A Krónika esete az ORTT-vel: Hírháttér

  • 1997. május 15.

Belpol

Azt már kezdjük megszokni, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület Panaszbizottsága egyfajta tágan értelmezett pártatlanság-fogalomra alapozva konkrét műsorokba szól bele, vagy azokat minősít utólag. Most először azonban nem a panaszbizottság, hanem maga az ORTT döntött úgy: a Kossuth adó nem adott hírt valamiről, ami pedig szerinte hír volt. Az eset különlegessége, hogy ezt - a törvény homályos megfogalmazásai miatt - mindkét érintett egyfajta próbapernek tekinti.
Azt már kezdjük megszokni, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület Panaszbizottsága egyfajta tágan értelmezett pártatlanság-fogalomra alapozva konkrét műsorokba szól bele, vagy azokat minősít utólag. Most először azonban nem a panaszbizottság, hanem maga az ORTT döntött úgy: a Kossuth adó nem adott hírt valamiről, ami pedig szerinte hír volt. Az eset különlegessége, hogy ezt - a törvény homályos megfogalmazásai miatt - mindkét érintett egyfajta próbapernek tekinti.

Hogy mi a hír, az sok mindentől függ, leginkább azonban attól, hogy az erre legilletékesebb, a hírszerkesztő annak tartja-e. Az eseményt tarthatja fontosnak, közepesen fontosnak vagy teljesen lényegtelennek - ettől még bekerülhet vagy kimaradhat a hírblokkból, hiszen függ a dolog attól is, mennyi más fontos hírt adott abban az időben az MTI (a rádiós hírszerkesztők többnyire az online bejövő, iszonyatosan megfogalmazott MTI-anyagokból dolgoznak). Február végén a Magyar Demokrata Fórum vezetői fogadást adtak az EU nagykövetei számára - az eseményt a rádió aznapi hírszerkesztője nem találta halálizgalmasnak, így is naponta adják le, hogy pl. "Xenofóbia kormánya támogatja hazánk euroatlanti csatlakozását az első körben". A hír tehát nem nem lett hír, és ez ellen a leginkább érintett MDF sem nyújtott be panaszt.

Nem így Pós Péter polgártársunk, civilben az Érdekvédők Polgári Közösségének ügyvezető titkára (és mint ilyen, a legtöbb panaszt benyújtó magánszemély), aki előbb a rádiónál, majd az ORTT-nél sérelmezte, hogy a hazánk csatlakozása miatt "fontos hazai politikai esemény" nem került be a rádiós hírekbe. A panaszbizottság március 20-án megállapította, hogy tényleg nem, de "utólagos beavatkozásra nem látott lehetőséget". Pós ezt nem fogadta el, megtámadta a határozatot, így maga az ORTT ült össze április 22-én, az "ügyet" megtárgyalandó.

És láss csodát: a 28/97-es, Révész T. Mihály elnök által aláírt határozat helyt adott Pós panaszának, arra kötelezve a Déli krónikát, hogy "magyarázat nélkül" tegye közzé: "A Magyar Rádió Rt. 1997. február 29-én megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. I. törvényt azzal, hogy nem adott hírt az MDF vezetőinek az EU-tagországok Budapesten akkreditált nagyköveteivel történt találkozójáról; s ezzel megsértette a törvény által előírt sokoldalú tájékoztatás követelményét." A Krónika ezt beolvasta, és az a tény, hogy a február az idén csak 28 napos volt, még a legkevésbé aggályos az egészben.

Az ORTT ugyanis indoklásában megállapította: "Az eseménynek volt olyan hírértéke, hogy a TV Híradó és a Duna Televízió híradása is beszámolt róla. (...) Ebből következően a Testület álláspontja az, hogy a Magyar Rádió híradásaiban is meg kellett volna jelennie a tudósításnak." Amiben két nóvum van. Egy: az ORTT-t és elnökét nem arra találták ki, hogy hírértéket állapítson meg, erre van ugye a hírszerkesztő. Kettő: ha hírérték az, amit a másik két közmédium is annak tart, akkor ez az autonóm újságírás vége, ellenben a középszer diadala, hiszen egymáshoz igazítja, egymáson méri a hírműsorok tartalmát.

