magyarnarancs.hu: A 2009-es európai parlamenti választáson debütált az LMP, amit aztán egy sikeres országgyűlési választás követett. Most más a sorrend: épp hogy bent vannak a magyar parlamentben, viszont az EP-választás csak most jön. Mit jelent az LMP számára a vasárnapi esemény?
|
Meszerics Tamás: A jelenlegi helyzet annyiban más az előző EP-választáshoz képest, hogy most erős és megalapozott reményeink vannak arra, hogy be is jutunk az Európai Parlamentbe. Az LMP más pártokkal ellentétben nem belpolitikai helyosztóként tekint erre a választásra, de nyilván fontos, mit gondolnak a magyar választópolgárok arról, hogy ki menjen ki.
magyarnarancs.hu: Az Európai Zöld Párt két mandátumot is jósol az LMP-nek. Ön hogyan látja az esélyeiket?
MT: Hogyha azokat, akik az országgyűlési választásokon ránk szavaztak, el tudjuk vinni most az urnákhoz, akkor az két mandátumot hoz a pártnak még egy alacsonyabb részvételi aránynál is. Abban az esetben viszont, ha huszonöt százalék alatt van a részvétel, akkor minden szétesik, semmit sem lehet előre megjósolni, csak azt, hogy a Fidesz viszi el a mandátumok nagy részét. Magyarországnak és az LMP-nek is viszont az az érdeke, hogy minél többen menjenek el szavazni.
magyarnarancs.hu: Steve Emmot, az Európai Zöld Párt elnökségi tagja nemrég azt mondta, hogy most van az az időszak, amikor a korábban szovjet érdekeltségbe tartozó, újonnan csatlakozott országok zöldpárti képviselőket küldenek Brüsszelbe.
MT: Hadd kezdjem ott, hogy a nyugat-európai zöld pártok a civil mozgalmakból lassan, esetenként több évtizedes építkezéssel jutottak el az Európai Parlamentig. Ehhez képest ami Közép- és Kelet-Európában történik a zöld pártokkal és mozgalmakkal, az egy sokkal gyorsabb folyamat. Hozzá kell tennem, hogy az összes globális trend azt mutatja, hogy minden, amiről a zöldek eddig beszéltek, az felgyorsult. Éppen ezért egyre jobban nő a zöldek szerepe az európai szintű politikában – igaz, mi még keveselljük a befolyásukat. Az, hogy az LMP Közép-Európa legsikeresebb zöld pártja, jól hangzik, de jobban szeretném, ha három ilyen sikeres párt lenne a régióban.
magyarnarancs.hu: Az orosz helyzet talán jobban előtérbe helyezi a zöld pártok jelentőségét. Mit gondol, hogyan változik a jövőben az Európai Zöld Párt befolyása?
MT: Úgy látom, hogy az orosz–ukrán ellentét kapcsán felértékelődött mindaz, amiről a zöldek már tíz éve beszélnek. Nevezetesen, hogy kell egy közös, összehangolt, európai energiapolitika, amivel energiafüggetlenséget lehet biztosítani Európa számára. A jó hír az, hogy a geopolitikai változások kikényszerítették a többi európai pártból is, hogy ebbe az irányba kezdjenek el tapogatózni. A rossz viszont az, hogy – noha ugyanazokat a fogalmakat használják – nem teljesen ugyanazt értik alatta. Donald Tusk lengyel miniszterelnök például az energiafüggetlenséggel kapcsolatban palagáz-kitermelésről beszél. Mi azt gondoljuk, hogy a célkitűzés helyes, ám az eszközök nem fenntarthatóak. A palagáz a rövid távú profit ellenére hosszú távon iszonyatosan drága, és károsítja a természeti erőforrásokat is, úgyhogy lesznek erről még viták. Egy biztos: a zöld frakcióban felhalmozott szaktudás most nagyon értékessé vált és a közös cél, vagyis az energiafüggetlenség növeli a zöldek politikai befolyását is. Ebbe az irányba hat még az is, hogy a három nagy párt részaránya szűkül az Európai Parlamenten belül. Az előző ciklusokban az abszolút többséget igénylő döntésekben ha a három nagy pártból kettő közös álláspontot képviselt, akkor az átment. Ez most valószínűleg már nem lesz így, azaz kénytelenek lesznek nyitni a kisebb pártok felé is, ezért szükségük lesz a zöld frakció szavazataira is.
magyarnarancs.hu: Ha bekerül, ön az Európai Zöldek Pártjához vagy az Északi Zöld Baloldalhoz fog csatlakozni?
MT: Az Európai Zöldek Pártjához fogok csatlakozni, aminek az LMP 2011 óta tagja is. Az Északi Zöldek sok szempontból lazább társaság, ami leginkább összeköti őket, az az euroszkepticizmus. Ugyan nem így határozzák meg magukat, de ez a legkisebb közös többszörös.
magyarnarancs.hu: Mit gondol, a magyar lakosság számára mit jelent a mostani EP-választás?
MT: Szeretném azt hinni, hogy egyre többen vannak azok a szavazók, akik tájékozódnak az EP-választásokról, és azért mennek el szavazni, mert szeretnék, ha bizonyos ügyeket képviselne egy adott magyar delegált. Nem könnyű az élete egy ilyen választónak, mert gyakorlatilag olyan kampány folyik a kormánypártok részéről, ami arról szól, hogy minél kevesebben menjenek el szavazni. Továbbá az is nehezíti az állampolgárok tájékozódását, hogy az LMP-n és a Jobbikon kívül más pártnak nincsen több oldalas, szakpolitikai értelemben is értékelhető, közzétett programja. Nem mentség, de tény, hogy Európában mindenhol másodlagosnak tekintik az EP-választásokat. Záros határidőn belül azonban a választók rá fognak döbbenni arra, hogy sok múlik ezeken a választásokon, például a tagállamok energiapolitikai jövője.
magyarnarancs.hu: Az LMP nem EU-ellenes, de konkrét kritikákat fogalmaz meg az EU intézményrendszerével kapcsolatban. Például amiatt, hogy az Európai Parlament nem kezdeményezhet törvényt.
