A szórakozóhelyeknél kevesebb adót vet ki a kaszinókra az V. kerület

  • narancs.hu
  • 2023. november 16.

Belpol

Egy kis spórolással kedveskednek a kaszinótulajdonosoknak.  

Megint kivételezik a kaszinókkal az V. kerület, miután egy új, maximum díjas építményadó kategóriát hozott létre a fideszes többségű belvárosi önkormányzat, de a kaszinókat kihagyták belőle, nehogy elriasszák őket – írja a Népszava.

A jövő évi építményadóról szóló önkormányzati rendelettervezet szerint az éjfél után nyitva tartó szórakozóhelyeknek a maximálisan kiszabható négyzetméterenkénti 2508 forintot kell fizetnie évente, míg az eddig ezekkel egy kategóriába sorolt kaszinókat kiemelték és önálló kategóriaként határozták meg. Mátyus Bálint fideszes önkormányzati képviselő arra hivatkozva javasolta a kaszinók különválasztását, hogy „a kaszinók nem okoznak olyan többletterhelést a környezetnek, mint az éjfél után nyitva tartó szórakozóhelyek”.

Ennek köszönhetően a kaszinóknak csak 2244 forintot kell fizetni évente, míg az éjszakára bezáró éttermek, boltok, irodák és műtermek után alig valamivel kevesebbet, 2158 forintot kell fizetni négyzetméterenként.

Bár a tervezetet tárgyaló képviselő-testületi ülésen az ellenzéki képviselők rákérdeztek arra, hogy mennyivel több bevételre számíthat az önkormányzat a megemelt adóból, azt a választ kapták a kerületi jegyzőtől, hogy a hivatalnak nem feladata a táblázatkészítés. Arra a javaslatra, hogy a kaszinókat is vegyék be a legtöbbet fizetők kategóriájába, Szentgyörgyvölgyi Péter, az V. kerület fideszes polgármestere azt mondta, nem ért egyet azzal, hogy olló elv alapján mindenkit a legnagyobb adósávba soroljanak, mondván a szórakozóhelyekre, éttermekre panaszkodnak a legtöbbet az emberek, kifejezetten kaszinóra még nem kaptak bejelentést. Azt is nagyon fontosnak tartotta, hogy tartsák meg a városban azokat a funkciókat, amiből bevétele származik az önkormányzatnak és ne riasszanak el senkit.

A fideszes többségű testület végül megszavazta, hogy a kaszinók jövőre kevesebb építményadót fizessenek, mint a belvárosi szórakozóhelyek.

A Népszava hozzáteszi, az ügyben két fővárosi kaszinó érintett: a Széchenyi téren található Sofitel és a Vigadó utcai Tropicana, a kettő után együtt jövőre 2,9 millió forint építményadót kell fizetni a módosító révén, ha a maximumot kellene fizetniük, akkor ez 3,23 millióra jönne ki, vagyis

a belvárosi önkormányzat 340 ezret spórolt meg a kaszinótulajdonosoknak.

miközben a kaszinókat birtokló cégek tulajdonosai (Garancsi István és Habony Árpád) az idén 20,4 milliárd forint osztalékot tehettek zsebre a 2022-es bevételek után.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.