Adatkiadási pert indítottunk Varga Judit titkolt jövedelmének nyilvánosságáért

Belpol

A Társaság a Szabadságjogokért szervezet jogi képviseletével bírósághoz fordultunk, hogy megtudjuk, a volt igazságügyi miniszter havonta hány millió forintot keres tudományos kutatóként. A közpénzekből is gazdálkodó Közép-európai Akadémia megtagadta Varga Judit havi megbízási díjáról és elvégzett munkáiról való tájékoztatást.

Elhárította a válaszadást Varga Judit megbízási díjáról a Közép-európai Akadémia, így jelenleg nem tudható meg, havonta hány millió forintot keres a volt miniszter – írtuk meg egy hónappal ezelőtt. Azt is titkolt adatként kezelik, hogy Varga tudományos oktatóként, kutatóként eddig mit teljesített. Mivel a közérdekű adatigénylésünket visszautasították, a Társaság a Szabadságjogokért szervezetet kértük fel, hogy bíróságon képviselje lapunkat a közérdekű adatok nyilvánosságra hozása érdekében. Varga Judit fizetési és teljesítési adatainak kezelője, a Közép-európai Akadémia a közpénzeket is felhasználó Miskolci Egyetem önálló szervezeti egysége.

A rendelkezésre álló legutolsó adat Varga Judit legutolsó, 2024. februárban lezárt országgyűlési képviselői vagyonnyilatkozatában található. Ebben képviselői fizetésén túl 4-es besorolású sávot jelölt meg plusz jövedelemként, az akadémiától havi rendszerességgel érkező bruttó 1-5 millió forint közötti összeget. A pénzt tudományos kutatói és oktatói tevékenységért fizeti a Miskolci Egyetemhez tartozó akadémia. Amikor rákérdeztünk a pontos összegre, tájékoztatás helyett a Telex korábbi cikkére hivatkoztak. A hírportál közölte február közepén, hogy Varga Judit országgyűlési képviselői megbízatásáról való lemondása után sem maradt állandó bevétel nélkül. Arra sem kaptunk választ, mióta foglalkoztatják, pontosan mit csinál, és eddig mit végzett el.

A Közép-európai Akadémia (Central European Academy, CEA) nem a fenntartó egyetem miskolci egyetemvárosi kampuszán, hanem Budapesten székel a Városmajor utcában. (Az akadémia 2022-ben 16 millió forintot fizetett utólagos munkák elvégzésérére a az „A”kategóriás irodaház bérbeadójának, a Schmidt Mária és gyermekei, Ungár Péter és Ungár Anna többségi érdekeltségében lévő Budapesti Ingatlan és Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.-nek.) Honlapjuk szerint 2022. januártól működnek, az Opten céginformációs rendszere szerint az akadémia alakulásának dátuma 2023 május.

Varga Judit miután családjával, Magyar Péterrel és gyermekeikkel visszatért Brüsszelből, 2018 májustól igazságügyi államtitkárként kezdte nagypolitikai karrierjét, 2019 februártól az Orbán-kormány igazságügyi minisztere lett, de egyúttal visszatért a diplomáját adó Miskolci Egyetemre is. 2019 februártól 2020. januárig az egyetem külsős munkatársaként 200-500 ezer forint közötti díjazásért dolgozott. 2020 júliustól az állami fenntartás alól kiszervezett Miskolci Egyetemet felügyelő Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriumát elnökölte, amit 2022 júliusától szintén a 4-es jövedelmi sávba tartozó 1-5 millió forint közötti összegért látott el. Elsőként 2023-ra vonatkozó bevallásában olvasható, hogy kutatóként, oktatóként foglalkoztatják az akadémián. E megbízása 2023 februárja után keletkezhetett, amikor az egyetemi kuratórium vezetői tisztségétől meg kellett válnia. 2023. február közepén valamennyi alapítványi modellbe terelt egyetem kuratóriumában lemondatták a kormánytagokat, mivel az Európai Bizottság összeférhetetlennek tartja a kormányzati-politikusi részvételt az egyetemeket fenntartó alapítványokban.

Az adatkiadási pertől azt várjuk, hogy kiderüljön Varga havi megbízásai díja az 1 vagy az 5 millió forinthoz áll közelebb, vagy azt is meghaladja, illetve, hogy megtudjuk, mely tevékenységeket végezte el megbízása óta. A Közép-európai Akadémia adatkiadási kéréseinket megtagadta, arra hivatkozva, hogy a szervezetükben nem rendelkezik döntéshozatali joggal. „Varga Judit a kérelemben megjelölt időszakban és jelenleg sem tekinthető a Közép-európai Akadémia feladat- és hatáskörében eljáró személynek, hiszen a Közép-európai Akadémia feladat- és hatáskörével összefüggésben önálló döntéshozatalra nem jogosult.” A szervezet álláspontja, hogy nincs olyan ágazati törvény, amely közérdekből nyilvános adattá minősítené a Közép-európai Akadémia feladat- és hatáskörében esetlegesen el nem járó személyek személyes adatait.

