Péntek este jelent meg a Színház- és Filmművészeti Egyetem honlapján Novák Emil általános rektorhelyettes és Szarka Gábor, kancellár aláírásával egy kuratóriumi határozat arról, hogy az őszi félévet érvénytelennek tekintik az intézményben, az egyetem épületeit, köztük a diákok lakóhelyeként működő kollégiumot is november 9-től jövő február 1-ig lezárják.
Mint írják, „Színház- és Filmművészetért Alapítvány, mint a Színház- és Filmművészeti Egyetem fenntartója” úgy látja, „jelen körülmények között a Színház- és Filmművészeti Egyetemen az oktatás feltételei, a hallgatói jogok érvényesülése és védelme, a megfelelő és biztonságos munkakörülmények, valamint az Egyetem akadémiai autonómiája nem biztosítható”.
Ez a megfogalmazás már csak azért is cinikus, mert a diákok, akik blokád alatt tartják az épületeket, éppen az egyetem autonómiájáért tüntetnek már hónapok óta, jelentős társadalmi támogatással.
A határozat azzal folytatódik, hogy „A 2020/2021-es tanév 2021. február 1. napjától folytatható, addig oktatási tevékenység az egyetemen semmilyen formában nem végezhető. A 2020/2021-es tanév első félévben felvett tárgyakhoz tartozó kreditek teljesítéséről meggyőződni nem lehet, így azok elismerésére nincsen mód.”
A volt katonatiszt Szarka irányításával korábban már megpróbálta lezárni az épületeket az új vezetés, kikapcsolták az internetet, zárakat cseréltek bizonyos tantermeken, és az őszi szünetet is előrébb hozták, aztán meghosszabították, de a diákok ellenállását nem sikerült megtörniük.
Hiába függeszti fel a kuratórium az oktatást, a SZFE hallgatói folytatják a tanulást
Szerintük az oktatás a tanév kezdete óta megfelelő ütemben zajlik. „A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói és oktatói, kijelentjük, hogy ahigiéniás, a tűz- és balesetvédelmi szabályok érvényesítésében az illetékesszakemberekkel felelősen együttműködünk, a fertőtlenítőtakarítás mindháromépületben megtörtént" - írják az SZFE hallgatói közleményben.
Most azt írják: „Az egyetem épületei 2020. november 9. napjától 2021. február 1. napjáig oktatási tevékenység és kollégiumi lakhatás tekintetében zárva tartanak.
A kollégiumi ellátására jogosult azon hallgatók számára, akik lakhatásukról átmenetileg nem tudnak gondoskodni, indokolással előterjesztett kérelmük alapján a kancellár elhelyezést biztosít.”
Az ugyanakkor nem derül ki a levélből, hogy az oktatási és lakhatási tevékenység „tekintetén” kívül más módon tervezik-e használni az épületeket. Mint ahogy az sem világos, hogy a kollégistáknak a kancellár hol és milyen feltételekkel akar átmeneti szállást biztosítani.
„A 2020. február 1-el induló félév megszervezését dr. Zalán János mb. oktatási rektorhelyettes koordinálja.” – zárul az SZFE hallgatói által illegitimnek tartott vezetőségének levele.
A hallgatók a múlt héten tárgyalásra hívták Palkovics László minisztert, de a politikus ismét elutasította a kísérletet, ezúttal arra hivatkozva, hogy „a Kormány politikai célok helyett szakmai célokat igyekszik szolgálni azzal, hogy a színvonalas színház- és filmművészeti oktatás biztosítására rendelkezésre bocsátja a szükséges költségvetési forrásokat. Ennél nagyobb mértékben nem kíván beleszólni a jelenlegi konfliktusos helyzetbe sem.”