve jogcím nélkül bitorolják illetéktelenek. Az ügymenet a szokásos volt, vagyis az ingatlanra az akció előtt bérleti szerződést köt a MÖM vezetője, Bartal András, erre hivatkozva pedig az ott tartózkodókat kitessékelik: megjelennek négyen-öten, majd amikor váratlanul szembesülnek vele, hogy vannak a helyszínen, a bérleti szerződésre hivatkoznak és kihívják a rendőröket. Hoznak magukkal fekete szemeteszsákot, hogy a személyes holmijukat össze tudják szedni a lakásfoglalók. 

Két jelenetre hívnánk fel a figyelmet: egyfelől érdemes megnézni, ahogyan a MÖM tagjai, valamint a nő (aki a társasház képviselője) bemennek a tároló helyiségébe, hogy az ott tartózkodó, meglepett nőt számon kérjék (2:22-nél). Illetve a videó végén látható (12:30-tól), hogy a tároló helyiséget a „Bűnvadászok” elbontják, hogy később se tudjon oda senki illetéktelenül beköltözni. 

Egy később feltöltött videó tanúsága szerint a XVIII. kerületbe is kimentek a MÖM-tagok, hogy egy nyugdíjas nő házát szerezzék vissza, ahol többen laktak, és szintén nem fizettek a beszámoló szerint. A „Bűnvadászok” nem találták otthon őket, ezért a személyes holmijaikat kipakolták az utcára, majd a hazaérkezőket nem engedték be a házba, arra hivatkozva, hogy már a MÖM bérli a tulajdonostól. Az itt eljáró rendőr arra hívta fel a figyelmet, hogy nem történt olyan jogsértés (szabálysértés, bűncselekmény), melyben kötelessége intézkedni, hanem polgári peres jogvita áll fenn. „Nem nyúlhattak volna hozzá az ingóságaimhoz, semmi joguk hozzá” – mondta egy kilakoltatott férfi. A rendőrök tájékoztatást kértek mindkét féltől, így derült ki, hogy a tulajdonos állítása szerint a házbitorlók nem fizettek bérleti díjat és rezsiszámlát, a telefont nem vették fel, amikor hívta őket, és többszöri felszólítás ellenére sem távoztak. A rendőrök azért kikérdezték Bartal Andrást, hogy kik és miért vannak itt, a MÖM-vezért pedig azt mondta, hogy – az egyébként „beavatkozási csoport” feliratú mellényt viselő társai – a költöztetésben vesznek részt. A videó végén Bartal hangsúlyozza, hogy amennyiben bármit tesznek a kilakoltatottak a házat érintően, úgy birtokháborítást követnek el és bármi bajuk van, azt a rendőrökkel közöljék.

Tehetetlen rendőrök

A „Bűnvadászok” legfrissebb akciója a VIII. kerületben játszódik, a történet ismerős: egy nő lakását többen használják, miközben május óta nem fizetnek sem lakbért, sem rezsit. Megjelennek a MÖM-ösök, találnak a helyszínen egy férfit, majd kihívják a rendőröket. Aztán elkezdik fekete zsákokba pakolni az ott élők holmijait. A férfi egyébként felhívja a figyelmet rá, hogy „ez nem a maguk ruhája”, vagyis mi alapján pakolásznak Bartalék. Közben a zárat is lecserélték. (Korábbi esetekben az ablakokat is leszerelték, hogy a beáramló kinti hideg levegő is a távozásra bírja a lakásban addig ott élőket). 

A rendőrök ezúttal három „részletben” érkeznek a helyszínre, ahol irategyeztetés történik: a lakásban élők is megmutatják a papírjaikat és Bartalék is. A jelenetekből az derül ki, hogy vélhetően mostanra már el kellett volna hagyniuk az ingatlant a korábbi bérlőknek. Majd elkérkezünk a „Bűnvadászok” eddigi legmegdöbbentőbb jelentéhez: az egyik rendőr szembesíti Bartal Andrást, hogy jogszerűtlenül jár el, a MÖM-vezér mégis lenyomja a rendőrt érvelésével. 

Parancsnok: Van egy bérleti szerződés, ami az előző bentlakókkal van.

Bartal András: Engem nem érdekel. (...)

Parancsnok: Itt lakik valaki. Most ön kapott egy új bérleti szerződést, ami nem jogosítja fel arra, hogy bejöjjön.

Bartal András: Már bocsánatot kérek, ez a lakás üres. 

Parancsnok: Nem, nem üres ez a lakás. Bent tartózkodnak. Amikor bejöttek, bent tartózkodott valaki.

Bartal András: Oké, nekem Marika [a tulajdonos] elmondta, nyilván amikor én ezt kivettem, hogy voltak itt valamikor, volt egy bírósági ítélet, rendben. Elmentek a bérlők. Elmondta, hogy elmentek a bérlők. Aláírtuk a szerződést, kifizettem a bérleti díjat. Rendben, ide jöttünk. Marikával bejöttem, akkor szembesültünk, amikor bent voltunk, hogy bent van valaki. Nyilván ez így volt, ez egyértemű. 

Parancsnok: Ezáltal el kell hagynia a lakás. 

Bartal András: Biztos, hogy nem hagyom el a lakást. 

Parancsnok: Fel kell, hogy szólítsam, hogy elmenjenek a lakásból. 

Bartal András: Én biztos, hogy nem fogom. Teljesen jogszerűen jártam el. 

Parancsnok: Nem, mert valaki itt lakik bent. 

Bartal András: Nekem ahhoz semmi közöm nincsen. 

Parancsnok: A bíróság ki fogja őket rakni. 

Bartal András: Marika elmondta, hogy ez üres, annak alapján jöttem én be. (...)

Parancsnok: De nem üres a lakás. 

Bartal András: Meg volt róla győződve, hogy üres a lakás...

Parancsnok: Ha most találok egy kulcsot, mondjuk önhöz, bemegyek és ön bent tartózkodik, akkor ott maradhatok? 

Bartal András: Bocsánat, a tulajdonossal jöttünk be. (...) Ő jött elől, én mint bérlő jöttem utána. (...) Én biztos úr, biztos, hogy nem fogom elhagyni, mivel én teljesen jogszerűen vettem ki az ingatlan. 

Ezen a ponton a rendőr hátat fordít Bartal Andrásnak. A jelenet 11:30-nál látható. Később elmondja, hogy nem tudja eldönteni, kinek van igaza, készítenek egy rendőri jelentést, melyet a bíróság kikérhet. 

Mivel az utóbbi időben a „Bűnvadászok” fővárosi helyszíneken akcióztak, megkerestük a Budapesti Rendőr-főkapitányságot (BRFK), hogy megtudjuk, számolnak-e hasonló esetekkel, és amennyiben igen, úgy készülnek-e komolyabb erőkkel az ilyen esetek elkerülése végett. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy ebben a helyzetben mit tehet egy rendőr, ugyanis az teljesen egyértelmű, hogy bár a lakásbitorlók vélhetően jogszerűtlenül tartózkodnak az ingatlanban, a MÖM-akciók is feszegetik a jogszerűség határait az épületbontással, mások személyes holmijainak kipakolásával, a rendőrségi felszólítás ellenére történő benttartózkodással. 

A BRFK mindösszesen annyit válaszolt: „a rendőr az intézkedése során az eset összes körülményeit vizsgálja. Azokban az esetekben, melyekben a rendőrség nem rendelkezik hatáskörrel, a rendőr a helyszínen jogi felvilágosítást ad az érintett felek részére.” 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.