Magyar Narancs: Éppen kiderült, hogy a nyár végéig sikerült biztosítani Budapest közszolgáltatásait. De mi lesz utána?
Karácsony Gergely: Azon dolgozunk, hogy utána visszakapjuk a pénzünket, amit a kormány elvesz Budapesttől. Ha meg tudunk állapodni, akkor a hátralévő időben is biztosított a közszolgáltatások finanszírozása.
MN: Van úgy értelme ennek, hogy a második főpolgármesteri ciklusának egyik legnagyobb eredménye az lehet, ha nem megy csődbe a város?
KG: Miközben én nem csak működtetni, hanem fejleszteni is szeretném ezt a várost, Orbán Viktor rendszerében nagyon komoly teljesítmény a működtetés is, és hogy mínuszból kell ezekre forrást találni. Nemcsak arról van szó, hogy nem megy csődbe Budapest, hanem hogy nem mentünk bele abba az utcába, amibe bele akartak minket kényszeríteni 2020 óta folyamatosan: tehát a kormányzati megszorítások ellenére nem vettünk vissza a közszolgáltatásokból. Tovább működtetjük és fejlesztjük is Magyarország legjobb közszolgáltatásait. Egy évvel ezelőtt senki nem gondolta volna, hogy mi leszünk Rákosrendező tulajdonosa, és el tudjuk indítani Magyarország elmúlt ötven évének legnagyobb ingatlanfejlesztését, miközben 350 ezer ember ment ki az utcákra a saját és mások szabadságáért. Keserédes sikertörténetek ezek, mert mindért meg kellett küzdeni.
MN: Zajlottak egyeztetések ön és például Gulyás Gergely miniszter között. Ezek is olyan harciasak, mint amilyenek a nyilvánosságbeli fellépések?
KG: Mivel ezek négyszemközti beszélgetések, és én is úgy csinálok, mintha lett volna gyerekszobám, ezért ezekről nem beszélek. De más ezeknek a hangütése. Hiszen itt nem szerepelni kell, hanem dolgozni, nem a lájkokat kell keresni, hanem a megoldásokat. De ha már a lájkok: az emojik világnapján megjelent Gulyás Gergely Facebookján egy videó, ahol emojik alapján kellett politikusokat azonosítani. Az én emojijaim a bicikli, a fa, a szivárvány és a kézfogás volt. Ebből hármat biztosan adok, a kézfogáshoz pedig már csak Gulyás Gergely kell, és akkor meg tudunk állapodni mindenben. Az énképemmel nem ellentétes ez, hiszen lehetett volna csődemoji is.
MN: Ön milyen emojikkal jellemezné Gulyás Gergelyt?
KG: Bár közszereplőként a közösségi média az én kommunikációmat is érinti, de emojikban nem vagyok jó. Egy kisbabásat választanék neki, hiszen most lett apa, és szerintem ez szuper dolog.
MN: A kormány évek óta húzza a főváros nyakán a kötelet, mégis engedi túlélni. Ez meddig mehet romló állaggal úgy, hogy ne történjen katasztrófa?
KG: Nem engedi, hanem mi vagyunk azok, akik mindig kibújunk a fojtó szorításból. Ennek a kormánypolitikának valóban katasztrofálisak lehetnek a következményei, remélem, lesz változás, mielőtt az bekövetkezne. És talán ők is tanulnak, ha másból nem, a saját hibáikból. A MÁV esete is világosan mutatja, mi történik, ha egy infrastruktúrát nem tartanak karban hosszú ideig. Persze a budapesti közösségi közlekedés ezerszer jobb állapotban van az államinál, de nyilván megbosszulja magát, ha nem pótoljuk vissza azokat a forrásokat, amelyek a stabil működéshez kellenek. Azt érzékelem, hogy ez nem volt átgondolva politikailag most a kormány részéről. Miért jó ez nekik? Tegyük fel, hogy nem sikerül megállapodnunk, elveszik a pénzünket, nem véd meg a bíróság sem, így szeptemberben leáll a BKV. Ezt kinek a nyakába varrja a budapesti választópolgár? Teljesen egyértelműen a kormányéba. Számukra ez politikailag káros, a budapestiek számára pedig elviselhetetlen. Hogy politikailag mi káros a kormánynak, az mondjuk engem kevéssé érdekel azon túl, hogy a tárgyalási pozíciómat ez határozza meg: adják vissza a pénzt, különben le fogunk állni.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!