A tanárok mellett tüntettek a Kossuth téren

  • narancs.hu
  • 2022. március 19.

Belpol

Nagy Ervin színész is felszólalt.

Több ezren tüntettek a pedagógusok mellett és a sztrájkjogért szombaton délután a Kossuth téren. A demonstrációt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Tanítanék Mozgalom, az a Hang, a Magyar Szakszervezeti Szövetség és a VDSZ szervezte.

A Telex tudósítása szerint Nagy Erzsébet, a PDSZ választmányi tagja azt mondta, hogy 20 ezer pedagógus nem vette fel a munkát szerdán, a határozatlan idejű sztrájk első napján, és ez a szám nagyobb is lehetett volna, ha az igazgatók nem rendelnek el sok iskolában rendkívüli szünetet.

A pedagógusok március 16-tól léptek sztrájkba, de sokan a korábbi hetekben látottakhoz hasonlóan a tiltakozás keményebb formáját, a polgári engedetlenséget választották, ugyanis a kormány egy veszélyhelyzeti rendelettel lényegében kiüresítette az oktatásban dolgozók sztrájkjogát.

A pedagógusok szakszervezetei egyébként 45 százalékos alapbér-emelést illetve munkateher-csökkentést szeretnének elérni, és azt is követelik, hogy rendezzék a nem pedagógus munkakörben foglalkoztatottak bérhelyzetét.

Nagy Erzsébet a HVG tudósítása szerint azt mondta, jövő héten is folytatni kell a sztrájkot, de lesznek egyéb kreatív ötleteik is.

A tüntetésen beszédet mondott Nagy Ervin színész, a Tanár című sorozat főszereplője is, aki megfogalmazta a saját 12 pontján.

Az Emmi közleményében azoknak a pedagógusoknak mondott köszönetet, akik úgy gondolták, "hogy nem a sztrájknak van itt az ideje háború idején".

A minisztérium ugyanakkor elismerte, hogy "a tanárok követelései jogosak, azokkal a kormány is azonosulni tud".

A pedagógusok sztrájkköveteléseiről ebben a cikkünkben írtunk bővebben, a polgári engedetlenségi mozgalomról pedig az akció két kezdeményezőjét kérdeztük: 

 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Fiúk a barakkból

Andy Parker sorozata sokáig megtéveszt a cukiságával, és csak lassan virrad a nézőre, hogy más üzenet rejlik itt. Az érzékeny és nagyon is meleg Cameron Cope (a valós koránál jóval hamvasabbnak és naivabbnak tetsző Miles Heizer) rejtélyes indíttatásból úgy dönt, hogy nehéz természetű édesanyját azzal tudná a legjobban kiborítani, ha csatlakozna a tengerészgyalogsághoz.

Szellemes

Ifj. Vidnyánszky Attila „saját” Hamletjének színpadra állításához tett vállalásaiból akár már egy is túl nagynak tűnhet. Nemcsak a darab címe változott meg: az „és a többi, néma csend” válik a rendezői elképzelés alfájává és ómegájává is.

Lehetnénk jobban is

Ismerjük a híres idézetet, amelyben Rousseau a polgári társadalom megteremtését az első emberhez köti, aki „bekerített egy földdarabot és azt találta mondani: ez az enyém, s oly együgyű emberekre akadt, akik ezt el is hitték neki”.

A fájdalomdíj

A Szentháromság téren álló, túlméretezett és túldíszített neogótikus palota, az egykori Pénzügyminisztérium Fellner Sándor tervei alapján épült 1901–1904 között, de nem aratott osztatlan sikert. Túlzónak, hivalkodónak tartották; az már tényleg csak részletkérdés volt, hogy a kortárs építészethez semmi köze nem volt.

Így bomlik

Nehéz lenne pontosan belőni, hogy a Fidesz mióta építi – a vetélytársainál is sokkal inkább – tudatosan, előre megfontolt szándékkal hazugságokra a választási kampányait (1998-ban már egészen bizonyosan ezt tették). Az viszont látható pontosan, hogy e hazugságok idővel egyre képtelenebbek lettek.

„Ők nem láthatatlanok”

A Pirkadatig című krimiért 2023-ban elnyerte a legjobb mellékszereplőnek járó Ezüst Medvét. Transz színésznőként aktívan kiáll a transz emberek jogaiért és láthatóságáért – minderről és persze Tom Tykwer új filmjéről, A fényről is kérdeztük őt, amelynek mellékszereplőjeként a Szemrevaló Filmfesztiválra érkezett Budapestre.

Mindenki eltűnt

Egy Svédországban élő nyugdíjas postás, műfordító kezdeményezésére gyűjteni kezdték a nagyváradiak a magyar zsidó közösségről és tagjainak sorsáról szóló könyveket. A polcon műveik révén egymás mellé kerülnek szülők és gyerekek, akiket a holokauszt idején elszakítottak egymástól.

„Ez az identitásom része”

Megfeszített erővel vett részt az emberkereskedelem elleni küzdelemben, védett házakat vezetett, kimenekítésekben működött közre. A saját egészsége érdekében hátrébb lépett, de továbbra is dolgozik.

Vaskézzel

Az okozott kár értéke a nyomozás során még a tízszerese volt a vádiratban szereplő 6 millió forintnak. Az előkészítő ülés lehetőséget teremtett volna arra, hogy a szennyest ne teregessék ki, aztán minden másként alakult.