Egyre jobban megéri a dörgölődzés, a függetlenség nem kifizetődő

Belpol

Kulturális elitünk balra húz, de az intézményvezetők között többségben vannak a jobboldaliak. Az MTA konferenciáján az is kiderült, hogy a választók már a Fideszt tartják a legjobboldalibb pártnak.

A magyar kulturális elit szereplői inkább baloldalra sorolják magukat, de az ezredforduló óta jelentősen csökkent a középen állók, és nőtt a magukat jobboldalinak nevezők aránya. Ez derült ki az MTA Szociológiai Intézetében dolgozó Kristóf Luca előadásából, amelyet április 4-én, a Körösényi András politológus 60. születésnapja alkalmából rendezett konferencián mutatott be.

A 2018-as vizsgálatban a kulturális elit 458 tagja helyezte el magát a politikai jobb-bal skálán. A mintába egyetemek, múzeumok, színházak, könyvtárak vezetői, akadémiák - MTA, MMA, Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia - tagjai, rangos kulturális és tudományos díjak birtokosai kerültek be. Az elit egy kisebb részét a piaci siker vagy a többi elittag szavazatai alapján válogatták össze a kutatók.

Politikai hovatartozás

Kristóf Luca a 2018-as felmérés egyes almintáira vetítve is bemutatta az elittagok politikai önbesorolását. Látható, hogy a baloldaliak minden kategóriában többségben vannak, kivéve a vezetők között, ahol a magukat jobbra sorolók aránya 46 százalékos. Nyilván a vezetői kinevezések függnek a leginkább az aktuális kormány színezetétől, így a fideszes kultúrharc eredményei is itt mutatkoznak meg a leghamarabb.

false

A szavazással az elitbe kerülőket külön is vizsgálták a kutatásban. A megkérdezetteknek a mai magyar kulturális élet öt legkiemelkedőbb alakját kellett megnevezniük, a szavazatok alapján összeállt egy lista, az élen Nádas Péter, Alföldi Róbert és Fischer Iván végzett.

Egyúttal azonban azt is kimutatták, hogy a kulturális elit tagjai 2,5-ször nagyobb eséllyel szavaztak a velük politikailag egy oldalon állókra, mint a másik oldal szereplőire. „Ez alapján úgy tűnik, hogy a politikai hovatartozás is alakítja a kulturális elitet, érdemes lehet szekértáborokhoz csatlakozni, ha elismerést akar szerezni egy kulturális szereplő” – mondta Kristóf Luca.

Ennyit a centrális erőtérről

A baloldal-jobboldal felosztásról szólt Szabó Andrea (Politikatudományi Intézet) előadása is. Ő Körösényi András egy 1993-as tanulmányát vette elő, melyben a szerző amellett érvelt, hogy a baloldal és jobboldal kategóriái továbbra is az európai és a magyar politika alapvető viszonyítási rendszerét jelentik.

false

Szabó szerint, bár azóta talán még inkább divatba jött a bal-jobb megosztottság elavultságáról beszélni, Körösényi megállapításai ma is érvényesek. A European Social Survey felmérésein rendre legfeljebb a megkérdezettek 15 százaléka nem tudja elhelyezni magát a bal-jobb skálán, és a magyar egyetemisták is releváns fogalmakat társítanak a két kategóriához, még akkor is, ha sokan azt mondják, számukra „semmit” nem jelent a baloldal és a jobboldal fogalma.

false

Szabó Andrea bemutatott egy 2018-ból származó érdekes adatsort is, melyből az derül ki, hogy a magyar választók már a Fideszt tartják a leginkább jobboldali pártnak. Az ábra első skáláján az látszik, hogy a válaszadók általában a Jobbiktól is jobbra sorolták a Fideszt (7,7 pont a 7,1-hez képest); a második vonal azt mutatja, hogy a Fidesz-szavazók a saját pártjukat a jobbszélhez közelebb helyezték, mint a jobbikosok a Jobbikot (8,3 vs. 7,9); a harmadik sor pedig azt jelzi, hogy a fideszesek magukat is jobboldalibbnak tartják, mint a Jobbik-szavazók (7,5 – 6,8).

false

Az előadás erre már nem tért ki, de az adatokat szemlélve sikeresnek tűnik a Jobbik középre húzási politikája, és leomlani látszik a centrális erőtér, legalábbis a szavazópolgárok fejében.

A politikai elemzés halála

Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója egy Körösényivel és Török Gáborral közösen írt 2008-as cikkét gondolta újra. A Politikatudományi Szemlében megjelent eredeti tanulmányban ötféle „politológus-szerepet” különítettek el: a politikatudósét, a politikai elemzőét, a politikai tanácsadóét, a publicistáét és a „politikus politológusét.”

Tóth szerint a helyzet azóta sokat változott, és mára mindössze két szerep maradt: a politikatudós, mint a politikától távoli politológus, szemben a politikához közeli politológussal. A változás egyik fő oka a politikatudomány „professzionalizálódása”, a másik viszont a politikai elemzés Török Gábor által is megénekelt halála, amiben a NER-nek is jócskán volt szerepe.

„A politikai elemzés racionális szereplőket feltételez, akik versenyhelyzetben, politikai logika alapján cselekednek. A kétharmados többség számára viszont az érdeknél fontosabbá vált a mit lehet megtenni kérdése, ráadásul a fontos ügyek a kormánypárton belül dőlnek el, és ezek a mozgások az elemző számára csak korlátozottan hozzáférhetők” – mondta Tóth.

G. Fodor Gábor és Hollik István a 888 szerkesztőségében. Képünk illusztráció.

G. Fodor Gábor és Hollik István a 888 szerkesztőségében. Képünk illusztráció.

Fotó: Mónus Márton / MTI

A Republikon igazgatója szerint továbbá a tanácsadó, az elemző és a publicista szerepek összecsúsztak. Gyakran előfordul, hogy egy politológus privátban javasol valamit egy pártnak, közben a nyilvánosságban érvel mellette, majd elemzőként méltatja a végrehajtását.

(Borítóképünkön Balog Zoltán, az emberi erőforrások volt minisztere és Fekete György, az MMA első elnöke 2016-ban. Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?