Az Orbán-rendszer Achilles-sarkát mutathatja meg a járvány

Belpol

Az emberek nagyon elégedetlenek az egészségügy helyzetével, de a társadalmi különbségek és a munkavállalói jogok miatt is aggódnak egy friss kutatás szerint.

„A magyar társadalom többsége sebezhetőnek tartja az elmúlt 10 év kormányzati teljesítményét” – mondta Bíró-Nagy András, a Policy Solutions igazgatója az Orbán-kormányok elmúlt 10 évének társadalmi megítéléséről szóló kutatás szerdai online bemutatóján. Az Orbán10 tanulmányt a Policy Solutions és a Friedrich Ebert Stiftung adta ki, az alapjául szolgáló közvélemény-kutatást a Závecz Research végezte el 1000 fős reprezentatív mintán, március 3. és 13. között.

A válaszadóktól első körben azt kérdezték, mit tartanak az elmúlt 10 év három legnagyobb kormányzati sikerének és kudarcának. A kormányzati eredmények közül a családtámogatási rendszer, a migrációs politika és a rezsicsökkentés végzett a dobogós helyeken; a legnagyobb problémának egyértelműen az egészségügy színvonalának romlását tartják a magyarok, ezt követik a növekvő társadalmi különbségek és a munkavállalók kiszolgáltatottsága.

false

Az egészségügyi ellátás színvonalának romlását a Fidesz-szavazók 22 százaléka mondta az elmúlt 10 év legnagyobb problémájának, 14 százalékuk második, 10 százalékuk harmadik helyen említette.

false

 

Egy másik kérdésből kiderül, hogy a Fidesz-szavazók relatív többsége, 38 százaléka úgy gondolja, az egészségügy ma rosszabb helyzetben van, mint 10 éve, amikor Orbán Viktor átvette a kormányfői pozíciót Bajnai Gordontól (javulást 31 százalékuk lát az egészségügyben, 30 százalékuk szerint semmi nem változott).

false

A teljes népesség túlnyomó többsége, 63 százaléka szerint az egészségügy színvonalában romlást hozott a Nemzeti Együttműködés Rendszere. Bár a gyermekvállalás feltételeit leszámítva minden közpolitikai területen többen éreznek romlást, mint javulást, az egészségügy negatív megítélése így is kiemelkedő adat (a korrupciót és a közoktatás helyzetét látják még hasonlóan borúsan a magyarok).

false

Ez az eredmény megerősíti, hogy Orbánnak van oka aggodalomra a koronavírus-járvány miatt: még ha az egészségügyi ellátórendszer túlterhelődését sikerül is elkerülni, önmagában az, hogy ez a téma került a közbeszéd fókuszába, kedvezőtlen fordulat a számára. „A leggyengébb pontján éri ez a válság az Orbán-rendszert, éppen az egészségügy területén a legelsöprőbb a kormányzását negatívan megítélők aránya” – mondta Bíró-Nagy András.

Ráadásul a járvány gazdasági következményei a társadalmi különbségeket és a munkavállalói kiszolgáltatottságot is növelhetik – mint láttuk, az egészségügy után e két területen érzékelik a legnagyobb problémákat a magyarok. „A válságkezelés szociális kritikájával vagy akár önkormányzati szintű alternatívák felmutatásával olyan témákat találhat az ellenzék, amely a választók többsége számára kiemelten fontos” – tette hozzá a kutatás vezetője.

A propaganda működik

A felmérés más eredményeit vélhetően nagyobb örömmel fogadják majd a kormányzati stratégák, megerősítést nyert ugyanis, hogy azokat az intézkedéseket értékelik a leginkább az emberek, amelyek kommunikálására az elmúlt években a kormány valódi propaganda-gépezetet épített fel és működtetett. „A rezsicsökkentés a 2014-es, a migrációs politika a 2018-as választási kampány fő témája volt, azóta pedig legerősebben a családtámogatási rendszert propagálták” – mutatott rá Bíró-Nagy András.

false

A három sikertéma ugyanakkor eltérő választói csoportokat céloz meg. A családtámogatást elsősorban a bizonytalanok értékelik pozitívan, a rezsicsökkentéssel sok ellenzéki szavazót tudott megszólítani a kormány, a migráció viszont egyértelmű fideszes húzótéma, elsősorban a saját tábor egyben tartására szolgál (igaz, az MSZP-szavazók is átlagon felül értékelik az ország „megvédését”.)

A kutatásból kitűnik, hogy az Orbán-rendszernek saját támogatói körében van egy viszonylag erős gazdasági legitimációja: bár a válaszadók relatív többsége inkább romlást érzékel az ország gazdasági helyzetében, a fideszesek nagyobb része úgy gondolja, hogy előrelépés történt mind országos szinten, mind a saját családja életében. Kérdés, egy várható gazdasági visszaesés mennyire kezdheti ki a kormány támogatói bázisát.

Az ellenzéki pártok szavazótáborai között is kirajzolódnak bizonyos különbségek. Általában a DK-sok azok, akik a legnegatívabban ítélik meg a kormány elmúlt 10 éves teljesítményét; az MSZP-seket főleg a szociális igazságtalanság zavarja (szerintük nagyon nagy probléma a munkavállalók helyzete, és azzal is átlagon felül értettek egyet, hogy a Fidesz a gazdagoknak kedvez), a Momentum szavazói pedig egészen kiugró mértékben érzékelik problémaként azt, hogy a kormány nem tesz eleget a klímaváltozás ellen. A momentumosok is igen erősen elutasítják a kormányzati intézkedéseket, de Bíró-Nagy András azt is kiemelte, hogy egy jelentős részük szerint ma ugyanolyan (értsd ugyanolyan rossz) állapotban van az ország, mint 10 éve, a szocialisták kormányzása után.

false

Jóllehet az ellenzékiek szerint az Orbán-kormányok alatt egyértelműen romlott a demokrácia állapota, és jelentős részük (például a DK-szavazók 72 százaléka) úgy véli, ma már nincs is demokrácia Magyarországon, a demokrácia helyzetét csak kevesen említik az ország legfontosabb problémái között, az „orosz befolyás” vagy a korrupció jóval előrébb végzett ezen a listán.

false

Azzal az állítással, hogy az Orbán-kormány már nem váltható le demokratikus választáson, a válaszadók 43 százaléka értett egyet, és csak 40 százalék szerint van esély egy demokratikus kormányváltásra. Ugyanezt a kérdést 2018 őszén is feltették, az akkori állapothoz képest nőtt a demokratikus kormányváltást lehetségesnek tartók aránya, elsősorban a bizonytalan választók között – ez vélhetően az önkormányzati választás ellenzéki sikereinek köszönhető.

false

Érdekesség, hogy a Fidesz-szavazók 48 százaléka is azt mondta, az Orbán-kormány nem váltható le demokratikusan. Bíró-Nagy András szerint náluk ez a vélemény két dolgot jelenthet: „egy részük tisztában van azzal, hogy a választási rendszer és a médiatúlsúly az ő pártjának kedvez, de ezt nem gondolja problémának, egy másik csoport szerint azért nem lehet leváltani a kormányt, mert Orbán olyan jól kormányoz, az ellenzék pedig annyira gyenge.”

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?