Akkumulátorgyár létesülésétől tartanak a pécsiek – és nem is ok nélkül

  • narancs.hu
  • 2024. február 19.

Belpol

Hatalmas körzetet nyilvánítottak beruházási területté a város mellett.

Az ivóvíz-ellátás szempontjából létfontosságú, terjedelmes méretű körzetet minősítettek át beruházási területté Pécs mellett, pedig a pécsi önkormányzat már egy évvel ezelőtt közgyűlési határozatban elfogadta, hogy nem támogatja akkumulátor-ipari beruházás létesítését a városban. A városvezetést a tavalyi év derekáig 16 megkeresés érkezett akkuipari-üzem létesítése céljából.

Júliusban a kormány egy 600 hektáros kiemelt beruházási célterületet jelölt ki Pécs közvetlen közelében, Bicsérd, Kővágótöttös és Kővágószőlős községek területén – írja a 24.hu. (A lap megjegyzi, hogy a debreceni CATL-gyár ennek a területnek a harmadán épült.) Gyanakvásra ad okoz, hogy a kormányhatározatban nem nevezték meg, milyen ipari beruházást terveznek.

Így az ipari park vízigényéről sincsenek adatok, de a helyi víziközműcég műszaki osztályvezetője szerint Pécs vízellátása is veszélybe kerülhet. A jelenlegi modellezések alapján nagyon kevés a tartalék-vízmennyiség.

A pécsiek attól tartanak, az ipari park szennyezné a vizeket. Bár Szijjártó Péter a múlt év végén azt ígérte, hogy „nem tárgyalunk akkugyár Pécs mellé hozataláról”, könnyen lehet, hogy akkumulátor-feldolgozó üzem létesül a környéken

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.