A tévéelnök-választás kudarca: Cseppben a pocsolya

  • - b -
  • 1998. június 11.

Belpol

Végül is nem lett elnöke a Magyar Televíziónak, olyannyira, hogy kuratóriumi elnöksége is hirtelen megszűnt lenni: lemondott szegény, önkezével teljesítvén be korai végzetét.
Végül is nem lett elnöke a Magyar Televíziónak, olyannyira, hogy kuratóriumi elnöksége is hirtelen megszűnt lenni: lemondott szegény, önkezével teljesítvén be korai végzetét.

A kuratóriumi elnökség tíz tagja főúri gesztussal szórta ki az ablakon a havi 150 rongyot (nettó), ami pedig még két évig járt volna nekik: a múlt szombaton az éjszakába nyúltak, a megfáradt férfiak és az egy szem asszony egyszer még rezignáltan végigzongorázták a szóba jöhető jelölteket. Miután ezek egyike sem kapta meg a szükséges kétharmadot, úgy döntöttek, nem írnak ki új pályázatot, inkább feladják az egymással folytatott egyenlőtlen küzdelmet. Az ismeretlenségből és az egykori MSZMP KB valamelyik homályos és a feledés aranyporával borított zugából előrántott Kósa Somogyi György nem lesz tévéelnök, valószínűleg immár soha többé.

Kósa Somogyiról az őt ismerőknek a "közepes" jelzőn kívül nemigen jutott eszébe semmi más; talán még az, hogy leginkább az MSZP nyomta őt, a vége felé egyre kevesebb eséllyel. Pedig a választások második fordulója után megtartott kuratóriumi elnökségi ülésen majdnem bejött neki a dolog: nemcsak a három MSZP által delegált kurátor, de a kisgazdák képviselője, Kocsis L. Mihály és a KDNP embere, Rományi Béla is feltehetőleg őrá szavazott, sőt mellette voksolt az egyik SZDSZ által jelölt kurátor is. Hogy K. S. Gy.-t miért támogatta K. L. M. és Rományi, nehezen kibogozható: az utóbbiról mindenesetre az a hír járja, hogy Jánosi György MSZP-s kultúrpolitikussal sincs rosszban amellett, hogy anno Nahlik Gábor egykori tévéelnök is közvetlen munkatársaként lehetett büszke képességeire. A mögött, hogy a két SZDSZ-es kurátor (Szente Péter és Wessely Anna) egyike is támogatta őt, már több értelmet sejthetünk: az MSZP és az SZDSZ koalíciója ekkor még igen friss, alig pár napos emlék volt, és a választási vereség okozta sokkos állapotban akár életrevaló stratégiának is tűnhetett, hogy a kormányzati pozícióba kerülő jobboldal várhatóan megnövekvő befolyását MSZP-s és SZDSZ-es hátszelű tévéelnök ellensúlyozza. Kósa Somogyi, aki nyilván tudatában is volt annak, hogy megválasztása az SZDSZ és az általa delegált kurátorok támogatása nélkül nem fog menni, információink szerint a csillagokat is leígérte az égről a liberálisoknak, és (jelentős megrendelésekre számító) lobbierőket is felvonultatott. Az SZDSZ azonban mindvégig kétlelkű volt vele kapcsolatban; a dilemma, amit K. S. Gy. - remélhetőleg hosszú időre utoljára - megtestesített, pontosan az volt, ami az elmúlt négy évben mindvégig kínozta a szabad demokrata lelkeket. Jelesül: érdemes-e felsorakozni gyanús pedigréjű nímandok mögé, és kell-e bizonyos minőségi és egyéb elvekből engedni, tanácsos-e a túlerőben lévő koalíciós partner szeszélyes ötleteihez jó képet vágni, és konfliktust kerülni azért, hogy más területeken a dolgok viszonylag normálisan bírjanak alakulni - és hogy ezek és a kádereik jobbak-e, mint azok és a kádereik? Nem kell sok fantázia ahhoz, hogy az egyik SZDSZ-es kurátor "nem" szavazatában, ami Kósa S. elnökségébe került, e dilemmára lássunk karakán választ.

Kósa Somogyi sorsa tehát az elnökválasztás első, a múlt szombatit megelőző fordulójában dőlt el. Az elmúlt két hétben, az MSZP-SZDSZ-koalíció veresége után megszűnt a kényszer, ami a liberálisokat a szocialisták támogatására szorította, sőt: ellenzékben az SZDSZ megengedheti magának, hogy avval kössön alkalmi szövetségeket, és azt támogassa, akivel és akit jónak lát. Kósa S.-t meg nem látta jónak: szombaton a nevezett jelölt immár csak öt szavazatot kapott.

Miután a kuratórium elnöksége ily módon nem végezte el feladatát, választhatott: vagy újra kiírja a pályázatot, vagy feloszlatja magát. Az első esetben az elnökség tagjainak megmaradt volna jól fizető állása (mandátumuk 2000-ig szól ugyanis), de a testületet az új parlamenti erőviszonyoknak megfelelően 14 tagúra (a MIÉP-es képviselők esetleges frakcióvá válása esetén 16-ra) bővítik (hiszen az ellenzék és a kormányerők egyenlő erőkkel képviseltetik magukat a testületben a médiatörvény szerint). Ez lényegében kétharmados jobboldali túlsúlyt és a médiatörvény szellemének, a józan észnek és a méltányosságnak a megcsúfolását jelentette volna. Furcsa és nem túl biztató, hogy a Fidesz által delegált Tellér Gyula, a KDNP-s Rományi, az MDF-es Grezsa és az MDNP-s Ligeti ennek ellenére a szavazáson e mellett, azaz az új pályázat kiírása mellett foglaltak állást.

Sokra persze nem mentek vele: kétharmados többség kellett volna ugyanis az új kiíráshoz, amit a három MSZP-s, a két SZDSZ-es, valamint Kocsis L. Mihály simán leszavaztak. Ez tulajdonképpen bátor és becsületes döntés volt. Az új Országgyűlésnek most új kuratóriumi elnökséget kell kineveznie, ami feltehetőleg nyolc tagból áll majd: négy kormánypártiból és négy ellenzékiből; az elnököt a kormánypártok, az alelnököt az ellenzékiek delegálják. A két oldalnak első körben meg kell egyeznie egymás között az arányokról; ha nem megy, sorsolni fognak. (És továbbra is kérdés, hogy játszik-e a MIÉP.) Lehet, hogy itt is a paritás lesz majd a vezérlőelv, és a négy, frakcióval rendelkező párt két-két képviselőt delegál majd. De új felállás lesz, az biztos, ami új kavarások, új szövetségek előtt nyit majd új távlatokat. És a végén még az is kiderülhet, hogy a pártok lassan megtanulják használni a médiatörvényt.

Hacsak a páciens, az MTV bele nem döglik közben.

- b -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?