Akik minden reggel és este imádkoznak Orbán Viktorért – Bejutottunk a hálaadó szentmisére

Belpol

Szentmise Orbán Viktorért és ellendemonstráció a szegényekért. Szitkok áradata és hívők áhítata ezen a különösen szomorú vasárnapon.

Hálaadó szentmisét tartottak idén is Orbán Viktor miniszterelnök születésnapja alkalmából. A szertartást vasárnap délelőtt 11 órakor a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend Hermina úti kápolnájában rendezték meg, ahová nemcsak a vasárnap egyébként is oda járó, imádkozni vágyó hívek, de egy-egy Orbán-szimpatizáns is ellátogatott, akárcsak azok, akik minidemonstrációt tartottak a templommal és a kormánnyal szemben.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Elmentünk megnézni, milyen is az a hálaadó szentmise, amelyet kifejezetten Orbán Viktorért tartanak. Nem sokkal 11 óra előtt érkeztünk a Városliget szélére, ahol a Hermina úti picike templommal szemben ekkor már a Civil Mozgalom pakolta ki egy kisebb asztalra a szendvicseket, pogácsát és palacsintát, valamint üdítőt, amelyet szétosztani készültek. A demonstrálók ugyanis képmutatásnak tartották, hogy egy olyan politikusért szól az ima, aki hagyja, hogy az országban rengeteg ember éhezzen, mert szerintük Orbán tudomást sem vesz a szegényekről. Miközben tomboló személyi kultuszról beszéltek a tüntetők, addig a templom lépcsőin szépen sorban szállingóztak a misére érkezők.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Nagy volt persze a médiajelenlét, közel annyi újságíró volt a helyszínen, mint tüntető vagy hívő, mindenesetre a templom falai közé nem engedték be a fotósokat, tévéseket. Ám civilként gond nélkül be lehetett jutni a misére, senki sem kérdezte az ajtóban, rajta vagyok-e a listán, hiszen nem is volt semmilyen lista. Így hát fogtam magam, és a tényleg pici, mindössze 6-6 padsoros templom egyik utolsó sorában szolidan helyet foglaltam. Míg a kezdés előtt körülbelül 25-en lehettek a templomban, addig pár perc múlva már vagy kétszer annyian voltak; idős urak és hölgyek ünneplőben ültek a padsorokban vagy a bekészített pótszékeken, sokan szokásos helyükre ültek, de a közelben lévő Vakok Intézete miatt több látássérült hívő is akadt, meg néhány fiatal, akik nem csináltak nagy faksznit a természetes rutinból, ők hétköznapi ruhában voltak.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

A barátságos, nem túl díszes, neogótikus stílusú templomban 11 órakor aztán el is kezdődött a mise, amelynek elején bár elhangzott, hogy Orbán Viktorért szól, sem a miniszterelnökről, sem a politikáról több szó aztán nem esett. Amennyire civilként meg lehet ítélni, szokványos vasárnapi mise volt.

„Ma szentháromság vasárnapja van, hitünk legnagyobb titkának ünnepe…” – hangzottak el a mise elején a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend helytartója, Őexcellenciája Gr. Uff. Prof. Dr. Tringer László szavai. „A mai szentmisét Orbán Viktor miniszterelnökért ajánlom fel” – mondta, majd ezt követően közel egy órán keresztül a katolikus hit szerinti ceremónia keretén belül zajlott a vasárnapi istentisztelet, szépen szólt az orgona és a hívek is igazán szépen énekeltek. A misénél csak a mögöttem bujkáló Lackó nevű kisfiú „műsora” volt érdekesebb, a kisfiú figyelmét nem igazán kötötte le a mise ceremoniális kerete, sokkal szívesebben kanyargott a padok hátán lendkerekes autójával, bár szüleinek kétségkívül nagy erőfeszítésébe került, hogy ne párhuzamosan futó attrakciók legyenek. Emellett a kinti demonstráció hangjai, szirénaszó, és egyéb zenebona színesítették az eseményt, amely miatt valaki ki is ment, és állítólag indulatosan megkérte a jelenlévőket, hagyják a bent lévőket nyugodtan gyakorolni a hitüket.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Ezután aztán nem is volt már csinnadratta. Zavartalanul folyt a ceremónia, a szentmise végén a hívek – ahogy az szokás – felebaráti módon kézfogással köszöntötték egymást, majd az istentisztelet végén még – talán ráadásként – elénekeltük a Himnuszt, meg mivel a pap annyira dicsérte az egybegyűlteket, még a „régi magyar himnuszt”, a Boldogasszony Anyánkat is elénekelték.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Aztán mindenki elindult hazafelé, ekkor a mellettem ülő, egyébként igazán szépen éneklő idős hölgy felém fordult, és megkérdezte, hogy „ugye, te nem katolikus vagy?” Biztos látszott rajtam a megilletődöttség, mert hozzátette, hogy „csak mert nem énekelted a dalokat”. Nem készültem magyarázkodni, hogy mi vagyok vagy mi nem, igyekeztem röviden és tömören válaszolni a kérdésére, mire lesújtóan annyit mondott, hogy „ez nagyon szomorú”. Ezzel az útravalóval távoztam a templom falai közül, ahol újságíró kollégák megpróbálták mikrofonvégre kapni a hívek egyikét-másikát. Akadt olyan férfi, aki újságírói kérdésre elmondta, hogy ő maga minden reggel és este imádkozik Orbánért, de volt olyan picike öreg néni, aki a lépcsőn lebotorkálva nem volt rest fennhangon megkérdezni, hogy „Mi van gyönge elméjűek? Mi ez a csőcselék?” – utalva az egymás kezét fogó, táblákat tartó és épp csendben lévő demonstrálókra.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Volt, aki szerint a miniszterelnök rendesen teszi a dolgát, ezért megérdemli a misét, végül is miért ne. Csak miközben a felebaráti szeretetben megfürdőzött hívek a templomban mosolyogva ajánlották lelküket istenüknek, addig a templom falain kívül mindebből már vajmi kevés maradt, acsarkodás és beszólogatás kíséretében ment ki-ki haza.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.