Bár a kormány és a fideszes politikusok tagadják az országos szintű pedagógushiányt, és az erről szóló híradásokat álhírnek és "baloldali hergelésnek" tekintik, a szülők mindezt máshogy érzékelik – ez derül ki a Publicus Intézet a Népszava számára készített közvélemény-kutatásából.
A lap által közölt adatok szerint azoknak
a többsége (54 százaléka), akiknek van iskoláskorú, állami oktatási intézménybe járó hozzátartozójuk, úgy véli, érzékelhető a tanárhiány. Nincs pedagógushiány 38 százalék szerint ott, ahova a gyermeke jár, 8 százalék nem válaszolt, vagy nem tudja.
Arra a kérdésre, előfordult-e olyan, hogy tanórák maradtak el szaktanárok hiánya miatt, a megkérdezettek többsége, 51 százaléka igennel felelt. A Publicus felmérésében megkérdezettek 47 százaléka jelezte, tud arról, hogy nyugdíjas pedagógusok is tanítanak ott, ahova gyermekük jár.
A kutatás kitért a nyáron elfogadott pedagógus státusztörvény hatásaira is.
A megkérdezettek 55 százaléka szerint nyáron vagy szeptemberben volt felmondó tanár a gyereke iskolájában, 39 százalék pedig ismer olyan pedagógust is, aki a státusztörvény miatt mondott fel.
A felmérésben megkérdezték, szükség volt-e már arra, hogy gyermekük intézményét anyagilag vagy egyéb módon (pl. vécépapír, fénymásolópapír, kréta, tisztítószer vásárlása) támogassák: erre 52 százalék felelt igennel, mintegy 47 százalék pedig nemmel.
A kutatás kitért továbbá arra is, hogy vajon a megkérdezettek által ismert iskolákban hogyan változott a helyzet az elmúlt években. A válaszadók 56 százaléka mondta azt, hogy rosszabbak lettek a körülmények, 37 százalék szerint nem változott a helyzet, 4 százalék szerint pedig jobb lett.