Szélsőjobboldali önkényes kilakoltatók

Lakásból utcára

Belpol

Mivel a hivatalos procedúra rendszerint nagyon elhúzódik, olykor szélsőjobboldali formációkat bíznak meg az érintettek az ingatlanjaikban jogosulatlanul lakók eltávolítására. Az akciókról beszámolók készülnek a YouTube-ra. A Mi Hazánk elnöke, Toroczkai László több alkalommal is megjelent ilyen akciókon.

Esetenként több százezres megtekintést is elér Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke a YouTube-csatornáján. Bemutatta például a „rákosrendezői gettót, drogtanyát”, valamint „Budapest sötét oldalát”, a Kőbányán talál­ható Terebesi-erdő melletti rozsdaövezetet: mindkét helyen szerencsétlen sorsú hajléktalanokkal, köztük romákkal beszélgetett. A pártelnök a közelmúltban két önkényes kilakoltatásról is tudósított.

Kezükbe vették

A szélsőjobboldalon hagyománya van az önbíráskodásnak, „rendfenntartásnak”: a 2010-es években kimondottan népszerű volt a hazai radikális szubkultúrában a Tomcatként is­mertté vált blogger, Polgár Tamás, aki Tolvajkergetők néven szervezett ún. öntevékeny csoportot. Ennek részeként GPS-es és rádiós jel­adóval ellátott kerékpárokat tettek frekventált helyekre, és miután azokat ellopták, igyekeztek lebuktatni a tolvajokat, sokszor sikerrel. Polgár többször is összetűzésbe került az igazságszolgáltatással: 2014-ben egy Hódmezővásárhelyhez közeli „illegális házfoglalót” próbáltak kirakni egy szerintük jogtalanul használt lakásrészből a tulajdonos kérésére. Tomcat gázpisztollyal közvetlen közelről arcon lőtte az ez ellen tiltakozó férfit, az erről készült videó máig megtalálható a YouTube-on. Ezután percek alatt lakhatatlanná tették a házrészt: vitték az ajtókat, ablakokat, a bútorokat pedig kidobták az utcára. (Polgár 2015-ben egy verekedés miatt előzetesbe került, majd Kanadába költözött, ahol befogadták a menedékkérelmét.)

A 2014-ben létrejött, civil szervezetként nem bejegyzett Magyar Önvédelmi Mozgalom (MÖM) alapítója László Attila. A MÖM emlékeztet a Magyar Gárdára, tagjai egyen­ruhát viselnek, a címerük is árpádsávos. Két évre visszamenőleg találhatók YouTube-videók arról, hogy felvonulásokat, „járőrözéseket” szerveztek olyan településeken, ahol az illegális hulladéklerakás, kábítószer-kereskedelem vagy betörések miatt romlott a közbiztonság állapota. Arra viszont ügyeltek a tartalmak elkészítésekor, hogy direkt cigányozás ne legyen, de a bemutatott esetek valahogy mindig ebbe az irányba mutatnak.

Egyes felvételeiken feltűnik Toroczkai László pártelnök is. A MÖM nem is titkolja, hogy a szervezet és a párt szorosan együttműködik. Például László Attila egyszer nem fizetett be egy pénzbüntetést, ami miatt börtönbe vonult, a bírságát végül Toroczkai fizette meg, s szabadította ki ezzel „harcostársát”. 2024 szeptembere óta egyébként a MÖM országos vezetője Bartal András, aki a Mi Hazánk XV. kerületi önkormányzati képviselője is. (László Attila azért adta át a szervezet vezetését, mert a nyáron Pilis polgármesterévé választották; januárban azzal dicsekedett, hogy a Pest megyei településen „idegenrendészeti akciót” tartottak, amelynek során nyolc romániai ún. gábor cigányt hatósági intézkedés alá vontak, így egy lakás teljesen kiürült.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.