Aktívabban, korszerűbben – Új elnöke van a TASZ-nak

Belpol

Váratlanul közgyűlést hívott össze a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), s új elnököt, ügyvivői testületetválasztott. Kapronczay Stefánia jelölését a közgyűlés nagy többséggel fogadta el.

magyarnarancs.hu: Miért volt szükség a rapid közgyűlésre és a hirtelen vezetőváltásra?

Kapronczay Stefánia: A közgyűlés összehívását nyolc tag kezdemenyézte, amelyre lehetőségük volt mint egyesületi tagoknak, s elmúlt időszak elnöki koncepcióit vitattuk meg. A 33 tagból harminc volt jelen, és a demokratikus szavazáson úgy döntöttek, hogy részben egy új ügyvivői testületnek szavaznak bizalmat. Az én jelölésemet a 29 lehetséges szavazóból (magamra nem szavazhatok) húszan támogatták.

false


magyarnarancs.hu: Személyesen milyen változtatásokat szeretne a TASZ-ban?

KS: A korábban megszokott jogászi eszközöket is meg fogjuk őrizni, azonban szeretnénk erősíteni az aktivista tevékenységeket, amelyek az érintett csoportok mobilizálására helyezik a hangsúlyt, ahelyett hogy az ő jogaikat helyettük védené meg. Az online kommunikációt is szeretnénk tovább erősíteni, erre nem csak a globális trendek, hanem a hiteles hazai hírforrások beszűkülése is okot ad. Emellett fontosnak tartom elmondani, hogy az új vezetésben olyan kollégák vállaltak még szerepet, akik hosszú ideje a TASZ-nál dolgoznak, ketten közülük korábban is ügyvivők voltak. Én is már 2005 óta dolgozom valamilyen formában a TASZ-nak, 2008-tól a Betegjogi Programot vezettem, 2012 augusztusától egy tanéven át a Stanford Egyetemen tanultam és szereztem jogi diplomát.

magyarnarancs.hu: Egy másik TASZ lép a régi helyébe?

KS: A megújulás semmiképpen sem jelent szakítást a korábbi elnökök által képviselt vonallal - a TASZ missziója és programjai nem változnak: továbbra is jogvédő szervezet marad, de szeretnénk megerősíteni a korábban már elindított újszerű módszereket - videók, érintett csoportokkal való erőteljes kapcsolattartás -, illetve további eszöközökkel bővíteni a jogvédő munkát, amire a jogállami keretek lebontása miatt egyre nagyobb szükség van.

magyarnarancs.hu: Nemrégiben az Amnesty Internationalnél volt probléma a vezetéssel, most a TASZ-nál. Egy ismerősöm úgy fogalmazott a Facebookon, „mi az, civilvész van?”.

KS: Nem ismerem az AI-ben történtek hátterét, ezért nem is tudok erre válaszolni, véletlen a látszólagos egybeesés. Azt fontos látni, hogy itt egy egyesület közgyűlése meghozott egy demokratikus döntést. A döntés után ugyan vannak, akik nem végeznek további munkát a TASZ-nál, de tagságukról nem mondtak le. Az új vezetésben pedig olyanok vannak, akik már régóta dolgoznak a TASZ-nál.

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.