Az akadémián kapható kutatói pénzekről az egyetem éves beszámolójából, és szerződéslistájából lehet képet alkotni. 2022-ben az akadémia számára 47 vállalkozási szerződést említ, ami megegyezik a CEA honlapján olvasható 47 fős kutatói létszámmal. A nyilvánosságra hozott adatok szerint kutatói 2022-ben 6 millió és 14,4 millió forint között kerestek. Legtöbben, 31 kutató egy év alatt 12 millió forint díjazásban részesült, 6 millió forintosban tízen, 14,4 milliósban ketten, 11,2 milliósban egy fő. A megbízások összértéke majdnem elérte a félmilliárd forintot, összesen 472 millió forintot költöttek a kutatók javadalmazására. Ez jelentős tételnek tűnik, ha azzal az összeggel vetjük össze, amit alapítójától kapott. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium 2022-ben a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelői alapítvány feladatai ellátásra 400 millió forintot adott át.

Az akadémiának öt kutatócsoport dolgozik, mindegyikben kilenc professzor, többségében külföldiek, szerb, szlovén, szlovák, lengyel, cseh, horvát jogtudósok. A kutatócsoportok tablóin Varga Juditot egyik kutatócsoportban sem tüntették fel. A magyarok között két közismert név található. Varga Zs. András, a Kúria elnöke, aki az alkotmányos identitást kutatókat vezette és vezeti, Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács elnöke a magánélethez való jogot kutatta. Az ő illetményére is kíváncsiak voltunk, erre se kaptunk választ, ezért közérdekű adatigénylésünkben ez is szerepel. Az üvegzseb oldalról azonban megtudható, hogy Koltay 2022-ben 12 millió forintot kapott a „Jogi alapkutatások végzésére, konferencia előadás és disszeminációs esemény tartására és tudományos művek létrehozására irányuló megbízási és felhasználási szerződésének” teljesítéséért.

Varga Judit neve nem szerepel az egyetemi üvegzseb oldalon a 2022-es kifizetési listán, aminek valószínű magyarázata, hogy akkor még nem dolgozott az akadémiának. 2023-ban viszont már igen; a szervezet honlapja alapján azonban, mint ha megállt volna az idő: a munkacsoportok eredményeiről való beszámolók többsége 2022. júniusban záródott. Az akadémiát kérdeztük a 2023-as évben végzett tevékenységekről; tájékoztatásuk szerint azért nincs információ, mert még korai lenne: „A Közép-európai Akadémia 2023-as évben indított kutatócsoportjainak munkája az idei évben fejeződik be, ezért idő előtti még az eredményekre vonatkozó kérdés megválaszolása.” Az akadémia működésére a 2024. április 17-én zárt szerződéslista sem utal. A 2022-es év egyetlen kutatójával kötött új szerződést sem nevesítenek, Varga Judit megbízásai szerződése sem olvasható. Annak ellenére, hogy az 5 millió forintot elérő és meghaladó értékű szerződések felsorolása túlhaladt 2023-on, már a 2024-es szerződésekkel frissül.

Vargának aktív szerepe volt a Közép-európai Akadémia állandó partnere, a Mádl-intézet elindításában is, amelyre 2019-es miniszteri kinevezés előtti hetekben került sor. Érdekes és nem véletlennek tűnő egybeesés, hogy az akadémián 2022-ben legjobban fizetett kutatóját, a 14,4 millió forintot kereső, a Varsói Igazságügyi Intézetet igazgató Martin Wilelcet a K. Endre mentelmi ügyébe belebukott Novák Katalin lemondása után magas állami elismerésben részesítette. Február 23-án a krakkói konzulátuson a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét vehette át. A volt igazságügyi miniszter már ismerte kutatótársát, a varsói jogtudóssal ugyanis 2022 júniusában Varga jelenlétében írták alá a Mádl Ferenc Intézet és a Varsói Igazságügyi Intézet együttműködési megállapodását. Ekkor tett javaslatot/ígéretet Varga Judit a „V4 Professzori Hálózat” létrehozására, amely „hozzájárulhat egy olyan közép-európai szakmai közösség és tudásbázis megteremtéséhez, amely képes megjeleníteni a régió sajátos nézőpontját az európai jog- és államfejlődés, illetve az európai integráció meghatározó kérdéseiben”. A Közép-európai akadémia e vállalásnak a továbbfejlesztett megvalósításának tűnik: az akkori igazságügyi miniszter kezdeményezésének megfelelve az össz-közép-európai jogtudósok fórumát hozták létre, a V4 helyett V7-es professzori hálózatot. Amely végül az alapítását szorgalmazó Varga Juditot is befogadta tagjai közé.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.