"Két nap késéssel, de a Déli krónika kezdése előtt három perccel jött az ORTT közleménye, úgyhogy fellebbezésnek helye nincs, utánajárásra semmi idő nem maradt" - emlékszik vissza Gulyás Erika, a Krónika főszerkesztője, aki "nonszensznek" tartja, hogy a testület utólag állapítsa meg, mi a hír. "Ahhoz pedig semmi közöm, hogy más szerkesztőknek mi a hírfelfogása." Ezt a szemléletet erősíti meg egyébként a Magyar Rádió 1993-ban elfogadott etikai kódexe is. Megkerestük az ügyben György Gábort, az MR tulajdonosi funkcióját gyakorló kuratóriumának elnökét is, aki elmondta: ők inkább általánosságban ügyelnek a rádió pártatlanságára, függetlenségére. "Az általános felelősség a miénk, a konkrét műsorkészítési és hírszolgáltatási szabályok fölött a rádió elnöke őrködik, a panaszokat pedig az ORTT Panaszbizottsága vizsgálja ki."

Révész T. Mihály ORTT-elnök a Narancs kérdésére elmondta: ők úgy ítélték meg, EU-csatlakozásunk miatt igenis megállapítható a dolog hírértéke, és nem ért egyet azzal, hogy döntésük sértené a hírszerkesztő autonómiáját. "A hírnek van egy generális definíciója, ami mindegyik közszolgálati műsorszolgáltatóra érvényes. Ha ezt a találkozót egy másik hírszerkesztő hírnek tartotta, akkor ugye valamelyikük inkompetens" - vélte Révész T. Mihály, aki lapunknak elismerte: elképzelhető persze, hogy az MTV és a Duna TV tévedett, éppen ezért egyfajta precedensnek tartja az ügyet: majd a bíróság kialakítja elvi álláspontját arról, beleszólhat-e a testület szerkesztési kérdésekbe. Ebben bízik a rádió is: értesülésünk szerint az MR elnöke megígérte, hogy perre viszi a dolgot. Pós Péter azt is sérelmezte, hogy "a Magyar Rádió Rt. hírszerkesztősége a panaszos kifogására nem reagált". Ezt kérdésünkre határozottan cáfolja Bedő Iván, a Hírszerkesztőség vezetője, aki elmondta: az aznapi szerkesztő írt hírt az MDF-fogadásról, de az más, fontosabb ügyek miatt végül nem került be a hírcsomagba.

A Narancs kérdésére Bedő elmondta: nem tart attól, hogy egyfajta cenzúra venné most kezdetét; "az viszont a késő kádári puha diktatúra időszakából ismert módszer, hogy az utólagos értékeléssel, elvi irányok megszabásával a szerkesztők fejében előbb-utóbb csattogni kezd a sokat idézett olló, maguk kivágják a kényelmetlen részeket, vagy pont fordítva, olyat is leadnak hírként, amit maguktól nem írtak volna meg".

Seres László


Törvény által homályosan

A rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I., ismertebb nevén: a médiatörvény 47. paragrafusa foglalkozik az ORTT Panaszbizottságával. A testület bírálja el "a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményeinek megsértése miatti panaszokat". A panaszbizottság öt évre megbízott tagjai "függetlenek, csak a törvénynek vannak alárendelve, tevékenységük végzése során nem utasíthatók". A 4. paragrafus szerint "a közérdeklődésre számot tartó hazai és külföldi eseményekről, vitatott kérdésekről a tájékoztatásnak sokoldalúnak, tényszerűnek, időszerűnek, tárgyilagosnak és kiegyensúlyozottnak kell lennie".

A médiatörvény 65. paragrafusa szerint egyébként az MR, az MTV és a Duna TV közalapítványa "nem jogosult (...) a részvénytársaságok műsorszerkezetét, továbbá műsorainak, illetve műsorszámainak tartalmát meghatározni". A kuratórium felügyeli a közszolgálati műsorszolgáltatási szabályzat betartását - ezt azonban még az ORTT-nek kell jóváhagynia.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?