Várhegyi Éva

A mi stabilizációnk

Harminc éve hirdették ki a Bokros-csomagot

Belpol

Éppen három évtizede, 1995. március 12-én lepte meg stabilizációs programjával a pénzügyi csőd küszöbére jutott országot a válságmenedzselésre kiválasztott új pénzügyminiszter, Bokros Lajos, karöltve a jegybankelnökké újból kinevezett Surányi Györggyel.

Nem állítom, hogy ünnepelni kellene ezt az évfordulót, hiszen a Bokros-csomagként megismert intézkedések a magyar társadalom zömének komoly érvágást okoztak. Annyi azonban állítható, hogy ehhez hasonló fájdalmas lépések nélkül jóval súlyosabb és időben elhúzódó teher nehezedett volna az országra. A bajok gyökereit megcélzó stabilizáció nélkül nem indulhatott volna el a magyar gazdaság gyors felzárkózása, és nem kapta volna meg az ország a Nyugathoz tartozást is kifejező belépőket fontos nemzetközi szövetségekbe.

A csőd réme, és amit tenni lehetett

Az ország hitelezőit megnyugtató, a fizetőképességét helyreállító stabilizációs programot 1995 tavaszán belső és külső okok veszélyes együttállása tette elkerülhetetlenné. A belső ok a pénzügyi egyensúly drámai megingása volt, ami részben a rendszerváltást kísérő transzformációs válságból (rejtett veszteségek felszínre kerülése, exportpiacok elvesztése, nyílttá váló munkanélküliség, az elfojtott infláció feltörése), részben az 1992–1993-ban követett gazdaságélénkítő politikából eredt. Súlyosbította a helyzetet a jegybank voluntarista, kamatcsökkentő politikája, amely egy­aránt táplálta az inflációt és idézett elő a megtakarítási hajlandóságot visszavető, negatív betéti reálkamatokat, ami miatt az államháztartás növekvő hiányát mindinkább külföldről kellett finanszírozni. Mindez a folyó fizetési mérleg hiányának gyors növekedéséhez és veszélyes mértékű külső eladósodáshoz vezetett (az előbbi az éves GDP 9, az utóbbi a 45 százalékára emelkedett).

A pénzügyi csőddel fenyegető állapothoz hozzájárult, hogy a politikai támogatottságát elvesztő MDF-kormány az 1994-ben esedékes parlamenti választást pénzosztással próbálta a maga javára megolajozni. Ám az akkor hatalomra került Horn-kormány sem vállalta a szükséges gazdaságpolitikai fordulatot, így az államháztartás reformját szorgalmazó Nemzetközi Valutaalappal (IMF) sem sikerült tető alá hoznia egy új hitelmegállapodást. Az IMF vonakodása a külföldi hitelezők bizalmát is aláásta, így fennállt annak a kockázata, hogy az ország nem lesz képes megújítani lejáró hiteleit, és nem tudja teljesíteni fizetési kötelezettségeit.

Az utolsó csepp a pohárban a mexikói pénzügyi válság kirobbanása volt 1994 decemberében, ami megrendítette a más feltörekvő gazdaságok iránti befektetői bizalmat is. Különösen súlyosan érintette ez a fizetőképtelenség küszöbére jutott Magyarországot, amit az állampapírok iránti kereslet elapadása, illetve az egekbe szökött kockázati felár is jelzett. Nemcsak a külföldi befektetők veszítették el a bi­zalmukat, hanem a hazai lakosság is: beindult a devizabetétek kiáramlása. A szorult hely­zetben elkerülhetetlenné vált a kormány és a jegybank együttes, határozott fellépése olyan azonnali intézkedésekkel, amelyek egyaránt alkalmasnak látszottak az akut bajok orvoslására és a befektetői bizalom erősítésére.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.