MT: Mi nem gondoljuk azt, hogy az EU alapintézményei elhibázottak lennének, csak ezeket más szerepekkel ruháznánk fel, és bővítenénk az Európai Parlament hatásköreit is. A törvénykezdeményezés jogában olyan nagy az egyetértés a pártok között, hogy meglepődnék, ha a ciklus elején nem lenne egy ilyen ajánlás. A politológus szakma szereti hangoztatni, hogy milyen bonyolult az EU intézményrendszere, a valóság azonban az, hogy az intézményi felállás nem bonyolultabb egy tagállaménál. Ami nehezen követhető, azok a döntéshozatali folyamatok. Éppen ezért ezeken javítani kellene, átláthatóbbá, követhetőbbé kellene őket tenni. Ehhez sok esetben szerződéseket kell módosítani, de van olyan terület, ahol erre nincsen szükség. Az Európa Tanácsban például nincs jegyzőkönyvezés, ezért igen nehezen lehet arról részleteiben információt szerezni, hogy mi történik a Tanács ülésein. A frakciókban erről egyébként nincs egységes álláspont, hiszen azok a pártok, amelyek a tagállamukban kormányon vannak, nem szeretnék, ha a Tanács dolgai nyilvánosságra kerülnének, az ellenzékiek viszont annál inkább.
magyarnarancs.hu: Többek között zöld munkahelyekkel és ifjúsági garanciaprogrammal is kampányolnak. Mit kell ezekről tudni?
|
MT: Az ifjúsági garanciaprogram forrásokat biztosítana arra az átmeneti időszakra, amíg a felsőoktatásból kikerülő fiatalok beilleszkednek a munkaerőpiacra. Ez az EP-ben egy zöld kezdeményezés volt, ami mögé aztán más frakciók is beálltak. A program azonban nem tökéletes, ugyanis jelenleg erre hatmilliárd euró van elkülönítve, ami kevés. Erre kétszer vagy háromszor többet kellene szánni. Az eredeti javaslatban szerepelt, hogy ne lehessen fizetés nélküli gyakornoki programot indítani, azonban ezt kiszedték belőle. Ebből is látszik, hogy ez a kezdeményezés nem oldja meg az ifjúsági munkanélküliséget. Meggyőződésünk, hogy európai szinten olyan iparágazatokba kellene befektetni, ami a megújuló energián és a fenntarthatóságon alapul. Ez azért is lenne jó, mert ezek válságállóak. Egy szélerőmű karbantartása olyan munkalehetőség, ami nem függ a pénzügyi válságtól. Erre jó példa, hogy Le Mans-ban tönkrement egy autóüzem és a szakmunkások nagy részét át tudták csoportosítani az egyik szélerőműparkhoz, mert a munkások szaktudása majdnem száz százalékban azonnal hasznosítható volt e területen. 2050-ig hatmillió munkahelyet lehet teremteni a megújuló energiaszektorban. Ebben a pillanatban huszonhétmillió munkanélküli van Európában, ehhez talán a hatmillió kevésnek tűnik, de azt gondolom, hogy önmagában ennyi munkahely igenis számottevő mennyiség.
magyarnarancs.hu: Milyen többségű EP kedvezne a legjobban ezeknek az elképzeléseknek?
MT: A legnagyobb frakció jelen pillanatban a Néppárté, de most nem lesz abszolút többsége. A szélsőjobboldali és euroszkeptikus pártok gyarapodásával a független képviselők száma nőni fog. Egyes becslések ötven fő felettire tippelik e növekedést. Ezenkívül a három nagy párt rovására erősödni fognak a radikális baloldal és az északi zöldek is. Azt, hogy jót fog-e tenni egy néppárti többség a fent említett kérdésekben, nem tudom. Az viszont biztos, hogy sokkal több eseti koalíció fog összeállni egyes ügyekben, mint eddig.
magyarnarancs.hu: Hogyan látja az összeurópai programok hasznosságát? Mivel kellene kevésbé foglalkozni?
MT: Bár sokan gondolják Európában, hogy a bevándorlás az egyik legfontosabb probléma, mégis elfogadhatatlan túlzásnak érzem a FRONTEX évi nyolcvanmilliárd eurós költségvetését. Az Égei-tenger fölött cirkáló drónok helyett talán a bevándorlók társadalmi integrációjára kellene többet költeni.
magyarnarancs.hu: Mik azok a reális lépések, amiket az elkövetkezendő öt évben az EU meg tud tenni az oroszoktól való energiafüggetlensége érdekében?
MT: Először is ki kell dolgoznia egy koherens európai energiapolitikát. Azt gondolom, hogy ebben a megújuló energiaforrások sokkal nagyobb szerepet kell, hogy kapjanak. Az épületenergetikát is meg kellene újítani és európai szinten támogatni. Nem csak az energiaforrásokat kell a megújulók felé terelni, hanem az energiafelhasználást is kell csökkenteni. Továbbá van egy nagy falat: a közös, kétirányú energetikai hálózatok európai szintű összekapcsolása. Ez önmagában csökkenti a tagországok külső energiakitettségét, és így mindegy lenne, hogy Putyin elzárja-e a gázcsapot vagy sem, mert így azonnal lenne alternatív energiabevonási lehetőség. Ezzel csak az a baj, hogy nagyon sokba kerül.